ME: Polscy koszykarze napędzili stracha Hiszpanom

Paweł Kucharski
Nie doceniliśmy polskich koszykarzy, zapowiadając mistrzostwa Europy seniorów na Litwie. Jeszcze nim piłka poszło w ruch, skazaliśmy biało-czerwonych na sromotną klęskę. Tymczasem w pierwszym dniu turnieju podopieczni trenera Alesa Pipana jak równy z równym walczyli z Hiszpanią, obrońcą tytułu i trzecią drużyną świata. I choć przegraliśmy 78:83, to możemy z optymizmem oczekiwać kolejnych pojedynków.

Mecz nie zaczął się dla nas najlepiej. Hiszpanie bardzo dobrze bronili i zdominowali strefę podkoszową, gdzie niepodzielnie rządzili bracia Pau i Marc Gasolowie. Po pierwszej kwarcie przegrywaliśmy 15:22, a po drugiej przewaga rywali urosła do 13 oczek.

Mylił się jednak ten, kto sądził, że z każdą kolejną minutą koszykarze z Półwyspu Iberyjskiego będą odjeżdżać biało-czerwonym. To Polacy rzucili się w pogoń za mistrzami Europy. Grą naszej reprezentacji umiejętnie dyrygował Łukasz Koszarek, a ważne punkty zdobywali Thomas Kelati czy Adam Hrycaniuk. Swoje dorzucił również Robert Skibniewski ze Śląska Wrocław. To po jego punktach w 32 minucie przegrywaliśmy tylko 57:63. Ale to jeszcze nic. Na 20 sekund przed końcem zrobiło się 78:80! Wtedy jednak dwa rzuty wolne wykorzystał Juan Carlos Navarro, a po chwili Polacy popełnili stratę.

Mecz z Hiszpanią, choć przegrany, na pewno doda naszym graczom pewności siebie. Tej trzeba będzie mieć bardzo dużo, bo rywali mamy zacnych. Dziś o godz. 20 zmierzymy się z Litwą (transmisja w TVP2 i TVP Sport).

Hiszpania - Polska 83:78 (22:15, 22:16, 17:21, 26:22)
Hiszpania: P. Gasol 29 (1), Navarro 23 (2), M. Gasol 16, Fernandez 4, Calderon 0 oraz Ibaka 7, San Emeterio 3, Reyes 1, Claver 0, Llull 0, Sada 0.
Polska: Koszarek 19 (1), Kelati 18, Hrycaniuk 12, Szewczyk 10 (1), Berisha 0 oraz Szczotka 6, Leończyk 6, Skibniewski 4, Pamuła 3 (1), Łapeta 0, Waczyński 0, Wiśniewski 0.

EuroBasket
GRUPA A
Hiszpania - Polska 83:78, Turcja - Portugalia XX:XX, Litwa - Wlk. Brytania XX:XX.

GRUPA B
Serbia - Włochy 80:68, Francja - Łotwa XX:XX, Niemcy - Izrael XX:XX.

GRUPA C
Czarnogóra - Macedonia 70:65, Grecja - Bośnia i Hercegowina XX:XX, Chorwacja - Finlandia XX:XX.