Matury w wakacje? To pomysł dyrektorów szkół (SKOMENTUJ)

Marek ZoellnerZaktualizowano 
W miniony piątek rok szkolny zakończyli tegoroczni maturzyści z IX LO przy ul. Skargi we Wrocławiu.
W miniony piątek rok szkolny zakończyli tegoroczni maturzyści z IX LO przy ul. Skargi we Wrocławiu. Tomasz Hołod
W najbliższy piątek rozpocznie się egzamin dojrzałości. W tym roku rewolucji nie będzie, ale zostanie wprowadzona pewna zmiana. Na ustnej maturze z języka obcego będzie już tylko jeden poziom zamiast dwóch: podstawowego i rozszerzonego. To jednak wcale nie oznacza, że władze oświatowe zakończyły reformy. Wręcz przeciwnie. Szykują się zmiany i to już za trzy lata. A do tego swoje pomysły, o wiele bardziej rewolucyjne niż MEN, mają dyrektorzy szkół średnich.

Jeszcze w maju ministerstwo edukacji ma zwołać konferencję prasową, na której opowie o planach na najbliższe lata. Szczegółowego projektu nigdzie dotychczas nie opublikowano, ale dyrektorzy szkół już co nieco wiedzą. - Podobno mają zlikwidować prezentacje na egzaminach z języka polskiego. To chyba dobrze, bo poloniści od dawna się na nie skarżyli - mówi Krystyna Krzyżanowska, dyrektorka VII LO przy ul. Kruczej we Wrocławiu. W tej sprawie panuje jednomyślność. Tak nauczyciele, jak i sami uczniowie przyznają, że prezentacje to fatalne rozwiązanie.

- Niby są fajne, bo łatwo się je zdaje, ale kompletnie niczego nie sprawdzają - komentuje Maciej Krawczyk z klasy IIb w IX LO przy ul. Skargi. Do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, która organizuje matury, od dawna docierają sygnały o tym, że prezentacje są przez maturzystów kupowane w internecie. Co zatem w zamian? Na ustnym egzaminie uczniowie będą - tak jak kiedyś - losować pytania.

Co jeszcze może się zmienić? - Słyszałem, że ministerstwo chce zrezygnować z egzaminów z tych przedmiotów, które są bardzo rzadko wybierane, np. z historii muzyki, filozofii czy łaciny - mówi jeden z dyrektorów. Izabela Koziej, dyrektorka IX LO: - Ma być też czwarty przedmiot obowiązkowy. Oprócz polskiego, matematyki i języka obcego byłby przedmiot wybrany przez ucznia - tłumaczy.

Ministerstwo edukacji nie potwierdza na razie tych pomysłów. - Nowe zasady zostaną przedstawione w maju - ucina Justyna Sadlak z MEN. Jednocześnie wyjaśnia, że zmiany, o które pytamy, będą dotyczyć matury tych uczniów, którzy rozpoczną naukę w liceach we wrześniu 2012 r. Dwa starsze roczniki będą mieć egzamin na dotychczasowych zasadach. Projekty zmian powstają nie tylko w resorcie edukacji. Tworzą je również sami nauczyciele. Jeszcze w maju do MEN ma wpłynąć dokument opracowany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty. Zrzesza ono dyrektorów szkół. Ten projekt zapowiada w szkolnictwie ponadgimnazjalnym prawdziwą rewolucję. - Chcemy zmienić termin egzaminów maturalnych. Mogłyby się zaczynać około 1 czerwca, a może nawet później - wyjaśnia Marek Pleśniar, dyrektor biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. Dodaje, że teraz w szkołach panuje podczas matur bałagan, np. lekcje dla młodszych klas są często odwoływane. - Lepiej najpierw na spokojnie rozdać młodszym uczniom świadectwa, a dopiero później zająć się maturzystami - przekonuje Marek Pleśniar.

Stanowisko Ogólnopolskiego Stowarzyszenia kadry Kierowniczej Oświaty z 2007 roku (FRAGMENT)

Proponujemy:

  • dostosowanie dla uczniów niesłyszących arkuszy maturalnych z wszystkich przedmiotów (obecnie dostosowane są tylko arkusze z języka polskiego, języka obcego, historii, wiedzy o społeczeństwie);
  • zmianę terminu - na**czerwiec/lipiec** - przeprowadzania egzaminu maturalnego, co pozwoli na normalne funkcjonowanie szkół w maju;
  • wprowadzenie obowiązkowej matematyki nie wcześniej niż za 6 lat, po zrealizowaniu podstawy programowej w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych i przy zwiększonej licznie godzin na realizację kształcenia na poziome podstawowym;
  • stworzenie systemu wynagradzania motywującego nauczycieli do szkolenia się i podejmowania funkcji egzaminatora;
  • wprowadzenie opłat za powtórne przystępowanie do egzaminu i przeprowadzanie tych egzaminów w ośrodkach do tego przygotowanych (ze zgłoszonej liczby na powtórny egzamin, stawia się około 50%, a szkoła obciążona jest bezużytecznym i dezorganizującym jej pracę przygotowaniem sal dla 100% zgłoszonych)

Te same propozycje OSKKO chce przekazać ministerstwu edukacji w maju br.

To, co podoba się szefom ogólniaków, władze uczelni wyższych przyjmują ze zdziwieniem. - Mogę się zgodzić z każdym dobrym pomysłem, pod warunkiem że nie będzie on burzył dotychczasowego porządku - komentuje prof. Marek Bojarski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. - W czerwcu mamy sesję, rekrutację prowadzimy na początku lipca, bo wtedy dostajemy dane z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - dodaje Agnieszka Niczewska, rzeczniczka Politechniki Wrocławskiej. - Gdyby matury przesunąć o miesiąc, zaczęlibyśmy rekrutować dopiero w sierpniu. Nasi pracownicy nie mieliby w ogóle urlopu, bo we wrześniu jest sesja poprawkowa - dodaje.

Co na to autorzy pomysłu? - Jakoś mnie to nie martwi. Uczelnie są dla młodzieży, a nie odwrotnie. Nie wprowadzimy tych zmian za rok, ale za trzy lata jest to już możliwe - zauważa Marek Pleśniar.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 23

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

s
szsz

Robią sobie z nas żarty ... jesteśmy jak króliki doświadczalnie i do teraz nic nie wiemy o maturze 2015 to jest kpina, Proponuję wszystkim urzędasom którzy to wymyślali zamienić się z nami, o politykach nie wspomnę, którzy podejmują polityczne decyzje o nas, a ja muszę na polskim zastanawiać się jaki akurat tym razem synonim wstawić bo przy sprawdzaniu KTOŚ (może w ogóle nie nauczyciel nie polonista będzie sprawdzał moją maturę a w kluczu będzie inne wyssane słowo a ja chociaż wstawiłem synonim może nawet bardziej ambitne sformułowanie to dostanę 0 pkt
Należy się zebrać i zainicjować ruch oddolny a polityków wymienić na nowych ...

g
gosc

Matury w czerwcu czy lipcu to nie jest dobry pomysł. Chcielibyśmy mieć długie wakacje w czasie których można np. zarobić na studia ale o tym żaden minister nie pomyśli. Po drugie w lipcu jest tak gorąco że myśleć się nie da a w szkołach klimatyzacji nie ma. W połączeniu z nerwami to tylko zemdleć można. O terminach rekrutacji nie wspominając... Mam nadzieję, że ich plany nie wejdą w życie

u
uczeń

ok. z pracownikami sprawę da się rozwiązać, ale czemu uczniom psuć całe wakacje? I jest jeszcze jedna rzecz o której pewnie nikt nie pomyślał: rekrutacja na studia za granicą. Ona odbywa się tak jak obecnie w Polsce. Jeśli przesuniemy matury odbierzemy możliwość studiowania za granicą

u
uczeń

nie, uczniowie tego nie rozumieją. Uczniowie z niecierpliwością wyczekują najdłuższych wakacji w swoim życiu, które być może zostaną im odebrane. Ciekwe czy nauczyciele będąc w naszym wieku skakaliby z radości gdyby dowiedzieli się o takim pomyśle. Dlaczego dorośli zapominają, że też kiedyś byli uczniami i wyczekiwali każdego wolnego w nauce?
Poza tym, dzięki temu również nauczyciele bedą mieć kótsze wakacje. Naprawdę aż tak kochają pracować, że wolą w ciągu największych upałów siedzieć w gmachu szkolnym zamiast spędzać ten czas z rodziną?

a
asd

Uczelnie są dla młodzieży, a nie odwrotnie. To czemu zmiana, może o zdanie spytać się uczniów, a przepraszam ich zdanie jest nieważne.

n
nauczyciel

To bardzo potrzebna zmiana. W szkole średniej od maja nie ma już praktyczne nauki. Dwa miesiące zmarnowane. Trudno zrealizować program nauczania gdy co roku dwa miesiące nauki wypada z nauczania. Uczniowie to również rozumieją.

a
abc

Do aapp. Masz zupełną rację. Tylko trzy miesiące , plus przerwa międzysemestralna i nijak nie można rozwiązać problemu urlopów. Utworzenie instytutu badawczo - rozwojewego w, ktorym rozwiązywanoby problemy związane z udzielaniem urlpów naszym drogim i jakże pożytecznym naukowcom jest niezbędne. Dla dobra nauki.

p
prac

Rekrutacja jest bardzo złożonym procesem - nie można jej zrobić ot tak.

w
widz

Sam pomysł z prezentacjami z polskiego od początku był kretyński, bo każdy myślący wiedział, czym się zacznie i skończy - zrzynaniem w majestacie prawa.
Matury w sierpniu - kolejny genialny pomysł. A rekrutacja na studia kiedy? Poza tym - można tak zorganizować pracę w szkole, żeby ten egzamin niczego nie rozwalał. To tylko kilka dnie przecież.

m
maryjusz

Prezentacje są ściągane i pisane na zamówienie. Ale to nie znaczy, że należy je zlikwidować.
Oszuści, złodzieje, cwaniacy i głupcy byli, są i będą na każdym polu życia.

W prezentacji chodzi o element kreatywności, poszerzenie wiedzy na jakiś temat, udoskonalenie umiejętności pozyskiwania tej wiedzy, o przygotowanie jakiegoś tematu/projektu kompleksowo (rzecz jasna na miarę egzaminu) i wreszcie o jego prezentację (np. czasem trzeba pomyśleć o Power Poincie, o rzutniku, o muzyce, światłach etc.)

To są bardzo ważne umiejętności w przyszłej pracy!

Marzę o tym, żeby zatrudniać ludzi, którzy niekoniecznie mają specjalistyczną, ale wyrywkową wiedzę na jakiś temat, ale za to potrafią zdobyć właściwe informacje, przygotować rzetelnie i kompleksowo temat, przedstawić go krótko i czytelnie, odpowiedzieć na wątpliwości po prezentacji.

W ogóle dzisiaj coraz trudniej stworzyć coś całkiem oryginalnego. Wszystko już jest. W sieci najwięcej.

a
aapp

a kto da urlop nauczycielowi akademickiemu w czasie zajęć?
studiowałeś kiedyś, że takie bradenie gadasz?

T
Tadek W.

Co za bzdury na Politechnice Wrocławskiej nie ma egzaminów poprawkowych we wrześniu ! Chyba komuś się uczelnie pomyliły.

k
km

Sz. P. Bojarski to zawsze udaje chyba durniejszego niż cała reszta chołoty z UWr. Szczerze....maturzyści nie idźcie na uniwerek. To większy syf niż się wydaje. Nic nie jest uporządkowane, wykładowców w czasie ich konsultacji nie ma, czytają już od 20 lat te same notatki na wykładach, zamiast uczyć myśleć innowacyjnie to utrwalają złotą zasadę ZZZ. Przepuszczą prawie wszystkich, trzeba się bardzo starać by nie studiować. Jeden projektor na cały budynek, a w budynku od x lat okna nie wymienione, tynk się wali. Jakieś prośby studentów, petycje... nie ma odpowiedzi. Nie wspominając już o nepotyźmie, pewnym Panu, który jest obcokrajowcem, nie potrafi pisać po polsku, połowicznie tylko czyta (nie zna polskiej literatury), a piastuje stanowisko promotora. Taki to jeden wielki burdel. Uczcie się na błędach absolwentów bez pracy.

p
pazulscy

ooo, jacy ładni maturzyści. to pewnie rodzeństwo!! PIĘKNE ZDJĘCIE!!!!!!!!

q
q-ku

a nawet pisanych na zamówienie

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3