Matura z historii gruba jak książka [ARKUSZE, ODPOWIEDZI...

  Matura z historii gruba jak książka [ARKUSZE, ODPOWIEDZI HISTORIA]

  AB

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dziś od godziny 9.00 maturzyści zdają egzamin dojrzałości z historii. Historia to jeden z częściej wybieranych przedmiotów humanistycznych, który wymaga jednak dużej wiedzy. MATURA Z HISTORII 2017. Na naszej stronie znajdziesz arkusze i odpowiedzi z matury z historii.
  Dziś od godziny 9.00 maturzyści zdają egzamin dojrzałości z historii. Historia to jeden z częściej wybieranych przedmiotów humanistycznych, który wymaga
  1/3
  przejdź do galerii

  Dziś od godziny 9.00 maturzyści zdają egzamin dojrzałości z historii. Historia to jeden z częściej wybieranych przedmiotów humanistycznych, który wymaga jednak dużej wiedzy. MATURA Z HISTORII 2017. Na naszej stronie znajdziesz arkusze i odpowiedzi z matury z historii. ©Tomasz Klyta

  Matury już na półmetku. Dziś od godziny 9.00 maturzyści piszą historię. Na zdawanie tego przedmiotu na Dolnym Śląsku zdecydowało się 1740 uczniów. 657 to maturzyści z Wrocławia.

  Dzisiejszy arkusz maturalny z historii jest niczym książka, bo składa się aż z 37 stron. Oznacza to, że tegoroczni maturzyści będą musieli zmierzyć się albo z długimi tekstami źródłowymi, albo z dużą ilością map i grafik do analizy.

  TUTAJ ZNAJDZIESZ ARKUSZE I ODPOWIEDZI Z HISTORII

  Historia matura 2017 [ARKUSZE CKE, ODPOWIEDZI, PYTANIA, WYPRACOWANIE]  Egzamin z historii trwa 180 minut. Uczniowie w zeszłych latach musieli zmierzyć się z wojnami grecko-perskimi, mapką podziału państwa Franków czy drzewem genealogicznym dynastii Rurykowiczów. Ubiegłoroczni maturzyści musieli również zanalizować monety z przełomu XVIII i XIX w., wiedzieć dlaczego Polska nie została objęta planem Marshalla, a także orientować się w polityce wewnętrznej Polski po II wojnie światowej.

  Rok temu maturzyści mieli to wyboru również 5 tematów i na podstawie jednego z nich musieli napisać tekst.

  Zeszłoroczne tematy do opracowania pisemnego na maturze w 2016 roku:
  1. Od państwa-miasta do uniwersalnego imperium. Przedstaw etapy ekspansji starożytnego Rzymu i oceń jej skutki. W pracy wykorzystaj materiały źródłowe (s. 25–26).
  2. Scharakteryzuj polityczne i kulturowe konsekwencje włączenia Polski Piastów do wspólnoty państw chrześcijańskich (X–XIV w.).
  3. Gdańsk jako polski i międzynarodowy ośrodek gospodarczy. Scharakteryzuj rolę Gdańska w gospodarce Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów w okresie od 2. poł. XV w. do końca XVII w. W pracy wykorzystaj materiały źródłowe (s. 27– 29).
  4. Nikt na całym świecie Polski nie chce – tak oceniał sytuację w 1914 r. polski historyk i polityk Michał Sokolnicki. Wykaż, jak zmieniała się polityka mocarstw wobec sprawy polskiej w czasie I wojny światowej.
  5. Scharakteryzuj przemiany gospodarcze i społeczne w Polsce w latach 1971–1980.

  Dziś maturzyści piszą jednak nie tylko historię. O godz. 14.00 rozpoczyna się egzamin z historii sztuki, na który zdecydowało się 188 maturzystów z Dolnego Śląska, w tym 113 z Wrocławia.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Autorze artykułu

  Ttt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

  Chybaś nie uważał zbyt na lekcjach historii, a może to wszystko przed Tobą?
  Plan MARSHALLA

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Autorze artykułu

  Ttt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

  Chybaś nie uważał zbyt na lekcjach historii, a może to wszystko przed Tobą?
  Plan MARSHALLA

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A ciekaw jestem

  61 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

  czy ktoś odważy się opisać udział Lenina w ocenie polityki wobec Polaków w czasie I wojny światowej?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  masakra

  maturzysta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 4

  ja już po prostu chcę o tej maturze zapomnieć... fajnie by było, gdybyśmy mogli zapisać się na studia już teraz, a nie całe wakacje borykać się z rekrutacją...


  Zdjęcie autora komentarza
  Wyższa Szkoła Bankowa - studia I stopnia

  onlineekspert.wsb

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 6

  Witaj! Skoro chcesz zapisać się na studia I stopnia już teraz, to zachęcam do aplikowania do oddziałów Wyższej Szkoły Bankowej - rekrutacja jest już otwarta. Zapraszam na stronę...rozwiń całość

  Witaj! Skoro chcesz zapisać się na studia I stopnia już teraz, to zachęcam do aplikowania do oddziałów Wyższej Szkoły Bankowej - rekrutacja jest już otwarta. Zapraszam na stronę wsb.pl/kandydaci/studia-i-stopnia gdzie poznasz pełna ofertę studiów I stopnia. Dodam, że jeżeli aplikujesz do 31 maja to będziesz mógł oszczędzić aż 1000 zł na studiach - 600 zł dzięki zniżce w czesnym na pierwszym roku studiów oraz 400 zł dzięki zwolnieniu z opłaty wpisowej.

  Pozdrawiam, Renata Mazur
  Online Ekspert WSB Studia I stopnia zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  promocja

  Marlena (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  Szkoda ze dopiero teraz trafiłam na tą informacje. Chętnie skorzystałabym z takiej promocji.


  Zdjęcie autora komentarza
  wsb

  onlineekspert.wsb

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

  Marelno promocja została przedłużona. Zatem aplikując na studia do 15 lipca możesz dzięki niej zyskać aż 1000 zł na studiach - 600 zł dzięki zniżce w czesnym na pierwszym roku studiów oraz 400 zł...rozwiń całość

  Marelno promocja została przedłużona. Zatem aplikując na studia do 15 lipca możesz dzięki niej zyskać aż 1000 zł na studiach - 600 zł dzięki zniżce w czesnym na pierwszym roku studiów oraz 400 zł dzięki zwolnieniu z opłaty wpisowej.

  Pozdrawiam, Renata Mazur
  Online Ekspert WSB Studia I stopnia zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bardzo dziękuję

  maturzysta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  Pani Renato, przyznam szczerze, że nie myślałem, że ktoś odpowie i to jeszcze tak konkretnie. Rzeczywiście zapisać można się jeszcze przed wynikami, bardzo miła Pani z dziekanatu odpowiedziała na...rozwiń całość

  Pani Renato, przyznam szczerze, że nie myślałem, że ktoś odpowie i to jeszcze tak konkretnie. Rzeczywiście zapisać można się jeszcze przed wynikami, bardzo miła Pani z dziekanatu odpowiedziała na wszystkie moje pytania i z końcem maja zostałem studentem na WSB. Bardzo dziękuję za pomoc i promocję :Dzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo