Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura z biologii. PYTANIA, ODPOWIEDZI BIOLOGIA [ARKUSZE BIOLOGIA 2017 CKE]

PB, AB
Dziś o godzinie 9. rano maturzyści rozpoczęli egzamin dojrzałości z biologii. JAKIE BYŁY PYTANIA Z BIOLOGII NA MATURZE CKE? Arkusze, odpowiedzi, pytania BIOLOGIA MATURA 2017. Matura z biologii pytania i odpowiedzi.
Dziś o godzinie 9. rano maturzyści rozpoczęli egzamin dojrzałości z biologii. JAKIE BYŁY PYTANIA Z BIOLOGII NA MATURZE CKE? Arkusze, odpowiedzi, pytania BIOLOGIA MATURA 2017. Matura z biologii pytania i odpowiedzi. Tomasz Klyta
Dziś o godzinie 9. rano maturzyści rozpoczęli egzamin dojrzałości z biologii. JAKIE BYŁY PYTANIA Z BIOLOGII NA MATURZE CKE? Arkusze, odpowiedzi, pytania BIOLOGIA MATURA 2017. Matura z biologii pytania i odpowiedzi.

Biologia jest jednym z najpopularniejszych egzaminów na maturze. Abiturienci piszą egzamin dojrzałości z biologii, który otwiera drzwi na wiele kierunków i uczelni m.in. na medycynę, na AWF, chemię, weterynarię czy biologię.

Matura z biologii na poziomie podstawowym składa się z około 30 zadań, w tym zamkniętych, jak i otwartych. 12 maja, piątek: godz. 9 - biologia, poziom podstawowy (120 min.); godz. 9 - biologia matura 2017, poziom rozszerzony (180 min.)

MATURA Z BIOLOGII. PYTANIA, ODPOWIEDZI BIOLOGIA [ARKUSZE BIOLOGIA 2017 CKE]

ARKUSZ, PYTANIA MATURA BIOLOGIA 2017

STARA MATURA BIOLOGIA 2017 ARKUSZE

Maturzyści piszący 180-minutowy egzamin musieli odpowiedzieć na 22 pytania. Jak sami przyznają dużą trudność sprawiły im zagadnienia związane z roślinami, szczególnie pytania dotyczące fazy jasnej w fotosyntezie.

Następnie odpowiadali na pytania jakie są cechy charakterystyczne owadów na podstawie turkucia podjadka. Pytano także o zdolność sinic do asymilacji azotu. Pojawiła się również genetyka w postaci prawa Hardy'ego-Weinberga – określającego stosunki pomiędzy frekwencją alleli a częstością genotypów w populacji oraz warunki, w jakich stosunki te będą zachowane. Na podstawie tego prawa należało stworzyć krzyżówki genetyczne.

Nie było żadnych pytań z ochrony środowiska, co ucieszyło maturzystów. Abiturienci byli zadowoleni z pytań dotyczących anatomii człowieka. Maturzystów pytano m.in. dlaczego lewa komora serca jest grubsza niż prawa oraz jak płynie krew w dwóch obiegach - małym i dużym. Maturzyści musieli również odpowiedzieć na pytanie dotyczące zastawki serca.

Podano również dwa rysunki tkanek - uczniowie musieli podpisać je jako tkanki chrzęstna i kostna. Pojawił się także schemat uzębienia u dorosłego człowieka - do grafiki pojawił się tekst dotyczący uzębienia dziecka. Na podstawie tekstu zdający musieli narysować uzębienie mleczne u dzieci.

MATURA Z BIOLOGII. ODPOWIEDZI [BIOLOGIA 2017 CKE]

ODPOWIEDZI MATURA Z BIOLOGII

Zadanie 1.1.
PRZYKŁADOWA ODPOWIEDŹ:
1. wiązanie wodorowe
2. mostek disiarczkowy

Zadanie 1.2.
PRZYKŁADOWA ODPOWIEDŹ:
W budowie białkowego enzymu znajduje się centrum aktywne do którego przyłącza się substrat. Jest ono zbudowane jest z aminokwasów, których grupy funkcyjne są względem siebie odpowiednio przestrzennie ułożone, co sprawia, że może powstać kompleks enzym-substrat, a następnie produkt reakcji.

Zadanie 2.1
PRZYKŁADOWA ODPOWIEDŹ:
WNIOSEK: Światło wpływa hamująco na wzrost wydłużeniowy/elongacyjny hipokotyla siewek gorczycy.

Zadanie 2.2.
Fałsz, prawda, fałsz

Zadanie 2.3.
PRZYKŁADOWA ODPOWIEDŹ:
Odpowiedź jest prawdziwa, ponieważ na wzrost wydłużeniowy komórek hipokotyla wpływają auksyny, których większe stężenie będzie w siewkach hodowanych w warunkach ciemności. Na świetle auksyny są rozkładane, więc wzrost wydłużeniowy hipokotyli przebiegał wolniej (niż w przypadku tych, które rosły bez dostępu światła).

Zadanie 3.1.
Prawda, fałsz, prawda

Zadanie 3.2.
PRZYKŁADOWA ODPOWIEDŹ: Funkcją tych cząsteczek chlorofilu jest odbiór energii od cząsteczek antenowych chlorofilu. To powoduje wybicie elektronów z cząsteczek chlorofilu w centrum reakcji i przekazanie ich dalej.

Więcej odpowiedzi znajdziesz TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska