Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2023. Licealiści z Wrocławia rozpoczęli egzamin. Na początek język polski w zmienionej formule [ZDJĘCIA]

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Wideo
od 16 lat
W czwartek (4 maja) rozpoczęły się tegoroczne matury. Uczniowie z XII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu podeszli do egzaminu bez większego stresu, pewni swoich umiejętności. To pierwsza matura dla uczniów, którzy w swoim procesie edukacji pominęli naukę w gimnazjum, uczęszczając do czteroletniego liceum. Co zmieniło się w tym roku na egzaminie?

Spis treści

W 2023 roku matura odbywa się na całym terenie Polski w okresie od 4 do 23 maja.

Nowa matura 2023. Jak wygląda?

Matura składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej. W części pisemnej, uczniowie zdają egzaminy z trzech przedmiotów obowiązkowych (język polski, matematyka, język angielski lub inny język obcy) oraz jednego lub dwóch przedmiotów dodatkowych wybranych według indywidualnych preferencji.

- W tym roku zaszła duża zmiana na języku polskim. Egzamin nie trwa już 170 minut. Uczniowie mają zamiast tego cztery godziny na wykonanie wszystkich zadań - mówi Zdzisław Jaskólski, dyrektor XII LO we Wrocławiu.

W części ustnej, która wróciła w tym roku, uczniowie przystępują do egzaminu z języka polskiego oraz języka obcego wybranego podczas pisemnej części egzaminu.

Egzamin ustny z języka polskiego składa się z prezentacji, którą należy przygotować w ciągu kilkunastu minut od wylosowania pytania.

- To również zmieniona formuła egzaminu. Teraz maturzyści losują dwa pytania. Jedno z nich powinni znać wcześniej, ponieważ część jest jawna i dotyczy znajomości lektur obowiązkowych. Można było przygotować się do niej przez cały rok. Są również pytania ukryte dotyczące tekstów kultury, które bardziej stresują naszych podopiecznych - dodaje dyrektor XII LO we Wrocławiu.

Matura 2023. Dlaczego zmieniono formułę egzaminu dojrzałości?

- Ministerstwo Edukacji dokonało zmian przez fakt, iż tegoroczni maturzyści bardzo odczuli pandemię covid-19 w 2020 roku. Byli wówczas w pierwszej klasie i zostali zamknięci w domach na kilka miesięcy. Mieli więc do opanowania mniejszy o 20-25 procent zakres materiału - mówi dyrektor Jaskólski.

Zmiany na maturze rozszerzonej

Tegoroczni maturzyści byli pewni, że egzamin w wersji rozszerzonej również wymaga od nich zdania przedmiotu na 30 procent. Po styczniowych zmianach powrócono jednak do wcześniejszego formatu, w którym wystarczy podejść do jednego z egzaminów i nie obawiać się o wynik.

- Odeszliśmy od wymogu zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym z progiem 30 proc., tak jak w latach ubiegłych do zdania egzaminu wymagane jest przystąpienie do egzaminu, a nie osiągnięcie progu - mówił w styczniu minister edukacji Przemysław Czarnek.

Egzamin maturalny ma kluczowe znaczenie dla przyszłych planów uczniów, ponieważ wynik uzyskany na egzaminie jest jednym z podstawowych kryteriów przyjęcia na studia.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska