Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2019 - przecieki. "Zadania wyciekły do sieci" [MATEMATYKA, JĘZYK POLSKI]

m
Matura z języka polskiego i matematyki - co będzie na egzaminie? Arkusze są już gotowe i czekają na maturzystów. Matura 2019 zaczyna się w poniedziałek 6 maja. "Zadania z matury 2019 wyciekły do sieci" - takie hasła jak co roku pojawiają się w sieci. Nie daj się na nie nabrać? Stoją za nimi oszuści, którzy w ten sposób próbują wyłudzić pieniądze. Prawdziwe arkusze są pilnie strzeżone i dopiero w poniedziałek rano trafią do szkół. Nauczyciele zdradzają nam jednak, jakich tematów spodziewają się na tegorocznym egzaminie.

Rzekome przecieki, to próba wyłudzenia pieniędzy od maturzystów, którzy za dostęp do arkusza mają wysyłać kosztowną wiadomość SMS. Po jej wysłaniu najczęściej dostają jedynie dostęp do arkuszy sprzed lat, które są dostępne za darmo na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Nie ma więc co wierzyć w przecieki. Czym innym jest jednak giełda potencjalnych tematów. Nauczyciele z dużym stażem przewidują, jakiego rodzaju zadania mogą pojawić się na egzaminie. Podpowiadają też, jak się przygotować do egzaminu na ostatnią chwilę.

Matura z języka polskiego - te lektury warto znać
- Daję taką radę moim uczniom, jeśli za dużo nie czytali, żeby sobie przeczytali kilka utworów uniwersalnych. Na pewno uniwersalna jest „Dżuma” Alberta Camusa. Podpowiadam, żeby przeczytali kilka jego esejów „ Człowieka zbuntowanego”, „Mit Syzyfa” i tak dalej. One są na tyle uniwersalne - tam jest wszystko, cały świat - że da się je umieścić w rozmaitych kontekstach - mówi Krzysztof Płatek, nauczyciel języka polskiego. - Oczywiście każdy epos jest uniwersalny, więc powiedzmy znajomość „Iliady” byłaby absolutnie czymś idealnym, ale też przy okazji znajomość „Pana Tadeusza” jest w stanie sprawić, że absolutnie na każdy temat jestem w stanie odpowiedzieć - dodaje.

Polonista zauważa, że w ostatnich latach tematy miały charakter lekturowy, a na poziomie rozszerzonym były to zazwyczaj analizy porównawcze dwóch tekstów lirycznych i jakiś tekst najczęściej maturzystom nieznany o charakterze epickim. - To mógł być esej czy tekst paraliteracki, który mieli rozważyć w kategoriach spierania się bądź potwierdzania zawartej tezy. W tej materii nic się nie zmienia - mówi Płatek. - Obecnie nie bardzo da się utrafić tematy. Kiedyś tak, ale teraz... Można strzelać - będzie „Lalka” Bolesława Prusa, ale to nie ma większego sensu. Kiedyś dało się trafić. Były rocznice, rozmaite okazje, jak Rok Herbertowski, więc można było mniemać, że będzie Herbert. Teraz się to nie sprawdza - dodaje polonista.

Matura z polskiego. Zadania podzielone są na dwie grupy. Pierwsza z nich to test, gdzie mogą pojawić się zadania zamknięte lub otwarte, na które będzie trzeba odpowiedzieć na podstawie np. przedstawionego tekstu. Druga część to wypracowanie, na które składa się rozprawka na podstawie tekstu epickiego lub dramatycznego bądź interpretacja tekstu poetyckiego. Na poziomie podstawowym uczniowie będą mieli 170 minut na rozwiązanie wszystkich zadań, a na poziomie rozszerzonym 180 minut.

Matura z matematyki - te zadania będą na pewno

- Mam swoje typy na tegoroczną maturę z matematyki. Na poziomie podstawowym uczniowie mają do rozwiązania 25 zadań zamkniętych. Tutaj nie zaskoczę nikogo - może pojawić się każde zagadnienie przerabiane w trakcie nauki. Na pewno będą to równania, ciągi, planimetria, trygonometria, funkcja kwadratowa, kąty wpisane w okrąg. Tę część matury na poziomie podstawowym po prostu można nazwać przeglądem całej matematyki - mówi nauczycielka matematyki Jolanta Kłopeć.

- Moich uczniów zachęcam do tego, by jak najwięcej punktów zdobyli na tak zwanych zadaniach otwartych. Wśród nich mamy kilka zadań po dwa punkty. Moim zdaniem pojawią się tu zadania z nierówności kwadratowej, które do tej pory były prawie na każdym arkuszu. Myślę, że uczniowie będą mieli do rozwiązania również zadanie z zastosowaniem klasycznej definicji prawdopodobieństwa, np. rzucanie kostką. Maturzyści powinni przygotować się też na rozwiązanie dowodów algebraicznych i geometrycznych. To są zadania dla tych najbardziej wytrwałych matematyków. Zaś tych, którzy nastawiają się na rozwiązanie tylko podstawowych zagadnień, zachęcam do powtórzenia statystyki równań liniowych, kwadratowych i wielomianowych podstawowych. Pewnie będzie zadanie z planimetrii na zastosowanie wzorów na pola. Pewnikiem jest zadanie z trygonometrii, a uczniowie nie lubią tego działu matematyki - dodaje nauczycielka.

Matematyczka przypuszcza też, że pojawi się zadanie z geometrii analitycznej, w którym uczniowie będą musieli policzyć dużo rzeczy. - Jeśli będą potrafili wykorzystać tablice matematyczne, które są dostępne na egzaminie, zyskają kilka dodatkowych punktów. Uczniowie najczęściej pomijają zadanie na dowód, czyli wykaż, że... One wymagają od nich analitycznego myślenia, pomysłu na rozwiązanie. Być może zrodziłby się on przed lub po maturze, ale w warunkach stresowych może on się nie pojawić.

Trwa sezon studniówkowy 2019. Za nami już sporo balów studniówkowych. Zobaczcie najpiękniejsze dziewczyny z naszego regionu.

Najpiękniejsze dziewczyny na studniówkach 2019 we Wrocławiu [zdjęcia]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska