Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2019 - język polski podstawowy i rozszerzony [TEMATY, ZADANIA, ARKUSZE CKE, ODPOWIEDZI]

eł,jw,mg
Matura 2019 - dziś język polski. Tutaj znajdziesz tematy, zadania i oficjalne arkusze CKE
Matura 2019 - dziś język polski. Tutaj znajdziesz tematy, zadania i oficjalne arkusze CKE K_kapica_afk
Matura 2019: Język polski na poziomie podstawowym i rozszerzonym za nami. Jakie pojawiły się tematy? "Czym może być dla człowieka wolność" - to temat wypracowania, które trzeba było napisać na podstawie trzeciej części Dziadów. W części zamkniętej pojawił się tekst o powieści historycznej. Na maturze rozszerzonej uczniowie musieli zmierzyć się z tekstem ks. Józefa Tischnera "Filozofia dramatu". Alternatywą była analiza wierszy Kazimiery Zawistowskiej i Bolesława Leśmiana.

Matura 2019 na żywo na GazetaWroclawska.pl

Nasza mobilna redakcja działa dziś w XII Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego przy pl. Orląt Lwowskich we Wrocławiu. Tak jak w całej Polsce, matura z języka polskiego zaczęła się tutaj o godz. 9, ale maturzyści weszli do sal już po 8 rano. - Zaczynamy wcześniej, żeby wszystko odbyło się na spokojnie, bez dodatkowego stresu - tłumaczy Danuta Daszkiewicz-Ordyłowska, dyrektor XII LO. Choć na część podstawową maturzyści mieli 170 minut, pierwsi wyszli z sal już po dwóch godzinach. Z uśmiechami na ustach.

Zobacz też: Alarm bombowy na maturach. W jednej z wrocławskich szkół egzamin przerwany

Aktualizacja godz. 15.40
Pierwsi maturzyści z XII LO napisali już maturę rozszerzoną z języka polskiego. Większość wybrała wypracowanie oparte o tekst "Filozofia dramatu" autorstwa księdza Józefa Tischnera. - Chodziło o udowodnienie, że dramat nie determinuje tragicznego zakończenia. Że zło nie zawsze musi zwyciężać - mówiła portalowi GazetaWroclawska.pl Aleksandra Dębińska. - A przykładów na to, że zło zostaje przezwyciężone przez dobro jest wiele. Ja podałam przykłady Księgi Hioba z Biblii, historię samego żywota Jezusa, jego cierpieniach, śmierci na krzyżu a potem zmartwychwstania. Pisałem też o Makbecie i Nieboskiej Komedii - wylicza Maja Kuryło.

Drugim tematem była analiza porównawcza wierszy Kazimiery Zawistowskiej i Bolesława Leśmiana. Na nią decydowało się jednak niewielu maturzystów. Była wśród nich Anna Bil. - Oba wiersze dotyczyły miłości i życia po śmierci. Dopiero w połowie zreflektowałam się, że ich porównanie wcale nie jest takie proste. Ale jakoś dałam radę - mówiła po wyjściu z sali Anna Bil.

Matura z języka polskiego
Temat rozprawki: Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. III, całego dramatu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury.

Aktualizacja godz. 11.50
Język polski na poziomie podstawowym zakończony. Już za chwilę dostępne będą oficjalne arkusze CKE. Maturzyści, którzy będą zdawali język polski na poziomie rozszerzonym mają teraz przerwę. Druga część egzaminu o godz. 14.00.

Aktualizacja godz. 11.00- Spodziewałem się Pana Tadeusza, takie były przypuszczenia i nasze, i nauczycieli. A tymczasem były "Dziady", część III. Na ich podstawie trzeba było napisać wypracowanie na temat "Czym może być dla człowieka wolność" - mówił portalowi GazetaWroclawska.pl Jakub Ćmikiewicz, który jako pierwszy skończył pisanie matury z języka polskiego na poziomie podstawowym. Drugi temat jaki maturzyści mieli do wyboru, to analiza wiersza "Samotność" Anny Świrszczyńskiej.

- Wybrałem oczywiście temat "Czym może być dla człowieka wolność". Napisałem, że wolność to nie tylko wolność kraju, ale i wolność myśli - mówił Bartosz Klamut, który też jako jeden z pierwszych wyszedł z sali.
- Chodziło zapewne o to, że wolność to możliwość wyrażania siebie, swoich myśli i wyjścia poza fizyczne ograniczenia, takie jakimi było np. więzienie Konrada w Dziadach - mówił Dominik Petek. - A ja pisałam nie tylko o lekturach, ale także o filmie. Nawiązałam do Listy Schindlera - dodała Anna Bil.

Na maturze był też tekst o językowym savoir vivre, a także tekst o powieści historycznej. Trzeba było napisać jego krótkie streszczenie i odpowiedzieć m.in. na pytania o style językowe w tekście.

Aktualizacja godz. 9.00
Tuż przed egzaminem zapytaliśmy uczniów o nastroje i o ostatnie przewidywania, jakie tematy pojawią się na egzaminie z języka polskiego.

- Dobre śniadanie i spokój - te rady na ostatnie chwile przed egzaminem powtarzali najczęściej maturzyści z XII LO w rozmowie z nami. - "Lalka" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza i "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - to z kolei lektury na których pojawienie się na egzaminie liczyło najwięcej naszych rozmówców.
A czego uczniowie obawiali się najbardziej? Tak zwanego błędu kardynalnego - jeśli taki pojawi się w pracy, dostaje się z tego powodu 0 punktów za całe wypracowanie. Błąd kardynalny to na przykład pomylenie autora lektury czy epoki.

Matura w XII LO - zobacz zdjęcie 360 stopni

Tematy, zadania, arkusze, odpowiedzi i rozwiązania na GazetaWroclawska.pl - nie przegap!

Język polski obowiązkowy

Język polski na maturze jest obowiązkowy na poziomie podstawowym i dobrowolny na poziomie rozszerzonym.
Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się o godz. 9.00 i potrwa 170 minut, czyli prawie trzy godziny. Oczywiście nie trzeba wykorzystać całego czasu, można wyjść wcześniej, nie czekając na pozostałych. Warto jednak dać sobie czas, a po zakończeniu pisania zweryfikować to, co zawarliśmy w naszych odpowiedziach.

MATURA 2019 - JĘZYK POLSKI

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska