Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2014 polski rozszerzony: Schulz, Szekspir i Tyrmand (TEMATY, ODPOWIEDZI, KLUCZ, ARKUSZ CKE)

MAL, red.
MATURA 2014 - JĘZYK POLSKI ROZSZERZONY (tematy, odpowiedzi, arkusze CKE, klucz)
MATURA 2014 - JĘZYK POLSKI ROZSZERZONY (tematy, odpowiedzi, arkusze CKE, klucz) archiwum Polskapresse/zdjecie ilustracyjne
Matura 2014 polski rozszerzony. "Literackie obrazy miłości i sposoby ich kreowania we fragmentach Don Kichota z La Manchy Miguela de Cervantesa Saavedry oraz Romea i Julii Williama Szekspira" oraz "Porównaj obrazy miasta przedstawione we fragmentach opowiadania Brunona Schulza Sierpień i powieści Leopolda Tyrmanda Zły. Omów sposoby ukazania przestrzeni i funkcje, jakie ona pełni w obu utworach" - z takimi tematami musieli zmierzyć się dziś maturzyści piszący egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Na jeden z nich maturzyści musieli napisać wypracowanie. Matura 2014 - język polski rozszerzony - zobacz arkusze CKE i tematy. U nas znajdziesz też klucz, rozwiązania i odpowiedzi na pytania.

Matura z polskiego na poziomie rozszerzonym nie jest egzaminem obowiązkowym. Przystępują do niego tylko ci abiturienci, którzy zadeklarowali taką wolę. Chęć zdawania egzaminu z polskiego na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 30 tys. maturzystów, czyli około 9 proc. uczniów klas trzecich. Matura 2014 z polskiego na poziomie rozszerzonym trwa 180 minut.

Zajrzyj też do naszego serwisu specjalnego MATURA 2014 - tutaj znajdziesz arkusze CKE, przecieki, pytania, zadania, odpowiedzi i klucze do wszystkich testów z matury 2014.

Matura polski rozszerzony 2014 tematy
Na maturze rozszerzonej z języka polskiego uczniowie otrzymali arkusz zawierający dwa tematy.Jak się okazuje niezbyt trudne. - Nie zaskoczyły mnie tematy. Matura była prosta - mówi Jessica Staranowski z LO nr XII we Wrocławiu. Maturzyści musieli wybrać jeden z nich i napisać wypracowanie nie krótsze niż dwie strony (około 250 słów).

Pierwszy temat: Literackie obrazy miłości i sposoby ich kreowania we fragmentach Don Kichota z La Manchy Miguela de Cervantesa Saavedry oraz_ Romea i Julii _Williama Szekspira.

Ekspert podpowiada:
Wypracowanie na ten temat warto zacząć od tego, że miłość jest jednym z najczęściej podejmowanych tematów w literaturze. Wskazać na jej symbolikę, że bywa szczęśliwa, tragiczna, platoniczna, patriotyczna itd. Rozwinięcie można podzielić na dwie części.
W pierwszej opisujemy miłość z „Don Kichota" jak uczucie tragiczne, przynoszące cierpienie i troski (miłość platoniczna, nieodwzajemniona, nieszczęśliwa). W drugiej opisujemy miłość Romea i Julii, jako ogromne uczucie, które ma do pokonania mnóstwo przeszkód. To miłość romantyczna "od pierwszego wejrzenia". To z kolei miłość szczęśliwa, odwzajemniona. I choć w szekspirowskim dramacie ukazana jest jako uczucie nadprzyrodzone, to nie ma mocy niszczycielskiej. Uskrzydla zakochanych, dodaje siły do walki o swoje uczucie. Jest uczuciem czystym, pięknym, daje szczęście i poczucie bezpieczeństwa.

Drugi temat: Porównaj obrazy miasta przedstawione we fragmentach opowiadania Brunona Schulza Sierpień i powieści Leopolda Tyrmanda Zły. Omów sposoby ukazania przestrzeni i funkcje, jakie ona pełni w obu utworach.

Zobacz też propozycje rozwinięcia tematów na stronie: gloswielkopolski.pl

Matura 2014 polski rozszerzony - arkusze opublikujemy w tym miejscu w dniu egzaminu, tego samego dnia na naszej stronie pojawią się także rozwiązania (klucze). Przedstawimy też oficjalne arkusze CKE, które będą dostępne już po południu.
Matura polski rozszerzony 2014- arkusze CKE:
- JĘZYK POLSKI ROZSZERZONY - ARKUSZ CKE - PYTANIA - ZADANIA
- JĘZYK POLSKI ROZSZERZONY - KLUCZ
(gdy tylko otrzymamy arkusze, linki będą aktywne)

Matura polski rozszerzony 2014 - punktacja
Za napisane wypracowanie maturalne można uzyskać 40 punktów. Za szczególne walory pracy maturzysta może otrzymać dodatkowe 4 punkty.

  • rozwinięcie tematu 26 punktów = 65%
  • kompozycję 2 punkty = 5%
  • styl 2 punkty = 5%
  • język 8 punktów = 20%
  • zapis (ortografia i interpunkcja) 2 punkty = 5%

Razem 40 punktów = 100%

MATURA POLSKI ROZSZERZONY - ZOBACZ DALEJ ARKUSZE I PRZYKŁADOWE TEMATY

MATURA POLSKI ROZSZERZONY TEMATY Z UBIEGŁYCH LAT
Matura polski rozszerzony tematy 2013:
Temat 1. Porównaj wizerunki Aresa i sposoby oraz cele ukazania tej postaci we fragmentach eposu Homera Iliada _i eseju Zbigniewa Herberta _Olimpijski generał.

Temat 2. Biblioteka i jej użytkownicy. Analizując i interpretując fragmenty prozy Umberto Eco Imię róży i Melchiora Wańkowicza Ziele na kraterze, porównaj przedstawione literackie obrazy i sposoby ich kreacji.

- Język polski poziom rozszerzony 2013 ARKUSZ
- Język polski poziom rozszerzony - kryteria oceniania

Matura polski rozszerzony tematy 2012:
Temat 1. Dokonaj analizy i interpretacji porównawczej wierszy Jana Kochanowskiego O żywocie ludzkim i Agnieszki Osieckiej Kolęda z pretensjami. Zwróć uwagę na przedstawione w nich obrazy ludzkiego życia oraz postawę podmiotu
mówiącego wobec świata.

Temat 2. Codzienność w czasach Zagłady. Analizując i interpretując opowiadanie Idy Fink Przed lustrem, zwróć uwagę na kreację bohaterek, ich sytuację oraz znaczenie tytułowego lustra.

- Język polski poziom rozszerzony 2012 ARKUSZ
- Język polski poziom rozszerzony - kryteria oceniania

Matura 2014 wyniki
Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 26 sierpnia, a poprawkowe ustne w dniach 25-29 sierpnia.

Zobacz też:
- Matura 2014 angielski rozszerzony: rozprawka i opowiadanie na teście(ARKUSZE CKE, ODPOWIEDZI, KLUCZ)
- Matura 2014 angielski podstawowy: Alpinista, wynalazek i list do Anglii ARKUSZE CKE, ODPOWIEDZI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska