Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Matematyka - poziom podstawowy matura 2019. Znamy zadania! [ZADANIA - ARKUSZ CKE - ROZWIĄZANIA] - matematyka podstawowa 7.05.2019

e
Matematyka podstawowa jest na maturze obowiązkowa. Tutaj znajdziesz zadania, arkusz CKE i przykładowe rozwiązania
Matematyka podstawowa jest na maturze obowiązkowa. Tutaj znajdziesz zadania, arkusz CKE i przykładowe rozwiązania Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Matura 2019 - matematyka - poziom podstawowy. Tutaj znajdziesz zadania, oficjalne arkusz CKE oraz przykładowe rozwiązania. Dziennikarze portalu GazetaWroclawska.pl byli dziś przed XII Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu. Pierwsi maturzyści skończyli egzamin już po godzinie. Matematyka na maturze jest przedmiotem obowiązkowym - każdy z maturzystów musi ją zdawać na poziomie podstawowym.

Matematyka podstawowa - matura 2019 - zadania - arkusz CKE

Oficjalny arkusz CKE z matematyki - kliknij i otwórz.

Jakie zadania pojawiły się na maturze z matematyki?

Oto relacje uczniów z XII LO we Wrocławiu

- Jeżeli nie będzie 100%, to znaczy, że kalkulator się pomylił. Zadania były proste. Myślałem, że będą trochę trudniejsze, ale wszystko w pamięci praktycznie... Zadania były ze wszystkich dziedzin, na przykład geometria analityczna, figury, stereometria. Trzeba było tylko znać Talesa i Pitagorasa i się wszystko się robiło.
- Dzisiaj było kilka typów zadań, ale jedne z trudniejszych na podstawie to zdecydowanie zadanie zamknięte, chyba piętnaste, z okręgami. Należało z Talesa porównać te okręgi i chodziło o wynik. Matematyka analityczna była bardzo prosta, wystarczyło znać Pitagorasa. O dziwo, zadanie, które miało największą pulę punktów, to było zadanie z ciągów i wystarczyło potrafić dodawać.


- Wydaje mi się, że zadania były w miarę łatwe. Nie licząc dowodów wszystko zrobiłem, jakoś poszło. W tym zadaniu trzeba było udowodnić, że jeżeli kąt alfa był poza okręgiem, to drugi kąt był trzy razy większy. Poza tym, było jedno zadanie z geometrii, ale w miarę zadania te były łatwe, więc czekam na rozszerzenie.
- Dzisiaj było około 35 zadań. Najtrudniejsze było dla mnie zadanie otwarte z układem równań i to zostawiłam, a najłatwiejsze dwa pierwsze otwarte z nierównością. Także całkiem dobrze poszła mi ta matma. Nie było trudno. Pojawiło się jedno nietypowe zadanie, inne, niż w poprzednich latach, ale wydaje mi się, że była całkiem przyjemna i do zrobienia. Nie zachowywałam przed maturą żadnych przesądów i trochę się stresowałam, że właśnie to mi przeszkodzi w maturze, ale chyba jednak poszło dobrze. Liczę na 80% i myslę, że na tyle napisałam. Co dalej? Nie wiem, zastanawiam się i będę się zastanawiać.

Uczniowie, z którymi rozmawialiśmy przed egzaminem byli przekonani, że egzamin nie będzie trudny. A nauczyciele? Oto czego spodziewali się jeszcze przed egzaminem.

- Mam swoje typy na tegoroczną maturę z matematyki. Na poziomie podstawowym uczniowie mają do rozwiązania 25 zadań zamkniętych. Tutaj nie zaskoczę nikogo - może pojawić się każde zagadnienie przerabiane w trakcie nauki. Na pewno będą to równania, ciągi, planimetria, trygonometria, funkcja kwadratowa, kąty wpisane w okrąg. Tę część matury na poziomie podstawowym po prostu można nazwać przeglądem całej matematyki - mówi nauczycielka matematyki Jolanta Kłopeć.

Matematyka rozszerzona to o wiele poważniejsze wyzwanie. Ten egzamin uczniowie będą zdawali w czwartek, 9 maja o godz. 9.

- Moich uczniów zachęcam do tego, by jak najwięcej punktów zdobyli na tak zwanych zadaniach otwartych. Wśród nich mamy kilka zadań po dwa punkty. Moim zdaniem pojawią się tu zadania z nierówności kwadratowej, które do tej pory były prawie na każdym arkuszu. Myślę, że uczniowie będą mieli do rozwiązania również zadanie z zastosowaniem klasycznej definicji prawdopodobieństwa, np. rzucanie kostką. Maturzyści powinni przygotować się też na rozwiązanie dowodów algebraicznych i geometrycznych. To są zadania dla tych najbardziej wytrwałych matematyków. Zaś tych, którzy nastawiają się na rozwiązanie tylko podstawowych zagadnień, zachęcam do powtórzenia statystyki równań liniowych, kwadratowych i wielomianowych podstawowych. Pewnie będzie zadanie z planimetrii na zastosowanie wzorów na pola. Pewnikiem jest zadanie z trygonometrii, a uczniowie nie lubią tego działu matematyki - dodaje nauczycielka.

Matematyczka przypuszcza też, że pojawi się zadanie z geometrii analitycznej, w którym uczniowie będą musieli policzyć dużo rzeczy. - Jeśli będą potrafili wykorzystać tablice matematyczne, które są dostępne na egzaminie, zyskają kilka dodatkowych punktów. Uczniowie najczęściej pomijają zadanie na dowód, czyli wykaż, że... One wymagają od nich analitycznego myślenia, pomysłu na rozwiązanie. Być może zrodziłby się on przed lub po maturze, ale w warunkach stresowych może on się nie pojawić.

Tak było przed rokiem

Matematyka 2018 - poziom podstawowy - arkusz CKE

Matura 2018 matematyka poziom podstawowy - arkusze, odpowiedzi. Matura z matematyki 2018 poziom podstawowy 7.05.2018 [arkusze, rozwiązania].

Matura 2018 matematyka poziom podstawowy - arkusze, odpowied...

Wrocław: Alarmy w szkołach. Grożą bombami i gazem. Co z maturami?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska