Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matematyk pilnie poszukiwany! W szkołach brakuje nauczycieli, kto będzie uczył dzieci?

Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Tomasz Holod / Polska Press
Choć mamy już połowę września, to w niektórych szkołach uczniowie nie wiedzą jeszcze, kto będzie ich uczył. Najgorzej jest z matematyką i fizyką. Dyrektorzy szkół nadal szukają nauczycieli właśnie tych przedmiotów. Tam, gdzie pedagogów brakuje, lekcje są prowadzone przez nauczycieli innych przedmiotów.

Sytuacja, gdzie brakuje nauczycieli w szkołach budzi niepokój rodziców.

- Nasze dzieci od początku roku szkolnego nie mają matematyka. W tym czasie lekcje w zastępstwie były prowadzone przez różnych nauczycieli, nawet przez katechetkę. Dyrekcja pilnie szuka nauczyciela, ale co będzie dalej? Jeżeli w końcu znajdzie się matematyk, to będzie gonić z programem, bo przecież musi zdążyć do końca roku szkolnego z realizacją podstawy programowej. Kto i na jakiej podstawie wystawi oceny semestralne? - to tylko niektóre wątpliwości rodziców uczniów szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 38 przy ul. Horbaczewskiego.

Renata Działa, dyrektorka tej podstawówki przyznaje, że jest problem ze znalezieniem matematyka.

- Powinniśmy mieć dwóch matematyków, teraz brakuje nam jednego. Na razie nie ma chętnych do tej pracy - rozkłada ręce pani dyrektor. Przyznaje, że w zastępstwie matematyki uczy dzieci np. nauczyciel przyrody lub fizyki.

Szkół we Wrocławiu, które szukają matematyków jest o wiele więcej. Na stronie Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty możemy znaleźć aktualne ogłoszenia o pracę.

I tak, w połowie września dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 21 przy ul. Kłodzkiej szukał matematyka. Szkoła ma mu do zaoferowania 22 godziny. Matematyka szukają również w: Szkole Podstawowej nr 76 przy ul. Wandy 16, w Szkole Podstawowej nr 3 (ul. Bobrza) w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 15 (ul. Stanisławowska), w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 11 (ul. Strachocińska), w Szkole Podstawowej nr 30 (ul. Zaporoska).

Mirosława Chodubska, prezes dolnośląskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego alarmuje, że jest duży problem z brakiem nauczycieli w szkołach.

- Jest po prostu za mało nauczycieli na rynku. W niektórych szkołach matematycy są z tzw. łapanki. Podobne problemy są z nauczycielami fizyki czy chemii - mówi Mirosława Chodubska. Według niej, to efekt niskich zarobków nauczycieli.

- Początkujący nauczyciel zarabia mało. Teraz wydłużono okres awansu zawodowego. Jeżeli wykształcony matematyk ma propozycje pracy w korporacji lub w innej firmie, to po prostu z niej korzysta - dodaje prezes dolnośląskiego oddziału ZNP.

Przypomnijmy, że od 1 kwietnia nauczyciele zarabiają trochę więcej. Średnie wynagrodzenie dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego wzrosło o nieco ponad 5 procent. Ministerstwo Edukacji Narodowej obiecuje, że kolejne etapy podwyższania płac nauczycielskich zostaną wprowadzone od stycznia 2019 r. oraz od stycznia 2020 r.

MEN obiecuje także, że od 1 września 2020 r. będzie nowy dodatek dla nauczycieli za wyróżniającą pracę. Docelowo dodatek od września 2022 r. wyniesie ok. 500 zł. Grupą uprawnioną do jego otrzymania będą nauczyciele dyplomowani legitymujący się najwyższą oceną pracy (oceną wyróżniającą).

To nie zadowala nauczycieli, którzy przekonują, że resortowe podwyżki są niewystarczające. Obecne regulacje płacowe uznają za „kompromitujące”. W ostatni weekend nauczyciele protestowali po raz kolejny w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska