Masz użytkowanie wieczyste? Zamieni się we własność

  Masz użytkowanie wieczyste? Zamieni się we własność

  Piotr Bera

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Właściciele lokali w kamienicach prawdopodobnie zapłacą za przekształcenie we własność. Nawet kilka tysięcy złotych
  1/3
  przejdź do galerii

  Właściciele lokali w kamienicach prawdopodobnie zapłacą za przekształcenie we własność. Nawet kilka tysięcy złotych ©Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska

  Nawet 135 tys. wrocławian może korzystających dziś z użytkowania wieczystego może 1 stycznia 2017 roku z automatu zostać właścicielami nieruchomości. Takie przepisy szykuje rząd. Ale za uwłaszczenie trzeba będzie zapłacić.
  Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiada likwidację użytkowania wieczystego - donosi Dziennik Gazeta Prawna. Nowa ustawa, która ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r., obejmie lokale w budynkach wielorodzinnych, które mają zostać uwłaszczone na gruncie, na którym stoi dom. Doprowadzi to do likwidacji corocznych opłat z tytułu użytkowania wieczystego.

  Obecnie właścicielem wielu gruntów i nieruchomości jest gmina lub Skarb Państwa, a przekształcenie we własność jest trudne. Zgodę na to musi wydać ponad połowa właścicieli, a wystarczy, że jedna osoba zgłosi swój sprzeciw i postępowanie jest zawieszone.

  - W przypadku wspólnoty złożonej z 200 lokali przekształcenie jest problematyczne - przyznaje Karolina Świeściak z Zespołu Zarządców Nieruchomości przy ul. Słowiczej we Wrocławiu.

  Projekt ustawy zakłada, że mieszkańcy będą musieli zapłacić za przekształcenie. Ile? W ilu ratach? Czy będą bonifikaty? Jeszcze nie wiadomo. - Każda gmina dobrowolnie ustala wysokość bonifikaty za wykup. We Wrocławiu wynosi ona 90 proc. - mówi Jacek Karwański, kierownik Wydziału Mienia Komunalnego i Skarbu Państwa we Wrocławiu.

  Kwota przekształcenia zależy m.in. od wyceny wartości nieruchomości, od tego, jak długo płaciliśmy roczne raty za użytkowanie oraz od atrakcyjności gruntów. Z zasady, im dalej od centrum znajduje się wyceniany grunt, tym cena za #metr kwadratowy jest niższa.

  Zdaniem rzeczoznawców majątkowych, koszt metra powierzchni na Starym Mieście może sięgać nawet 1,5 tys. zł. Na Ołtaszynie, Krzykach, pl. Grunwaldzkim czy Gaju to 800-1000 zł. Najtańszy grunt (300-400 zł) jest na peryferiach, np. na Psim Polu. Ceny mogą być jednak wyższe choćby na Klecinie i Oporowie, bo te osiedla znajdują się na terenach silnie zurbanizowanych.

  Ile zapłacimy za wykup? Wliczając bonifikatę, to może być kilka tysięcy złotych. Założyliśmy, że przeciętna kamienica ma 1000 mkw. gruntu i znajduje się w niej 20 lokali. Dzięki temu oszacowaliśmy, że na Starym Mieście za wykup lokalu w kamienicy trzeba by sięgnąć do kieszeni po 4,5 tys. zł, na Krzykach - 2,7 tys. zł, a na peryferiach - 1,2 tys. zł. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie lokale wycenia się jednakowo i koszty dla każdego właściciela mogą być zupełnie inne.

  Wyższe koszty mogą ponieść mieszkańcy bloków. W budynku o powierzchni gruntu 3 tys. mkw. z 40 lokalami, za wykup na Starym Mieście zapłacimy 6750 zł, na Krzykach 4050 zł, a na obrzeżach 1800 zł. Kwoty wykupu będą odpowiednio mniejsze w przypadku większej liczby lokali.

  Warunkiem otrzymania 90-procentowej bonifikaty jest jednorazowa spłata kwoty wykupu.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (57)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak rozumiec tą ustawę

  Małgorzata (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Witam. może ktoś mi pomoże. Mój problem dotyczy regulacji terenowo-prawnej pod budynkami wielorodzinnymi. Od lat nie mogę założyć księgi wieczystej na mieszkanie własnościowe ponieważ gmina i...rozwiń całość

  Witam. może ktoś mi pomoże. Mój problem dotyczy regulacji terenowo-prawnej pod budynkami wielorodzinnymi. Od lat nie mogę założyć księgi wieczystej na mieszkanie własnościowe ponieważ gmina i spółdzielnia nie mogą dogadać się w kwestii zamiany działek. Teren na którym powstał blok składa się z trzech działek własność gminy i własność spółdzielni. Pisma które dostaję to tylko przerzucanie odpowiedzialności. Księgę wieczystą potrzebuję by przy sprzedaży mieszania bank mógł dokonać odpowiedniego wpisu, jest to potrzebne do uzyskania kredytu przez córkę aby spłacić rodzeństwo. Jeśli w mojej sytuacji to pomoże bardzo bym się ucieszyła bo już nie wierzę w dobrą wolę urzędników. Malgorzata zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobrze mowisz

  Tez szedlem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 8

  Ziemia prawem, nie towarem! Jak powietrze, jak slonce, jak prawo dziecka do radosnego dziecinstea bez trwogi o wysiedlenie. A wlasnie to wam pisiory zafunduja..

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szli na zachod osadnicy, radosni, bo ziemia tam byla ZA DARMO!

  Tez szedlem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

  To jak to jest? Ziemia po niemcu za darmo byla, a teraz kurdupel faszystowski kaze za nia placic? To jakze to?
  I podobno kobiety nie moga sie juz po piczach skrobac, to przeciez zgroza

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a jeżeli ktoś nie zapłaci?

  Janusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Nic nowego. Upust 90% funkcjonuje od wielu, wielu lat i każda Spółdzielnia, na wniosek przynajmniej 1 członka, miała obowiązek rozpoczęcia uwłaszczenia na gruncie. Warunek, kasa miała wpłynąć....rozwiń całość

  Nic nowego. Upust 90% funkcjonuje od wielu, wielu lat i każda Spółdzielnia, na wniosek przynajmniej 1 członka, miała obowiązek rozpoczęcia uwłaszczenia na gruncie. Warunek, kasa miała wpłynąć. Jeżeli wszyscy nie chcieli się zgodzić (chociaż 1 czarna owca), to było gorzej.
  Nic nowego i nie ma czym się ekscytować.
  Tylko co, jeżeli ktoś nie będzie miał kasy i nie zapłaci?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nasza wspolnota

  placila!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

  gruba kasę za wykup prawa do gruntu!!! a teraz co? za pół darmo?! To może niech oddadzą pieniądze ludziom, którzy odkupili grunt od miasta za gruba kasę !!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak w ogóle to ..

  POŚREDNIK NIERUCHOMOŚCI (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Polecam tego zarządce ze Słowiczej - ZZN dobrze dba o budynki i można się dogadać z nimi JAK Z LUDŹMI (wiem bo działam w branży nieruchomości).

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TAK SIE KONCZY

  Polaku mysl! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 27

  Za PO i KOmuny to by sie nie zdarzylo. Wybraliscie kat- faszyste i cofneliscie kolo historii o 500 lat.
  Mam nadzieje ze pojdziecie na nastepna demonstracje KODu i uda wam sie w koncu uprosic...rozwiń całość

  Za PO i KOmuny to by sie nie zdarzylo. Wybraliscie kat- faszyste i cofneliscie kolo historii o 500 lat.
  Mam nadzieje ze pojdziecie na nastepna demonstracje KODu i uda wam sie w koncu uprosic Europejczykow zeby was obronili przed wami samymi. Nie nadajecie sie do samodzielnego bytu panstwowego. Niestety.
  I dobrze wam tak.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TAK SIĘ KOŃCZY BRAK POJĘCIA

  Polaku czytaj! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

  Zielonyś, oj zielonyś...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  europejczyku

  ;-) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 7

  co się tak kończy? Widać, że demonstrowanie z KODem chyba odebrało ci rozum. procedura, o której właśnie się dowiedziałeś/łaś jest praktykowana we Wrocławiu, i całej Polsce, od dawna. Użytkowanie...rozwiń całość

  co się tak kończy? Widać, że demonstrowanie z KODem chyba odebrało ci rozum. procedura, o której właśnie się dowiedziałeś/łaś jest praktykowana we Wrocławiu, i całej Polsce, od dawna. Użytkowanie wieczyste przekształca się we własność i oczywiście się za to płaci - tak jak płaci się przecież za samo użytkowanie. Jak to w kapitalizmie bywa - nie ma nic za darmo.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Partia, która wprowadzi podatek katastralny będzie skończona na wiele lat.

  Jarosław Donald (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

  Tak jak PO przez wydłużenie wieku emerytalnego.
  Dlaczego nie czerpiemy z zachodu pozytywnych rzeczy, a tylko te , które szkodzą obywatelom?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Znowu mnie wydoją.

  dan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

  Likwidują wieczyste użytkowanie, ale ja mam za to płacić!!!
  Szukają kasy gdzie się da....
  Wystarczy, że wycena gruntu będzie zawyżona to do końca życia się nie wypłacę.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dan sięjebnij

  Andrzej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

  Jebnij_się facet

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gmina nie straci nic

  właściciel 60m działki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

  stając się właścicielem gruntu, zobowiązani jesteśmy do płacenia podatku gruntowego, stąd strata dla gminy tu nie występuje, a wręcz przeciwnie, jednorazowo otrzymuje zastrzyk finansowy od dumnych...rozwiń całość

  stając się właścicielem gruntu, zobowiązani jesteśmy do płacenia podatku gruntowego, stąd strata dla gminy tu nie występuje, a wręcz przeciwnie, jednorazowo otrzymuje zastrzyk finansowy od dumnych nowych posiadaczy parceli w centrum wielkiego miastazwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo