Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz problem z płaceniem na czas czynszu i innych stałych opłat, terminową spłatą kredytów i pożyczek? Co możesz zrobić?

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Czterech na dziesięciu Polaków wciąż martwi się czy wystarczy im pieniędzy na stałe opłaty i spłatę pożyczek.
Czterech na dziesięciu Polaków wciąż martwi się czy wystarczy im pieniędzy na stałe opłaty i spłatę pożyczek. Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Na wszystko znajdzie się rada. Także na problemy z terminową opłatą czynszu czy innych stałych rachunków, które pojawiają się gdy spadną nasze dochody lub koszty rosną szybciej niż można by się było spodziewać.

Wzrost cen produktów w sklepach, pandemia, redukcja etatów czy problemy zdrowotne – to wszystko ma wpływ na naszą zdolność do regulowania bieżących zobowiązań. A ta, jak wynika z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych, tylko nieznacznie poprawiła się od początku roku.

Gdy spłata zobowiązań na czas staje się coraz trudniejsza

– W przeprowadzonym przez ZPF oraz IRG SGH badaniu „Sytuacja na rynku consumer finance” za II kwartał 2021 r. około 40 proc. respondentów przyznało, że spodziewa się problemów ze spłatą zobowiązań. Choć sytuacja nieco się poprawiła w porównaniu do poprzedniego kwartału, gdy obawy o płynność finansową wyrażało 43 proc. badanych, to nadal odczuwamy negatywny wpływ pandemii na nasze budżety domowe – mówi Marcin Czugan, Prezes Zarządu Związku Przedsiębiorstw Finansowych.

Czasem można odpracować

Co jednak zrobić gdy zaczyna nam brakować pieniędzy na regularne opłacenie wszystkich rachunków i zobowiązań w pełnej wysokości? Przede wszystkim nie powinniśmy wpadać w panikę i sięgać po drogie chwilówki, które doraźnie może pomogą, ale jeśli nasza sytuacja dochodowa się nie zmieni – tylko wpędzą nas w jeszcze większe długi i kłopoty finansowe. Nie powinniśmy jednak też dać się sparaliżować lękowi i nie robić nic.
Pamiętajmy, że w przypadku niektórych zobowiązań, np. zadłużeń czynszowych, można starać się o odpracowanie należności. Warto też negocjować z bankami i innymi wierzycielami np. zmianę harmonogramu spłat, zmniejszenie raty lub jej zawieszenie.
– Utrata pracy czy nieprzewidziane, spore wydatki mogą zdarzyć się w każdej chwili i dodatkowo obciążyć nasze nadwyrężone pandemią finanse. Warto więc zawczasu dowiedzieć się, jakie mamy opcje rozwiązania problemu rosnących zadłużeń – podkreśla Marcin Czugan,

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

W poprzedniej edycji tego badania ankietowani przyznali, że to opłaty czynszowe, obok rachunków za media, są najczęściej odkładane „na później”, gdy pojawiają się problemy finansowe. Jednak w tym przypadku rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki. Administratorzy budynków czy spółdzielnie mieszkaniowe coraz częściej umożliwiają lokatorom odpracowanie długu. Jest to szczególnie korzystna opcja dla osób, które chwilowo nie są nigdzie zatrudnione i mogą poświęcić kilka godzin w tygodniu na drobne prace porządkowe, naprawcze czy administracyjne. Wystarczy zgłosić taką chęć i ustalić stawkę godzinową. Wynagrodzenie zostanie przeznaczone na poczet spłaty posiadanego zadłużenia. W ten sposób unikniemy narastania długu oraz doliczania karnych odsetek.

Negocjuj a unikniesz windykacji lub komornika

Lęk czy poczucie wstydu często powstrzymują nas przed przyznaniem się do posiadania problemów finansowych. Unikamy kontaktu z bankami czy firmami windykacyjnymi, wobec których mamy zaległe zobowiązania. To błąd, ponieważ w instytucjach finansowych także pracują ludzie, którzy rozumieją, że możemy się znaleźć w gorszej sytuacji życiowej i chwilowo nie jesteśmy w stanie spłacać należności. Co więcej, mają także odpowiednie procedury na taką okoliczność, dlatego mogą zaproponować nam opcje pozwalające przetrwać trudniejszy moment, bez większych konsekwencji.
– Przy spłacie kredytów banki dopuszczają np. opcję wakacji kredytowych, polegających na zawieszeniu obowiązku spłaty rat nawet na kilka miesięcy. Oczywiście raty te nie są anulowane, dlatego musimy się liczyć z wydłużeniem całkowitego okresu spłaty kredytu – wyjaśnia Marcin Czugan.
O podobne rozwiązania możemy starać się w bankach w przypadku innych kredytów, a gdy rzecz idzie o inne zobowiązania – także u innych wierzycieli, z firmami windykacyjnymi włącznie.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Masz problem z płaceniem na czas czynszu i innych stałych opłat, terminową spłatą kredytów i pożyczek? Co możesz zrobić? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska