Masz pomysł do budżetu obywatelskiego? Podziel się!

Redakcja
Park Mamuta na Oporowie to najnowsza inwestycja zrealizowana w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego
Park Mamuta na Oporowie to najnowsza inwestycja zrealizowana w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego
Udostępnij:
Dodatkowe toalety we wrocławskich parkach? Utworzenie ronda na skrzyżowaniu ulic Bystrzyckiej, Balonowej i Chociebuskiej? Rewitalizacja alejki spacerowej na ul. Wandy? A może modernizacja parku na Gajowicach? To pierwsze pomysły do nowej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, jakie pojawiły się w nowym serwisie poświęconym takim budżetom - budzetalert.pl

W każdej chwili możecie tam zgłosić nowe pomysły, opisując je dokładnie i już dziś szukać dla nich poparcia, by jesienią - podczas kolejnej edycji głosowania, mieć większe szanse na zwycięstwo.

Budżet Alert to serwis internetowy i aplikacja, która pomoże Ci skutecznie działać w ramach budżetu obywatelskiego. Znajdziecie tu pomysły z całej Polski, ale także opis już zrealizowanych inwestycji. Może to być świetną inspiracją jak zmienić Waszą okolicę, by żyło się w niej lepiej, wygodniej i ciekawiej.

W Polsce budżet obywatelski pojawił się w 2011 roku. Pierwszym miastem, które wprowadziło ten sposób wydawania samorządowych pieniędzy, był Sopot. Wkrótce dołączyły do niego m.in. Elbląg, Poznań, Zielona Góra, Warszawa, Łódź, Dąbrowa Górnicza czy Katowice. Wrocławski Budżet Obywatelski funkcjonuje od roku 2013.

Z roku na rok zwiększa się liczba gmin przeznaczających fundusze na realizację projektów w budżetach obywatelskich. Rośnie także liczba osób, które chcą brać udział w partycypacji - składają wnioski, głosują na ich realizację i przyglądają się, czy samorząd właściwie realizuje wybrane projekty. Dziś budżety obywatelskie w Polsce to ponad 300 mln złotych rocznie wydawanych dzięki decyzjom zwykłych ludzi. Z roku na rok ta kwota rośnie.

Skąd wziął się budżet obywatelski?

Historia budżetów obywatelskich jest bardzo młoda. Wszystko zaczęło się 1989 roku, kiedy w brazylijskim mieście Porto Alegre po raz pierwszy zrealizowane zostało takie przedsięwzięcie. Do 2008 roku budżet obywatelski w Brazylii wprowadziło około 200 miast. W Europie jako pierwsi o wydatkowaniu publicznych pieniędzy współdecydowali mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Włoch.

Najważniejszym celem budżetów obywatelskich jest włączenie mieszkańców i mieszkanek w zarządzanie okolicą, w której żyją, rozwój dyskusji wśród lokalnych społeczności na temat koniecznych zmian, a przez to efektywniejsze i zgodne z rzeczywistymi potrzebami ludzi wydawanie samorządowych pieniędzy.

Jaka jest Twoja rola?

Mieszkańcy i mieszkanki i ich zaangażowanie to najważniejszy element procesu partycypacji. Do obywateli i obywatelek należy opracowanie projektów, dyskusja nad nimi oraz oficjalne ich zgłoszenie, promocja i zdobycie poparcia. Samorząd weryfikuje projekty, ocenia, czy są realne i poddaje pod głosowanie, wreszcie – realizuje zwycięskie projekty.

Nie ma przeszkód, aby projekty w ramach budżetu obywatelskiego dotyczyły wszystkich zadań własnych gminy. Zawiera się w nich m.in. ład przestrzenny, drogi, ulice, edukacja, kultura, kultura fizyczna i turystyka, tereny rekreacyjne i urządzenia sportowe, ochrona zdrowia, opieka społeczna, porządek publiczny i bezpieczeństwo, polityka prorodzinna, transport zbiorowy.

Działaj z nami na budzetalert.pl

Budżet alert

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wro
Przede wszystkim powinna być możliwość głosowania przeciw danemu projektowi. Wtedy byłaby mniejsza szansa na reakizacje niektórych utrudniających życie
pomysłów
W
Włościanka
Ma być szpilkostrada i basta. A fontanna też się należy nowa jak psu kość; wielka i droga! I kwietniki po 80 tysi sztuka ze cztery, I drzewa-w donicach oczywiście.
G
Gość
Dla dalszego upiększenia naszego miasteczka i uczynienia go bardziej przyjaznym dla rowerzystów nalezy zlikwidować ruch samochodowy na ulicy Legnickiej. Na całej długości Legnickiej należy ułożyć trawniki , zrobić nasadzenia drzew i krzewów, wyznaczyć ciągi pieszo-rowerowe. Konieczną rzeczą też jest postawienie w odległości co 50 metrów rzeźb o standardzie piękności i estetyki dorównujących przecudnemu Arlekinowi. Przyczyni sie to do likwidacji smogu i rozsławi nasze miasteczko w świecie . Wrocław będzie bardziej znany niż Wąchock.
j
jola
Przy mijance MPK na ul. Przyjażni,jest zaniedbany skwerek.Proponuję zagospodarować go na placyk dla psów.Widzę osoby wyprowadzające swoich pupili na Cmentarz Radziecki.To oburzające.Ten skwerek byłby dobrym rozwiązaniem tej smutnej rzeczywistości.
G
Gość
ZA TE 300 MILIONÓW NAKUPIĆ BRYCZEK, KONIKI, RIKSZE, ROWER DLA KAŻDEGO, HULAJNOGA, ELEKTRYCZNE AUTOBUSY I TRAMWAJE OCZYWIŚCIE ZOSTAWIĆ, DRONY DOSTAWCZE, POWIETRZNE TAKSÓWKI...I CO, JAK WAM SIĘ TAKI WROCŁAW WIDZI ? ;)
O
Oszczędność
Tym razem, to będzie oszczędność i to wielki. STOP FINANSOWANIA MIERNOT, LENIWYCH KOPACZY ZE ŚLĄSKA !!!!!
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie