Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz konto w PKO BP? Uważaj na fałszywe maile od złodziei

Marcin Walków
tak wyglądają wiadomości od internetowych oszustów
tak wyglądają wiadomości od internetowych oszustów zrzut ekranu
Na skrzynki pocztowe losowo wybranych osób wysłane zostały wiadomości z prośbą o pilne zalogowanie się do systemu iPKO. Umieszczony w wiadomości link przekierowuje na fałszywą stronę, na której trzeba się zalogować do bankowości elektronicznej i podać kod jednorazowy z karty-zdrapki. W ten sposób złodzieje dostają dane dostępowe do naszego konta i kod do potwierdzenia przelewu.

W przeciwieństwie do wielu akcji tzw. phishingu, ta została starannie przygotowana przez oszustów. Wiadomość e-mail jest pozbawiona błędów językowych, wysłana z wiarygodnie wyglądającego adresu. Sama strona, na którą przekierowuje link łudząco przypomina serwis banku.

Atak jest niebezpieczny, bo bank PKO BP zmienia obecnie wygląd systemu bankowości internetowej, więc czujność klientów może być uśpiona.

Magdalena Lejman z biura prasowego PKO BP zapewnia, że po sygnałach otrzymanych od klientów, specjalny zespół rozpoczął procedurę blokowania fałszywych stron internetowych.
- W tym momencie wszystkie powinny być już zablokowane - mówi Lejman. Na stronie internetowej banku opublikowane zostało ostrzeżenie dla klientów.

Przedstawicielka PKO BP zwraca uwagę, że takie ataki zdarzają się często i dotyczą klientów różnych banków, dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przy korzystaniu z bankowości internetowej.

- Bank nigdy nie wysyła do klientów wiadomości z prośbą o zalogowanie w celu odblokowania dostępu do bankowości internetowej. Radzimy logować się ze strony głównej banku albo ręcznie wpisując jej adres. Zawsze należy zwrócić uwagę, czy adres strony logowania rozpoczyna się od skrótu "https:" i widnieje przy nim ikona zamkniętej kłódki - wyjaśnia Magdalena Lejman. PKO BP nie prosi też o użycie jednorazowego kodu autoryzacyjnego podczas logowania.

Ważny jest nie tylko wygląd linku w wiadomości, ale i adres, który wyświetli się po najechaniu na link myszką. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy wygląda on jak adres banku, czy nie zawiera dziwnych skrótów, haseł, rozszerzeń.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Robisz przelew przez internet? Uważaj! Wirus podmienia numery kont

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska