Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marzysz o kryptowalucie i bogactwie? Ależ to tylko złudzenie wolności. I przekręt

Janusz Michalczyk
Janusz Michalczyk
archiwum polska press
Większość ludzi ma mętne pojęcie o kryptowalutach. I bardzo dobrze. Powinniście do nich podchodzić jak do tajemniczej choroby zakaźnej, której skutki w razie kontaktu są zgoła nieprzewidywalne i grożą poważnymi powikłaniami.

Jak donieśli kilka dni temu obserwatorzy świata finansów, kursy właśnie runęły, na skutek czego kryptowaluty straciły w ciągu tygodnia na wartości 600 miliardów dolarów. To z grubsza pięć razy więcej niż wynoszą roczne dochody naszego państwa. W internecie krąży opowieść o tym, że jeden z popularnych brytyjskich celebrytów zainwestował 2,8 mln dolarów, a po spadkach jego inwestycja była warta zaledwie 1 tys. dolarów.
Ci, którzy mają o kryptowalutach jakąś wiedzę, dzielą się na entuzjastów o skłonnościach do podejmowania ryzyka oraz sceptyków przekonanych, że kryptowaluty służą cwaniakom do skubania portfeli naiwniaków, marzących o krociowych zyskach. W każdym razie inwestowanie oszczędności poprzez operacje na rynkach kryptowalut przypomina jazdę szaloną kolejką górską. Tradycyjna gra na giełdzie papierów wartościowych jawni się przy tym jak korzystanie z prostej huśtawki.
Zapewne obiło się Wam o uszy, że pierwszą z wymyślonych kryptowalut był bitcoin. Upraszczając sprawę, to anonimowy zapis w internecie z gwarancją własności. Bitcoina lansowano jako alternatywę dla świata zachłannych banków i ucieczkę od monopolu państwa na emitowanie zwykłej waluty. Dla marzycieli była to obietnica osiągnięcia osobistej wolności dzięki zastosowaniu supernowoczesnej technologii.
Rosnąca popularność bitcoina i jego silne oddziaływanie na masową wyobraźnię sprawiły, że w ostatnich latach kryptowaluty rozmnożyły się niczym króliki, przy czym znajomość zasad ich funkcjonowania można porównać do ekskluzywnej w średniowieczu wiedzy alchemika. Dla laika to czarna magia.
Problem w tym, że niemal wszystko, co stworzy myśl człowieka, ma też ciemną stronę. Nie jest tajemnicą, że kryptowaluty stały się rajem dla wszelkiej maści przestępców. Oczywiście, można się w to bawić, ale ze świadomością, że tak naprawdę nikt nie potrafi oszacować ryzyka.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska