Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marzy Ci się bojownik? Urządź mu idealne akwarium.

Materiały Partnera
Bojowniki to bardzo popularny gatunek ryb chętnie kupowany przez amatorów akwarystyki. Nie jest to gatunek bardzo wymagający, jednak do prawidłowego rozwoju potrzebuje pewnego minimum. Jak urządzić akwarium, by cieszyć się pięknymi i dobrze rozwijającymi się rybkami? Na jakie dodatki możemy sobie pozwolić aranżując dno zbiornika?

Zacznij od podstaw

Każdą przygodę z akwarystyką zaczynamy od doboru odpowiedniego zbiornika. Na początek zaleca się zakupić zbiornik o pojemności ok. 25 l. Jest to optymalna wielkość, która gwarantuje właściwy rozwój jego lokatora. Pamiętajmy, że ryby potrzebują odpowiedniej przestrzeni do poruszania się, a jej zaburzenie może skutkować poważnymi chorobami, które mogą doprowadzić do śmierci stworzenia. Wybierajmy akwaria prostokątne, a unikajmy kulek, w których ryba się bardzo męczy. Bardzo ważnym elementem każdego akwarium jest filtr, który zdecydowanie pomoże nam w utrzymaniu odpowiedniej czystości wody. Niestety nawet najlepsze urządzenie nie wyręczy nas w obowiązku regularnego sprzątania akwarium. Nie zapominajmy też o wymianie części wody co tydzień. To bardzo ważne jeśli chcemy zachować właściwą równowagę w zakupionym akwarium. Decydując się na hodowlę bojowników nie może pominąć zakupy grzałki. Jest to ryba ciepłolubna, która wymaga podtrzymywania w zbiorniku temperatury na poziomie 26-28 stopni. Bardzo ważną kwestią jest zagwarantowanie pokrywy na akwarium. Bojowniki to ryby, które mogą oddychać też powietrzem atmosferycznym. Dlatego bardzo często możemy zaobserwować jak wynurzają się nad powierzchnię wody. Brak pokrywy może skutkować przeziębieniem, które przyniesie katastrofalne skutki dla tego osobnika.

Czas na aranżację!

Decydując się na posiadanie akwarium możemy mieć sporo radości z aranżacji dna zbiornika. Na rynku roi się od ozdób, którymi możemy udekorować nasze akwarium. Nie warto jednak przesadzać. Pamiętajmy, że akwarium ma być przestrzenią życiową ryb, a nie wystawką dla mnóstwa wodnych gadżetów. Bardzo dobrym pomysłem na urządzenie wnętrza jest zakup żwirku, najlepiej w kolorze beżowym. Możemy też pokusić się o kolorowe kamyczki. Zawsze jednak zwróćmy uwagę z jakiego materiału są wykonane. To bardzo ważne jeśli chcemy uniknąć wydzielania się złych substancji do zbiornika. Następny krok to rośliny do akwarium, które stanowią nieodłączny element każdego zbiornika. Dodatkowo to doskonały sposób nie tylko na ozdobienie akwarium, ale też stworzenia kryjówki dla ryb. Dobrym pomysłem na stworzenie schronienia jest zakup zamków lub innych figurek, w których rybka będzie mogła się schować. Rośliny zawsze dobierajmy uwzględniając ich wymagania świetlne. Oświetlenie montowane w pokrywie musi zapewnić odpowiedni dostęp do światła, by roślina mogła rozwijać się prawidłowo. Nie przesadzajmy też z wielkością roślin, aby nie zawładnęły naszym akwarium. Najczęściej rośliny sadzimy wzdłuż tylnej ściany akwarium, co nadaje ładnego efektu wizualnego. Nie zapominajmy, że rośliny wymagają do właściwego wzrostu odpowiedniego podłoża. Może to być żwirek jednak jego granulacja nie powinna przekraczać 3 mm. Pamiętajmy też o regularnym usuwaniu zżółkniętych części roślin. W taki sposób unikniemy ich rozkładu w wodzie.

Poznaj inne gatunki

Każdy początkujący fan akwarystyki kupując akwarium zada sobie pytanie ile może w nim hodować ryb. Jest to pytanie, na które ciężko odpowiedzieć, gdyż nie ma jednoznacznie przyjętych zasad. Bardzo popularną metodą jest posiadania na każdy 1 cm ciała ryby ok. litra wody. W zbiorniku możemy zamiast bojownika umieścić inny gatunek np. popularne gupiki lub kiryski. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzać z ich ilością. Nadmiar osobników będzie skutkował ich złym samopoczuciem. Warto podkreślić, że przed zakupem zbiornika i ryb należy dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Pielęgnacja akwarium ma być dla nas prawdziwą przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Jeśli nie czujemy, że akwarystyka może być naszą pasją nie kupujmy żadnych ryb. Bojownik żyją przeciętnie 2 lata jest to szmat czasu, dlatego nasza decyzja musi być dokładnie przemyślana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska