18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Martwe zwierzęta, ofiary fajerwerków. Czy w tym roku będzie tak samo? [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

Katarzyna Zimna
Katarzyna Zimna
Zwierzęta - ofiary fajerwerków
Zwierzęta - ofiary fajerwerków Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt Animals
Pokazy fajerwerków w noc sylwestrową to chwila radości dla ludzi i chwila strachu dla zwierząt. Strachu, który kończy się śmiercią. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt Animals rok temu pokazało na swoim profilu na Facebooku drastyczne zdjęcia martwych zwierząt. "Witamy nowy rok takimi obrazami, które są wynikiem próżności i obojętności ludzi" - pisali wówczas działacze z OTOZ. Czy w tym roku będzie podobnie? To zależy tylko od Was. Może przekonają Was zdjęcia ofiar ubiegłorocznego Sylwestra. Zobaczcie, klikając w zdjęcie powyżej. UWAGA, TYLKO DLA DOROSŁYCH!

Dlaczego fajerwerki są niebezpieczne dla zwierząt?

Psy mają bardzo wrażliwy słuch, dlatego dźwięk, który nas lekko przestraszy, im może zrobić krzywdę. Pies bowiem fajerwerki odczytuje jako zagrożenie. Reakcją jest ucieczka przed siebie - pies potrafi zerwać się ze smyczy, pokaleczyć się, wbiec pod nadjeżdżający samochód. Ogromny stres może też doprowadzić do zatrzymania akcji serca u ziwerzęcia.

Jak zmniejszyć stres naszego pupila w noc sylwestrową?

  • Przede wszystkim ograniczyć dostęp do negatywnych bodźców. Zamknijmy w sylwestra wszystkie drzwi i okna w domu, można je dodatkowo uszczelnić kocami, włączyć dosyć głośno spokojną muzykę lub telewizję, aby zagłuszyć sztuczne ognie.
  • Wyprowadźmy psa na spacer, zanim się zacznie fajerwerkowe szaleństwo i absolutnie tego dnia nie spuszczajmy go ze smyczy.
  • W domu pozwólmy zwierzakowi schować się w ciemnym miejscu. Wystarczy go obserwować. Zróbmy mu posłanie tam, gdzie będzie się czuł najbezpieczniej.
  • Nie pocieszajmy psa lub kota, który się boi, nie bierzmy go na kolana, nie przytulajmy. To tylko wzmocni jego stres i zachowanie z nim związane. Zachowujmy się normalnie, tak jakby hałas nie był niczym nadzwyczajnym. Gdy tylko pies/kot się uspokoi, koniecznie go pochwalmy. Jeśli twoje zwierzęta zwykle spędzają czas na dworze, zabierz je do domu lub zamkniętego pomieszczenia.
  • W przypadku kotów można zastosować feromony, czyli substancje zapachowe, które poprawiają kotom nastrój. Są specjalne urządzenia, które można kupić w sklepach zoologicznych lub u lekarzy weterynarii. Włącza się je do kontaktu w pomieszczeniu, gdzie znajdują się koty. Dobrze, aby było to pomieszczenie niewielkie, bo zagęszczenie feromonów będzie wtedy większe.
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska