Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek: W tym roku pięć milionów złotych na ochronę zabytków

Redakcja
Kościół Pokoju w Świdnicy widnieje na liście najcenniejszych zabytków w skali światowej
Kościół Pokoju w Świdnicy widnieje na liście najcenniejszych zabytków w skali światowej Dariusz Gdesz
Samorząd województwa wspiera opiekę nad zabytkami wpisanymi do rejestru, udzielając dotacji celowych na prace konserwatorskie, restauratorskie i inne prace budowlane. O pieniądze z budżetu województwa mogli starać się właściciele lub zarządcy zabytkowych obiektów. Wnioski można było składać do końca stycznia. Wpłynęło ich 323. Ostatecznie dofinansowanie otrzymały 152 inwestycje.

– W tym roku przeznaczyliśmy na ochronę zabytków o 1,5 miliona złotych więcej niż w zeszłym roku. Oczywiście, potrzeby nadal są ogromne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nasze zabytki stanowią 12 procent wszystkich takich obiektów w Polsce. Dlatego oprócz dotacji z budżetu województwa na ochronę dziedzictwa kulturowego zarezerwowaliśmy ponad 100 milionów złotych w Regionalnym Programie Operacyjnym – mówi marszałek Cezary Przybylski.

 Wśród dofinansowanych przedsięwzięć znalazły się m.in. konserwacja dachu Kościoła Pokoju w Świdnicy, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także renowacja Iglicy przy Hali Stulecia we Wrocławiu, prace zabezpieczające mury bastionu Kawalier w Twierdzy Srebrna Góra czy remont średniowiecznego kamiennego mostu na terenie klasztoru cysterskiego w Henrykowie.

 – Ze środków województwa dofinansowana będzie konserwacja wielu cennych dzieł sztuki, które znajdują się na terenie całego Dolnego Śląska, np. XIV-wiecznej gotyckiej rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem z kościoła pw. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej, kolekcji barokowych obrazów Opactwie Sióstr Benedyktynek w Krzeszowie czy kamiennych epitafiów w kościele garnizonowym p.w. św. Elżbiety we Wrocławiu – wymienia Tadeusz Samborski, członek zarządu odpowiedzialny za ochronę dziedzictwa kulturowego.

 Na liście rekomendowanej przez zarząd znalazły również charakterystyczne dla naszego regionu domy przysłupowe. Najwyższe kwoty dotacji (do 90 tys. zł) przeznaczono na zabytkowe obiekty uzdrowiskowe oraz rekonstrukcje dachów w obiektach sakralnych.

– Remonty zabytkowych świątyń wiążą się z tak dużymi kosztami, że wierni z poszczególnych wspólnot nie są w stanie ich ponieść. Dzięki dotacjom udało się uratować od zniszczenia, odremontować i przywrócić dawną świetność wielu dolnośląskim kościołom – mówi ks. dr Rafał Kowalski, rzecznik wrocławskiej kurii.

O tym, czy dotacje trafią do beneficjentów wskazanych przez komisję i zarząd województwa, zadecydują radni  podczas dzisiejszej ( 31.03.br.) sesji sejmiku.
Dolny Śląsk jest polskim liderem, jeśli chodzi o ilość zabytków wpisanych do rejestru. Na terenie naszego województwa jest ich około 8 300. Obecnie kończą się prace nad wojewódzkim programem opieki nad zabytkami, który opracowuje Instytut Rozwoju Terytorialnego.

Dokument ten będzie wyznaczał priorytety samorządu w działaniach podejmowanych na rzecz ochrony regionalnego dziedzictwa. Podstawowe z nich to właśnie rewitalizacja i zwiększanie atrakcyjności turystycznej dolnośląskich zabytków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska