Marszałek dał 60 milionów złotych na leczenie nowotworów

Błażej Organisty
Tomasz Ho£Od
Udostępnij:
Pieniądze trafiły do Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu jako zwrot za poniesione wydatki inwestycyjne na m.in. utworzenie pododdziału wykrywania i leczenia raka piersi oraz czerniaka w centrum przy pl. Hirszfelda, a także na otwartą w styczniu filię radioterapii w Jeleniej Górze. Marszałek Cezary Przybylski podkreśla, że priorytetem urzędu marszałkowskiego w walce z nowotworami jest teraz budowa nowego szpitala onkologicznego przy ul. Kosmonautów we Wrocławiu.

Urząd marszałkowski przekazał w środę prawie 60 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego na trzy projekty związane z onkologią. Pieniądze są przeznaczone na modernizację i doposażenie oddziałów Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu przy pl. Hirszfelda (ok. 9 mln dofinansowania), utworzenie filii radioterapii DCO w Jeleniej Górze (ok. 20,5 mln) oraz na budowę niedawno otwartego Centrum Chorób Piersi (Breast Cancer Unit) zlokalizowanego na terenie DCO (ok. 30 mln). Łączna wartość inwestycji to ponad 85 mln zł. Większość z nich jest już zrealizowana, zatem dofinansowanie unijne można traktować jako zwrot poniesionych przez DCO wydatków.

– Opieką onkologiczną na Dolnym Śląsku jest objętych ok. 48 tysięcy osób. Wiemy, że ta liczba będzie rosła w kolejnych latach. Dlatego naszym priorytetem jest zwiększanie dostępności świadczeń medycznych i poprawa ich jakości – powiedział marszałek Cezary Przybylski. I dodał, że kolejnym celem jest budowa nowego szpitala onkologicznego, który powstanie przy skrzyżowaniu ulicy Kosmonautów z planowanym odcinkiem Alei Stabłowickiej. Do nowego szpitala przeniesie się właśnie DCO i Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc z ul. Grabiszyńskiej. Budowa nowej placówki ma zakończyć się w 2026 roku.

Dyrektor DCO, dr hab. Adam Maciejczyk, przypomina, że centrum rozpoczęło zmianę struktury szpitala tak, aby zapewnić pacjentom kompleksowe i skoordynowane leczenie. – Polega to przede wszystkim na tworzeniu jednostek narządowych, tzw. unitów, specjalizujących się w leczeniu konkretnego nowotworu – wyjaśnia dyrektor. To dlatego w DCO powstało Breast Unit. Unitem tego rodzaju jest także pododdział specjalizujący się w leczeniu czerniaka. – Zatrudniono w nim jednych z najlepszych specjalistów w Polsce – dodaje dr Maciejczyk.

Projekt utworzenia i doposażenia DCO obejmuje także wymianę tomografu komputerowego, utworzenie oddziału medycyny paliatywnej, utworzenie pracowni brachyterapii, utworzenie pracowni diagnostyki molekularnej i wdrożenie zdalnego monitorowania apteczek szpitalnych.

Będą nowe placówki onkologiczne

Wspomniana budowa nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu ma ruszyć w przyszłym roku. Placówka powstanie naprzeciwko istniejącego nowego szpitala wojewódzkiego im. Marciniaka. Zdaniem Jarosława Maroszka, dyrektora departamentu zdrowia w urzędzie marszałkowskim, jest to ruch niezbędny. - Jest to odpowiedź zarówno na wyzwania epidemiologiczne, bo nowotwory stanowią drugą pod względem liczby przyczynę zgonów mieszkańców Dolnego Śląska, jak i infrastrukturalne, bo baza diagnostyczno – terapeutyczna Dolnośląskiego Centrum Onkologii oraz Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc jest praktycznie całkowicie zdekapitalizowana - tłumaczył nam w lutym Maroszek.

Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii dodaje, że obecnie przy pl. Hirszfelda jest po prostu za ciasno. - Pacjenci leżą na kilkuosobowych salach z sanitariatami na korytarzu. Ciasno jest również w poczekalni do poradni, a także na chemioterapii, gdzie do ambulatorium czekają pacjenci naprawdę osłabieni - przyznał dr Adam Maciejczyk.

Na budowę nowego szpitala onkologicznego potrzeba ok. 440 mln zł.

Kolejnym nowym miejscem, w którym pacjenci będą leczyli nowotwory, będzie Ośrodek Profilaktyki, Diagnostyki i Terapii Nowotworów. Powstanie w nowym, czterokondygnacyjnym budynku dobudowanym do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ulicy Kamieńskiego. Tym samym poradnie i oddziały onkologiczne, które teraz znajdują się w różnych częściach szpitala, znajdą się w jednym miejscu. Pacjenci zyskają 57 łóżek na trzech oddziałach: chemioterapii onkologicznej, chirurgii onkologicznej oraz ginekologii onkologicznej. W ośrodku znajdzie się także chemioterapia na 21 stanowisk oraz poradnie poradnie specjalistyczne czy profilaktyka i diagnostyka ambulatoryjna. Dyrekcja szpitala planuje wydać na całość inwestycji około 35 mln zł. Jeszcze za wcześnie, żeby mówić o dokładnych terminach, ponieważ szpital nie ogłosił jeszcze przetargu na roboty budowlane oraz przetargów na wyposażenie nowego ośrodka. Na razie został rozstrzygnięty konkurs na opracowanie dokumentacji projektowej, którą musi zaakceptować wydział architektury urzędu miejskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
sami tego chcecie
Choć kodeks drogowy nakazuje, by korzystanie z pojazdu „nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych”, usuwanie filtra cząstek stałych jest w Polsce powszechne i bezkarne. Dla doraźnych korzyści (niskie spalanie) ludzie kupują diesle, a dla uniknięcia kłopotów (kosztowny serwis) wycinają z nich filtry. W efekcie diesle w Polsce trują znacznie bardziej niż te na Zachodzie (w Niemczech za usunięcie filtra grozi 1000 euro kary
p
polaczki
Diesle emitują o 15% mniej CO2, ale za to 4 razy więcej NO2 i 20 razy więcej cząstek stałych. Przez co – konkluduje DECC – ich koszty zdrowotne są 10-krotnie wyższe.
h
hela
Głupotom jest ten głupi komentarz ,nie życzę Ci ,ale obyś tam nie musiał trawić na to raczysko ,jak napisałeś bo będziesz błagał o powrót do zdrowia ,
p
po co potem leczyc?
haha polaczki zrecie chemiczne gowno najlepiej od niemca z marketu we wszystkim cukier i wdychacie rakotworcze diesle a potem zdziwko raczysko.... obludny narod
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie