Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek czeka, aż szpital przy Jana Pawła II się rozsypie?

Anna Szejda
Konserwator zabytków obawia się, że budynki po szpitalu im. Babińskiego rozsypią się
Konserwator zabytków obawia się, że budynki po szpitalu im. Babińskiego rozsypią się Janusz Wójtowicz
Miejski konserwator zabytków zaczyna się niecierpliwić. Od likwidacji szpitala im. Babińskiego przy pl. Jana Pawła II we Wrocławiu minęły już ponad dwa lata, a budynki wciąż stoją opustoszałe.

- Jestem zaniepokojona, ponieważ niszczeją obiekty, które zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, objęte są ochroną konserwatorską. Czas płynie, a tam nic się nie dzieje. Obecny właściciel nie prowadzi żadnych remontów, a nowego inwestora jak nie było, tak nie ma - wyjaśnia konserwator Katarzyna Hawrylak-Brzezowska.

Właścicielem nieruchomości jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. W planach ma wyburzenie budynków. Liczy, że dzięki temu szybciej znajdzie kupca. Zgodnie z wyceną, którą dysponuje, grunt może być wart nawet 150 mln złotych. Pieniądze ze sprzedaży działki będą przeznaczone na budowę nowego szpitala wojewódzkiego. A dlaczego samorząd zwleka ze sprzedażą?

- Czekamy, aż w szpitalu na Brochowie powstanie nowoczesne archiwum. Prawdopodobnie już w październiku będziemy mogli przenieść tam dokumentację, która wciąż jest na placu Jana Pawła II - tłumaczy Stanisław Czajka, dyrektor Departamentu Mienia Wojewódzkiego i Zasobów Naturalnych UMWD.

Nie jest jednak tajemnicą, że marszałek nie kwapi się do sprzedaży, bo kryzys ekonomiczny wypłoszył inwestorów.

Jeśli zarząd województwa myśli o zburzeniu budynków, to będzie musiał wcześniej przełamać opór miejskiego konserwatora zabytków.

- Nieruchomości znajdują się w gminnej ewidencji zabytków, dlatego wolę, żeby zostały odremontowane. Zwłaszcza że nowe budynki i tak będą musiały kubaturą przypominać obecne. Zanim jednak podejmę jakąkolwiek decyzję, muszę mieć wynik inwentaryzacji konserwatorskiej - dodaje Hawrylak-Brzezowska.

W marcu rząd marszałkowski ogłosił przetarg na wykonanie takich prac. W kwietniu go unieważnił - firmy, które się zgłosiły, zostały wykluczone z przyczyn formalnych. Nowe postępowanie nie zostało nawet wszczęte. Agnieszka Gusiew, dyrektor Wydziału Inwestycji UMWD, twierdzi, że przetarg zostanie prawdopodobnie ogłoszony we wrześniu.

Nie dla sklepów

Szpital im. Babińskiego funkcjonował na terenie objętym ochroną konserwatorską w centrum Starego Miasta. Kilka budynków o łącznej powierzchni ok. 28 tys. mkw. zajmuje działkę o wielkości 3 hektarów.

Plan zagospodarowania przestrzennego zakłada, że w tym miejscu mogą powstać hotele, biura lub mieszkania. Niemożliwa natomiast będzie budowa wielkich sklepów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska