Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz Pamięci papieża Jana Pawła II we Wrocławiu. 8000 osób przeszło przez miasto w rocznicę jego śmierci

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Jarosław Jakubczak
Jarosław Jakubczak
2 kwietnia 2023. Ponad 8000 osób przeszło ulicami Wrocławia podczas marszu w rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II.
2 kwietnia 2023. Ponad 8000 osób przeszło ulicami Wrocławia podczas marszu w rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II. Jarosław Jakubczak / Polska Press
To była jedna z największych manifestacji katolickich ostatnich lat we Wrocławiu. W niedzielne popołudnie, przez centrum miasta przeszedł Marsz Pamięci Jana Pawła II.

Marsz, zorganizowany przez inicjatywę "Wrocław dla Życia", wyszedł spod bazyliki św. Elżbiety po uroczystej Mszy świętej, odprawionej przez abp. Józefa Kupnego, metropolitę wrocławskiego. Była to część obchodów "Dolny Śląsk z Janem Pawłem II".

Pochód z biało-czerwonymi flagami i wizerunkami papieża przeszedł przez rynek, ul. Wita Stwosza, Most Piaskowy i zakończył się pod archikatedrą pw. św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim. Uczestniczyli w nim ludzie młodzi, rodziny z dziećmi i seniorzy.

od 16 lat

Po drodze wrocławianie wznosili okrzykii:

  • "Rodzina dobrem narodowym",
  • "Nie ma większego od Jana Pawla II",
  • "Wrocław murem za papieżem", 
  • "Największy z rodu Polaków", 
  • "Tylko pod krzyżem tylko pod tym znakiem Polska jest polską Polakiem",
  • "Bóg, honor i ojczyzna".

Poprowadzono także modlitwę na różańcu i odmówiono litanię do św. Jana Pawła II.

Z głośników puszczano fragmenty przemówień papieskich, skierowanych do Polaków.

Nie dajcie sobie wmówić, że wasza wiara jest prywatną sprawą. Nie miejcie kompleksów, by mówić o Bogu w miejscach publicznych. Bóg jest prawdą i nie da się tego zakrzyczeć kreacjami, które stawiają człowieka w centrum. Dbajcie o bycie w łasce uświęcającej, korzystajcie z sakramentów - przemawiał na zakończenie marszu organizator, Miłosz Tamulewicz z inicjatywy "Wrocław dla Życia".

Zacytował on także słowa Jana Pawła II z 2004 roku:

Zbyt często rodzina i życie rodzinne są niewłaściwie przedstawiane w środkach społecznego przekazu. Bezkrytycznie mówi się o niewierności, współżyciu płciowym poza małżeństwem, braku moralnej i duchowej wizji małżeńskiego przymierza, natomiast okazuje się akceptację takim praktykom jak rozwód, antykoncepcja, aborcja i homoseksualizm. Takie wizje, szerzące postawy wrogie małżeństwu i rodzinie, szkodzą wspólnemu dobru społeczeństwa.

Apelował, by być aktywnym nie tylko w swoim własnym gronie, ale udzielać się w różnego rodzaju katolickich inicjatywach. 

- Od śmierci papieża Polaka minęło 18 lat, które - jako polskiej katolicy w miażdżącej większości przespaliśmy. Zadowoliliśmy się symbolicznym katolicyzmem, Msza raz w tygodniu i święceniem jajek na święta. Pozwoliliśmy, by wielkiego świętego zredukowano w przestrzeni publicznej do wadowickich kremówek, Barki i nazw ulic - stwierdził przez mikrofon pod katedrą Paweł Leszczak z portalu Nowe Kształty.

Jak dodał, siły wrogie Kościołowi starają się uczynić z papieża Jana Pawła II winowajcę. Swoją biernością katolicy pozwolili, by w przestrzeni publicznej dominowała antykatolicka narracja. 

- Dzisiaj widzimy pomówienia i ataki na zdawałoby się nienaruszalnego świętego. Jesteśmy tutaj w 8 tysięcy ludzi, ale miasto liczy ponad pół miliona mieszkańców. Większość nie robi nic, schowała się i liczy, że sprawa przycichnie. W taki sposób wygaszamy w samych sobie ducha katolicyzmu. Jeśli idziemy na kompromisy tam, gdzie kompromisów nie może być, wygaszamy w sobie ducha katolicyzmu. Niestety, czasy masowego, bezobsługowego katolicyzmu się skończyły. Musimy działać - apelował P. Leszczak.

Na koniec w katedrze abp Józef Kupny udzielił uczestnikom marszu błogosławieństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska