Maraton Wrocław po raz kolejny sparaliżował miasto (ZDJĘCIA)

WSK, SZKU
Biegacze na maraton czekają cały rok. To dla nich prawdziwe święto, a przekroczenia mety nie da się porównać z niczym innym. Po drugiej stronie sportowej sceny: mega korek na ul. Wyszyńskiego, tłumy zdenerwowanych kierowców i rozżalonych pasażerów MPK. W niedzielę 32. Wrocław Maraton po raz kolejny sparaliżował znaczną część miasta.

MARATON WROCŁAW 2014 NA ŻYWO - WYNIKI - ZDJĘCIA - RELACJA LIVE

Każdy tramwaj i autobus przecinający trasę maratonu lub sąsiednie ulice opóźniony o co najmniej kilkadziesiąt, a nawet dwie godziny. Korki samochodów ciągnące się przy wielu ulicach na kilkaset metrów. Zdenerwowani pasażerowie MPK i piesi, którzy nie mogli zwyczajnie przejść na drugą stronę ulicy. Po drugiej stronie ci, którzy na własnych nogach z dumą pokonali 42 195 metrów.

Niektórzy maratończykom kibicowali, inni nie pozostawiali na nich suchej nitki. Bo jak to tak, że dla 4006 biegaczy, z których bieg ukończyło 3840 zamyka się najważniejsze ulice w mieście?

Starsza pani, mieszkanka Karłowic czekająca wczoraj na przejście przez ulicę, którą biegli maratończycy skwitowała. - Biegaczy jest kilka tysięcy, nas na przejście czeka garstka. Spieszy wam się gdzieś? - pytała czekających z nią ludzi.

Ci zdania mieli podzielone, bo zliczyli, że takich jak oni - narzekających na korki, w całym mieście też jest kilka, jak nie kilkanaście tysięcy.

Utrudnienia zaczęły się jeszcze przed startem maratonu. Na newralgicznych skrzyżowaniach stali policjanci, którzy kierowali kierowców na objazdy. Przekonali się o tym m.in. zawodnicy Śląska, którzy pl. Grunwaldzkim jechali na stadion Olimpijski, by kibicować maratończykom. Nie zostali przepuszczeni przez funkcjonariuszy - na wysokości skrzyżowania z Norwida policja skierowała ich objazdem w kierunku ul. Curie-Skłodowskiej i Mickiewicza.

Od rana zamknięte dla ruchu były ulice na trasie maratonu. Został też wyłączony z ruchu przystanek tramwajowy "Renoma". Były liczne zmiany tras autobusów i tramwajów. Ogromne korki spowodowały paraliż.

Kierowcy narzekali, że choć policjanci na trasie maratonu w miarę możliwości przepuszczają samochody między biegaczami, to są w ogóle nieobecni na skrzyżowaniach w pobliżu. Tam z kolei tworzyły się zatory, bo kierowcy starali się ominąć trasę biegu. Tak było np. na ul. Braniborskiej.

- Jako kierowca oceniam organizację źle. Tablice ITS powinny dokładnie kierować na objazdy, a np. te na pl. Wróblewskiego pokazywały po prostu ogólny komunikat o nie wiadomo jakich utrudnieniach - mówi Krzysztof z czarnego audi. - Jako wrocławian muszę przyznać, że dla takiej imprezy można raz roku postać w korku, tym bardziej, że każdy kierowca mógł sprawdzić, które ulice są zamknięte - dodaje.

Za rok 33. Wrocław Maraton. Niektórzy biegacze wyczerpani na mecie obiecują sobie, że nigdy już nie pobiegną. Kierowcy z pewnością by się ucieszyli.

CZYTAJ TEŻ: Co wybierasz: Maraton w centrum czy poza miastem?

Co nasi Czytelnicy sądzą o maratonie? Paraliż ulic i skandal, czy wielkie sportowe święto i promocja miasta?

Oto wybrane komentarze Czytelników

weare: Jechałem dzisiaj z południa miasta na północ i z powrotem. Trochę utrudnień i zamiast normalną trasą musiałem pojechać przez most Pokoju, ale generalnie w miarę ok. Utrudnienia, jak w każdym mieście podczas maratonu. Jedyne co, to mogliby na przyszłość pomyśleć o wolontariuszach na skrzyżowaniach dających wskazówki jak pojechać przyjezdnym.

Em: Serdeczne podziękowania dla maratończyków za 7-kilometrowy "spacer" do domu na Biskupin z Galerii, bo żaden tramwaj nie jechał.

ona: Spacer to dobre przygotowanie wstępne do maratonu, wiadomo było, że będą utrudnienie, więc po co narzekać.

stach: Do tych co popierają maraton. Jakby jeden z drugim skończyli pracę o 10 i po 16 godzinach pracy dotarli dopiero teraz do domu. Jest godz 13:30, to ciekawe jakie zdanie mieliby o maratonie, bo ja jestem wściekły!

quwerty: Pierwsze maratony organizowano polami na trasie Sobótka-Wrocław i komu to przeszkadzało?

gość: Nie ma to jak poświęcić setki tysięcy dla garstki.

TAK RELACJONOWALIŚMY TO CO DZIAŁO SIĘ W MIEŚCIE PODCZAS MARATONU WROCŁAW - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Godz. 15.30.
Największe opóźnienia MPK sięgały dziś momentami od 1,5 do 2 godzin. MPK czeka aż ściągnięte zostaną barierki na moście Szczytnickim i puszczone zostaną tam tramwaje.

Godz. 15.20.
Powoli rozładowują się korki w całym mieście. Na odcinku od pl. Bema do końca ul. Sienkiewicza ruch wraca do normy.
W ścisłym centrum, m.in. na trasie WZ, nie ma znaku po maratonie.

Godz. 15.00.
Choć z kolejnych odcinków maratonu znikają biegacze, to wciąż w wielu miejscach trzeba liczyć się ze sporymi utrudnieniami. Bardzo zakorkowane są wciąż okolice pl. Bema i ul. Drobnera.

Godz.14.57
O 15 minut, do godz. 15.15., przedłużony został limit czasu na przebiegnięcie biegu. To ukłon w stronę zawodników, którzy wciąż są na trasie.

Godz. 14.50.
Ostatni maratończyk biegnie pl. Bema w kierunku Wyszyńskiego. Policja jednak na niego nie czeka z rozładowaniem korków, gdyż między nim, a wcześniejszymi biegaczami jest dość spora przerwa. Powoli ruszają tramwaje z okolic ul. Wyszyńskiego i Sienkiewicza.

Biegacz ma czas do 15 na przebiegnięcie trasy i z pewnością w 7 minut daleko nie zabiegnie, jednak nie wiadomo, czy organizatorzy poproszą go o zejście z trasy, czy też pozwolą mu dokończyć bieg.

Godz. 14.23.
Ostatni biegacz przy Arkadach, skręca w Piłsudskiego. Całkowicie odblokowana Powstańców Śląskich.
Dzięki temu rozładują się w tym rejonie korki tramwajowe. Gorzej się jeździ jednak w okolicy po drogach. Rozładowanie korków zajmie jeszcze sporo czasu.

Godz. 14.00.
Nie można dojechać do Hali Ludowej. Tramwaje 2 i 10 utknęły w korku na Kazimierza Wielkiego, a spore opóźnienia mają również autobusy 145 i 146. Auta tam jeżdżą już niemal bez problemu.

Unikać jak ognia należy za to ulic Sienkiewicza i Wyszyńskiego. Ogromne utrudnienia w tamtym rejonie miasta. Tymczasem przez skrzyżowanie ul. Ślężna/Wiśniowa przebiegł ostatni maratończyk.

Godz. 13.50.
Mocno zakorkowane są ulice Piłsudskiego oraz Świdnicka. Ok. godz. 14 ruch powinien zostać puszczony na ul. Grabiszyńską.

Godz. 13.20.
Bardzo trudno podróżuje się dziś tramwajami. Większość składów, które mają trasę w okolicy trasy maratonu ma opóźnienia. Najdłuższe zatory tramwajów są na Powstańców Śląskich - od ronda do Hallera od centrum i od zajezdni tramwajowej Borek do ronda. Następnie Kazimierza Wielkiego, Wyszyńskiego oraz Sienkiewicza.

Na poszczególnych trasach stoi momentami nawet po 10 - 11 składów.

Godz. 13.10.
Ostatni biegacze opuścili pl. Legionów. Policja informuje, że nie doszło do tej pory do żadnych incydentów i zdarzeń drogowych.

Godz.13.00.
Cztery godziny maratonu za nami. Do mety dobiegło do tej pory ok. 1300 osób. Około 3 tysięcy maratończyków wciąż jest na trasie, choć z pewnością wielu z nich zrezygnowało po drodze.

Godz. 12.40.
- Nie rozumiem, ani przejść się nie da, ani przejechać - mówi Filip Kownacki, który czekał na al. Kasprowicza na przerwę między biegaczami, by przejść w kierunku ul. Trzebnickiej. - Czemu biegną miastem i blokują? Nie da się po jakichś polnych drogach - pytał. Na narzekania dało się słyszeć odzywki biegaczy - Niektórym to wszystko przeszkadza i to tym co na kanapie siedzą - odparował jeden z biegaczy.

- Niech pan da spokój, tylu ich tu biegnie a nas czekających jest garstka. Tamtych jest więcej - dodała starsza pani stojąca nieopodal.

Godz. 12.20.

Na mecie maratonu już ponad 200 osób, ale tysiące wciąż na trasie. Obecnie największe utrudnienia panują w okolicach ulic Braniborskiej i pl. Strzegomskim.

Godz. 12.00.

Dla mieszkańców i kierowców kolejnych fragmentów miasta kończy się paraliż komunikacyjny. Ostatni zawodnicy uczestniczący w maratonie mijają stadion miejski.

Godz. 11.40.

Biegacze, niektórzy już tylko idą, są rozciągnięci przez wiele głównych ulic w mieście. Na newralgicznych skrzyżowaniach korkują się ulice. Spory zator jest m.in. na ul. Kosmonautów w stronę centrum.

Godz. 11.20.

Pierwsi biegacze już na mecie maratonu. Tymczasem spora grupa zawodników biegnie przez pl. Jana Pawła II. Z tego powodu duże korki na ul. Ruskiej i ul. Legnicką.

Godz. 10.58.

Lider maratonu wbiegł na wrocławski Rynek. Tymczasem spory chaos panuje na pl. Orląt Lwowskich gdzie przebiega właśnie główna grupa biegaczy. W korkach stoją kierowcy, a piesi tłoczą się na chodnikach. Jest ich bardzo wielu, bowiem idą oni na (lub wracają) targowisko przy Dworcu Świebodzkim. Dochodzi do sytuacji, że przechodnie przebiegają przez jezdnię mimo, że policjanci nie pozwalają na przejście.

Godz. 10.45.

Na trasie maratonu wielu kibiców dopinguje biegaczy. Niektóry próbują biec z nimi po fragmencie trasy, a inni - tych jest znacznie więcej - jadą z nimi na rowerach. Tymczasem najlepsi są już na 30 km trasy.

Godz. 10.30.

Służby informują, że na razie maraton przebiega spokojnie. Na trasie nie odnotowano, żadnych wypadków, ani incydentów.

Godz. 10.20.

Na ulicach, na których nie ma już maratończyków, m.in. Boya-Żelińskiego i Kasprowicza, wraca normalny ruch. Policjanci rozładowują lokalne zatory, które powstały w czasie, gdy biegła główna grupa.

Godz. 10.10.

Najlepsi biegacze są już na Legnickiej, większa grupa zawodników biegnących po AOW minęła już w okolicach Stadionu Miejski.

CZYTA TEŻ: Co wybierasz: Maraton w centrum czy poza miastem?

9.30.

Na trasie maratonu - wraz z biegnącymi zawodnikami - tworzą się korki. Policjanci, tam gdzie
to możliwe, przepuszczają kierowców, ale stawka biegaczy mocno się rozciągnęła, więc jest niewiele okazji do tego. Duże utrudnienia występują obecnie m.in. na Żmigrodzkiej i Kamieńskiego.

Godz. 8.45.

Na newralgicznych skrzyżowaniach stoją policjanci, którzy kierują kierowców na objazdy. Przekonali się o tym zawodnicy Śląska, którzy jechali na stadion Olimpijski. Nie zostali przepuszczeni przez funkcjonariuszy na pl. Grunwaldzkim, tylko w skierowani w kierunku ul. Curie - Skłodowskiej i Mickiewicza.

Dziś od rana zamknięte są dla ruchu wszystkie ulice na trasie maratonu. Tak będzie do przebiegnięcia ostatniego zawodnika. Od godziny 8.00 do godziny 14.20 został wyłączony z ruchu przystanek tramwajowy „Renoma” przy ulicy Świdnickiej dla kierunku do ulicy Podwale i placu Teatralnego dla linii 6, 7, 17, 20, 24 – tramwaje będą przejeżdżały bez zatrzymania i otwarcia drzwi.

Ulice całkowicie zamknięte na czas biegu:
· Różyckiego
· Toruńska
· Boya-Żeleńskiego
· Kasprowicza
· Żmigrodzka od Kasprowicza do Kamieńskiego
· Pilczycka od Kozanowskiej do Królewieckiej
· Śląska
· Borowska od Wieczystej do Dyrekcyjnej
· Komandorska
· Bożego ciała
· Widok
· Szewska
· Odrzańska
· Most Piaskowy i Św. Jadwigi
· Św. Marcina

Ulice z zamkniętą jedną jezdnią lub jednym kierunkiem:
· Kochanowskiego (z centrum)
· Żmigrodzka od Kamieńskiego do Obwodnicy Śródmiejskiej
· Obwodnica od Żmigrodzkiej do Pilczyckiej
· Pilczycka od Milenijnej do Kozanowskiej
· Lotnicza od Śląskiej do legnickiej
· Legnicka do centrum
· Podwale od placu Jana Pawła II do pl. Orląt Lwowskich
· Grabiszyńska do Hallera
· Hallera do Wiśniowej
· Wiśniowa do Armii Krajowej
· Armii Krajowej do Borowskiej
· Borowska od Armii Krajowej do Wieczystej
· Borowska od Dyrekcyjnej do Suchej
· Piłsudskiego od Komandorskiej do Świdnickiej
· Grodzka od Odrzańskiej do Mostu Piaskowego
· Sienkiewicza od pl. Bema do Mostu Szczytnickiego

CZASY PRZEBIEGANIA ZAWODNIKÓW PRZEZ POSZCZEGÓLNE ULICE NA TRASIE MARATONU:

 • Start - Paderewskiego 9.00
 • Różyckiego 9.01-9.08
 • Kochanowskiego 9.03-9.24
 • Toruńska 9.06-9.32
 • Boya-Żeleńskiego 9.07-9.40
 • Kasprowicza 9.09-9.48
 • Żmigrodzka 9.10-9.10.04
 • Obwodnica Śródmiejska 9.13-10.36
 • Most Milenijny 9.19-10.52
 • Pilczycka 9.22-11.08
 • Królewiecka 9.25-11.16
 • Aleja Śląska 9.27-11.24
 • Lotnicza 9.28-12.00
 • Legnicka 9.33-12.36
 • Podwale 9.37-12.52
 • Grabiszyńska 9.40-13.16
 • Hallera 9.45-13.32
 • Wiśniowa 9.48-13.40
 • Armii Krajowej 9.49-13.48
 • Borowska 9.51-13.56
 • Swobodna-Borowska-Ślężna 9.52-14.04
 • Bożego Ciała 9.54-14.12
 • Kazimierza Wielkiego 9.55-14.16
 • Odrzańska 9.55-14.20
 • Grodzka 9.56-14.24
 • Św. Jadwigi 9.57-14.28
 • Sienkiewicza 9.58-14.42
 • Most Szczytnicki 10.01-14.46
 • Różyckiego 10.02-14.58
 • Skrzyżowanie - Rondo - Meta 10.05 - 15.00

UWAGA NA ZAKAZY ZATRZYMYWANIA
Na wielu ulicach już od północy będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania. Straż miejska ostrzega, że samochody które mimo znaków będą parkowały w niedozwolonych miejscach, zostaną na lawetach odholowane na parking strzeżony. Zakaz zatrzymywania będzie obowiązywał na ulicach:

 • Różyckiego od Paderewskiego do Kochanowskiego
 • Boya Żeleńskiego od Berenta do Kasprowicza
 • Kasprowicza od Boya Żeleńskiego do Bończyka
 • Żmigrodzka od Kamieńskiego do Kępińskiej
 • Pilczycka od Gwarnej do Mącznej
 • Parking: Legnicka pomiędzy Stacyjną, a Bolesławiecką
 • Piłsudskiego przed Pawłowa
 • Grabiszyńska od Legionów do Prostej
 • Parking: Hallera przed Odkrywców
 • Hallera od Mieleckiej do Powstańców Śl.
 • Wiśniowa od Powstańców Śl. do Ślężnej
 • Borowska od Kuronia do Kamieńskiego
 • Borowska Aqua Park
 • Komandorska od Bogusławskiego do Piłsudskiego
 • Piłsudskiego od Komandorskiej do Świdnickiej
 • Szewska od Oławskiej do Kazimierza Wielkiego
 • Odrzańska od Rynku do Grodzkiej
 • Pl. Katedralny -Św. Marcina
 • Sienkiewicza od Świętokrzyskiej do Bujwida
 • Grabiszyńska od Prostej do Kolejowej

AUTOBUSY I TRAMWAJE POJADĄ INACZEJ

Trasy zmienią tramwaje linii 0L, 0P, 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 14, 15, 17, 20, 23, 24, 31, 32, 33 oraz autobusy A, C, D, K, 103, 105, 113, 116, 118, 119, 122, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 136, 140, 141, 142, 144, 145, 146, 325, 403, 435, 612, 908, 911. MARATON WROCŁAW - ZMIANY W KOMUNIKACJI [OBJAZDY AUTOBUSÓW I TRAMWAJÓW - SZCZEGÓŁY]

Policja i straż miejska mają w miarę możliwości umożliwiać przejazd tramwajów przez skrzyżowania:

- Brucknera/Kwidzyńska
- Kromera/Toruńska
- Milenijna/Popowicka
- Królewiecka/krańcówka Stadion
- Legnicka/Bolesławiecka
- Pl. Jana Pawła II
- Pl. Legionów
- Grabiszyńska/Hallera
- Powstańców Śląskich/Hallera
- Ślężna/Wiśniowa
- Borowska/Gliniana
- Borowska/Swobodna/Sucha
- Piłsudskiego/Komandorska
- Piłsudskiego/Świdnicka
- Widok/Teatralna
- Kazimierza Wielkiego/Widok/Szewska
- Pl. Bema
- Sienkiewicza/Wyszyńskiego

Autobusy MPK, także w miarę możliwości, mają być przepuszczane przez skrzyżowania:
- Kromera/Toruńska/Boya Żeleńskiego
- Kasprowicza/Żmigrodzka
- Żmigrodzka/Bałtycka/Kamieńskiego
- Żmigrodzka/Jeziorańskiego
- Pilczycka/Milenijna
- Legnicka/Milenijna/Lotnicza/Na Ostatnim Groszu
- Pilczycka/Kozanowska
- Pilczycka/Górnicza
- Pl. Strzegomski
- Pl. Jana Pawła II
- Pl. Orląt Lwowskich
- Pl. Legionów
- Grabiszyńska/Zaporoska
- Grabiszyńska/Hallera
- Powstańców Śląskich/Hallera
- Wiśniowa/Ślężna
- Borowska/Armii Krajowej
- Borowska/Kamienna
- Borowska/Gliniana
- Borowska/Dyrekcyjna
- Borowska/Swobodna/Sucha
- Piłsudskiego/Świdnicka
- Świdnicka/Podwale
- Kazimierza Wielkiego/Szewska/Widok
- Nowy Świat/Grodzka/Odrzańska
- Pl. Bema
- Sienkiewicza/Wyszyńskiego
- Sienkiewicza/Piastowska
- Most Szczytnicki

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 247

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zygmunt Śmigiel

K**** mać!

A
Ada$

Mają taki drogi stadion niech biegaja na stadionie

b
biegacz

To był najlepiej zorganizowany maraton od początku więc nie bredż że brak organizacji. Była szybka i piękna trasa do biegania, najlepsza informacja dla kierowców i pasażerów km i najwięcej kibiców na trasie. Szlachetne imprezy i inwestowanie w nie nie jest żadnym wyrzucaniem pieniędzy w błoto bo bieganie niesie za sobą ogromne korzyści-zdrowy tryb życia-mniej kolejek do lekarzy, wielu dzięki bieganiu zrywa z nałogiem, miasto jest bardziej zauważone na swiatowej arenie i integruje się wielu wspaniałych ludzi.

M
Marcin

Zazdrościsz biegaczom? Sam zacznij biegać a ci przejdzie!

b
biegacz

A czy ktoś się z bambusem ścigał? Najwyżej kilku białych zawodowych biegaczy. Pozostali biegną dla własnej satysfakcji, swoich dobrych czasów na mecie i dla zdrowia. I ci najdłużej pobiegają w maratonie. Przebiec maraton nawet na te maxymalne 6 godzin jest bohaterstwem!

r
realista

Ktoś kto uprawia jakikolwiek sport, jakikolwiek nie będzie wypisywał bzdur pod katem maratonu i maratończyków!

g
gffgf

Bambus was wyprzedzil..........wstyd.

a
agent

Brak organizacji, paraliż miasta, rzucanie kasy w błoto.......oto maraton po polsku.

F
FB

Banda nawiedzonych snobów ściągają obce mody.......a i tak bambus was wykiwał i wygrał, chacha.

d
divers

Są inne sporty oprócz biegania, nie każdy czytelnik, który nie lubi maratonu i korków ma tłusty zad. Idioci.

K
Kenia górą

Biegając po asfaltach czy betonach niszczysz stawy kolanowe i skokowe. Biegacz nie biega na twardych powierzchniach tylko po duktach miękkich.

w
wroc

stoja 2 znaki DROGA ZAMKNIĘTA ("T"). Nieudolnosc BIURW w tym miescie siega zenitu

E
Ewa Koch

...Maraton wygrał czarnoskóry Kenijczyk...

j
ja

Nie mam nic przeciwko takim imprezom. Ale Panie Biegacz chodzi o to,że organizatorzy nie dorośli do organizacji tak dużej imprezy. Tu już nie ma miejsca na taką amatorszczyznę jaką wrocławianom fundują z tej okazji. Tu musi być pełen profesjonalizm a tego naszym magistrackim brakuje. Bo na dzień dzisiejszy to jest wycieranie d***y szkłem.

P
Piotr

... powiem Wam, że dla mnie lepsze ulice pozamykane przez 2 godziny, niż Aleja Śląska przez cały dzień (w środku tygodnia) z powodu 20 minutowego przejazdu kolarzy... ale może ze mnie samolub, bo mieszkam na Maślicach.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3