Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mapy geologiczne dostępne za darmo w sieci

Marcin Kaźmierczak
Prof. Mariusz Orion Jędrysek, główny geolog kraju ogłosił możliwość bezpłatnego korzystania z map podczas III Polskiego Kongresu Geologicznego we Wrocławiu
Prof. Mariusz Orion Jędrysek, główny geolog kraju ogłosił możliwość bezpłatnego korzystania z map podczas III Polskiego Kongresu Geologicznego we Wrocławiu Marcin Kaźmierczak
Planujesz zakup działki lub budowę domu? Skorzystaj z bezpłatnych map geologicznych, które są dostępne dzięki Państwowemu Instytutowi Geologicznemu.

Państwowy Instytut Geologiczny udostępnił bezpłatnie swoje kartograficzne zbiory. Już teraz na stronie internetowej PIG dostępnych jest blisko pięć tysięcy bezpłatnych map w wersji cyfrowej.

– Można z nich korzystać poprzez przeglądarkę internetową
Centralnej Bazy Danych Geologicznych oraz aplikację GeoLog, którą przeznaczyliśmy dla urządzeń mobilnych – wyjaśnia prof. Mariusz Orion Jędrysek, główny geolog kraju. – Wszystkie dane, które są przelane na mapy będą udostępnione do wiadomości publicznej. Cyfryzację map geologicznych rozpoczęliśmy w 2006 r. Teraz uwalniamy je, by ułatwić życie samorządom, ale także osobom prywatnym – dodaje.

Będą to m.in. mapy geologiczne, litogenetyczne, które pokazują z czego zbudowane jest podłoże, hydrologiczne informujące o wodach podziemnych oraz geośrodowiskowej, które pozwalają ocenić zagrożenia oraz pokazują obiekty uciążliwe dla środowiska, także te, które istniały w przeszłości. Wszystkie w skali 1:50000.

– To bardzo dokładne mapy. Dla porównania Niemcy udostępniają swoje w skali 1:200000. Co warte podkreślenia, nasze mapy zawierają objaśnienia. Zawarte w nich informacje pomogą osobom prywatnym wybrać najlepsze miejsce na zakup działki, budowę domu, montaż pomp ciepła, czy wywiercenie studni – informuje prof. Jędrysek.

Mapy będą również udogodnieniem dla lokalnych samorządów. – Wójtowie, starostowie czy wojewodowie planują różne inwestycje w poprzek złóż, które potem są trwale wyłączone z użytkowania. Liczymy, że możliwość korzystania z naszych map i ich objaśnień pozwoli uniknąć takich sytuacji, właściwie ocenić ryzyko inwestycyjne i prowadzić zrównoważone planowanie przestrzenne – twierdzi prof. Jędrysek.

Korzystanie z map będzie bezpłatne. – Społeczeństwo już raz zapłaciło za te mapy, bo przecież prace nad nimi były finansowane z danin publicznych czy opłat eksploatacyjnych. Oczywiście nie udostępnimy wszystkich danych, a tylko te, które są w interesie społecznym i które nie są w żadnym stopniu danymi wrażliwymi. Zrzekamy się pewnego przychodu, ale jednocześnie ułatwiamy pracę. Moim zdaniem to działanie może rozruszać lepsze planowanie przestrzenne, a co za tym idzie także gospodarkę – tłumaczy prof. Jędrysek.

Równocześnie trwają prace nad Szczegółową Mapą Geologiczną Polski. Potrwają do 2020 r. – Uruchamiamy nowy program kartograficzny, który pozwoli nam uaktualnić starsze mapy wykonane począwszy od 1953 roku. Stworzony program będzie uwzględniał nowe dane z ostatnich piętnastu, dwudziestu lat w szczególności z zakresu trójwymiarowej geofizyki, która przy tworzeniu wcześniejszych map była niedostępna lub zaledwie raczkowała. Poza tym w latach 1950-1980 ze względów wojskowych mapy tworzone były w oparciu o zniekształcone współrzędne. Plan zakłada zakończenie prac w 2020 r. – zapowiada prof. Jędrysek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska