Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nareszcie koniec z noszeniem maseczek: 14.05.2021. To już pewne! Mamy ich dość, zakładamy z przymusu i z obawy o zdrowie. Kiedy zdejmujemy

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Co czwarty badany uważa, że noszenie maseczki jest niezdrowe, a co piąty nie wierzy w ograniczenie transmisji wirusa poprzez zakrywanie nosa i ust.
Co czwarty badany uważa, że noszenie maseczki jest niezdrowe, a co piąty nie wierzy w ograniczenie transmisji wirusa poprzez zakrywanie nosa i ust. Arkadiusz Gola / Polska Press
Mamy już serdecznie dość maseczek i z niecierpliwością czekamy na dzień, w którym zniesiony zostanie nakaz ich noszenia i dobrze, że dzielą nas od tego już dni. Ale przynajemniej większość w nas jest przekonana, że ich noszenie podczas pandemii jest niezbędne, bo to minimalny koszt ochrony siebie i bliskich przed COVID-19.

We wtorek 20 kwietnia minister Niedzielski zapytany o to kiedy będzie zniesiony obowiązek noszenia maseczek na dworze, odpowiedział, że "bliżej końca maja". To dobra wiadomość, bo jesteśmy już zmęczeni noszeniem maseczek i z utęknieniem czekamy na chwilę gdy przynajmniej poza pomieszczeniami zamkniętymi można je będzie nosić bez ograniczeń.

I słowo się stało ciałem nawet szybciej. Już jest formalna decyzja! Zgodnie z rozporządzeniem, które ukazało się w czwartek 6 maja, maseczki zdejmiemy już w następną sobotę 15 maja, a więc szybciej niż deklarował minister (w połowie, a nie bliżej końca - maja!)

Blisko 60 proc. Polaków w pełni świadomie i bez przymusu chce chronić siebie i swoje otoczenie, zakrywając usta i nos w miejscach publicznych. Głównie korzystamy z maseczek chirurgicznych oraz materiałowych wielokrotnego użytku, ale coraz częściej sięgamy po ochronę o wyższym poziomie zabezpieczenia.

Agencja badawcza SW Research na zlecenie BISAF, polskiego producenta maseczek FFP2 i FFP3, przeprowadziła badania opinii publicznej na temat stosunku Polaków do zakrywania ust i nosa w czasie pandemii COVID-19. – Naszym celem było sprawdzenie, co Polacy myślą o obowiązku zakrywania ust i nosa, w jaki sposób korzystają z maseczek i jakie wybierają oraz jak maseczki zmieniają ich codzienną rzeczywistość. Ta ocena jest ściśle związana z obawami i podejściem do pandemii – wyjaśnia Michał Kuczyński z BISAF.

Transmisji koronawirusa sprzyja niska temperatura, mało słońca oraz bardzo wysoka lub bardzo niska wilgotność powietrza.

Teraz: 13.05.2021. Wraz z pojawieniem się słońca i wysokiej ...

Maseczki są z nami już rok

W kwietniu 2020 r. po raz pierwszy wprowadzono w Polsce obowiązek zasłaniania ust i nosa. Od tego czasu maseczki stały się trwałym elementem garderoby. Polacy najczęściej korzystają z nich w punktach usługowych (67 proc.) i komunikacji publicznej (58 proc.). Najrzadziej do zakrywania ust i nosa dochodzi podczas uprawiania sportu (21 proc.) i spotkań towarzyskich – w takiej sytuacji nieco ponad 10 proc. badanych korzysta z maseczki.

Wśród Polaków można wyróżnić dwie grupy. Pierwsza z nich zakłada maseczki ze względu na ochronę siebie i innych, druga robi to pod przymusem prawnym lub społecznym.

NEWSY DNIA. Kliknij i przeczytaj!

– Wyniki badań wskazują, że Polacy w większości są świadomi zagrożeń związanych z unikaniem środków ochrony osobistej. Blisko 60 procent badanych w pełni świadomie i bez przymusu chce chronić siebie i swoje otoczenie – mówi Michał Kuczyński z BISAF.
Polacy zapytani o to, dlaczego nie zakrywają ust i nosa w miejscach publicznych, za przyczynę wskazują utrudnienia w oddychaniu (56,5 proc.), brak wygody (31 proc.) czy parowanie okularów (27,5 proc.). Co czwarty badany uważa, że noszenie maseczki jest niezdrowe, a co piąty nie wierzy w ograniczenie transmisji wirusa poprzez zakrywanie nosa i ust.

Czym Polacy zakrywają usta i nos?

Na podium wśród najbardziej rozpoznawalnych form zakrywania ust i nosa są jednorazowe maseczki chirurgiczne (79,6 proc.) i wielorazowe materiałowe (78,8 proc.). W obu przypadkach popularność przekłada się na praktykę społeczną. Polacy najczęściej noszą maseczki materiałowe wielokrotnego użytku (46,6 proc.) oraz chirurgiczne (31,4 proc.). Przewaga form materiałowych prawdopodobnie spowodowana jest sytuacją z początkowej fazy pandemii, kiedy zauważalny był deficyt maseczek jednorazowych.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie BISAF wynika, że co dziesiąty Polak korzystał ze sposobu zasłaniania twarzy o bardzo niskim poziomie zabezpieczenia, m.in. poprzez używanie części garderoby lub przyłbicy. Stosunkowo rzadko respondenci sięgają po maski FFP2 lub FFP3, czyli te o najwyższym poziomie filtrowania. Na co dzień korzysta z nich jedynie 12 proc. Polaków, a ponad 30 proc. miało ją na sobie przynajmniej raz.
– Maski o charakterystyce FFP2 i FFP3 filtrują wdychane i wydychane powietrze, oczyszczając je z zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Używanie maseczek FFP3 pozwala ograniczyć transmisję koronawirusa prawie o 100 procent – tłumaczy Michał Kuczyński. Świadomość na temat charakterystyki masek FFP jest wśród respondentów stosunkowo niska. Jedynie co trzeci Polak utożsamia ten rodzaj masek z wyższym poziomem zabezpieczenia.

Bariery w noszeniu maseczek

Dlaczego Polacy unikają noszenia maseczek? Najczęściej powody są takie same jak w przypadku zasłaniania twarzy w miejscach publicznych: dominuje wygoda i komfort użytkowania maseczek. Blisko 70 proc. badanych wskazuje, że barierą w zakrywaniu ust i nosa jest utrudnione oddychanie oraz, jak uważa co drugi respondent, zawilgocenie maseczki. Jedynie 12 proc. Polaków nie ma żadnych problemów związanych z użytkowaniem masek.

Dla badanych dostępność maseczek nie stanowi bariery. Ich zakup odbywa się najczęściej w dyskoncie lub w hipermarkecie (31,3 proc.), w aptece (25,1 proc.) czy przez Internet (12,7 proc.). Podczas zakupu maseczki Polacy kierują się przede wszystkim ceną, możliwością wielokrotnego użycia i wygodą użytkowania.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nareszcie koniec z noszeniem maseczek: 14.05.2021. To już pewne! Mamy ich dość, zakładamy z przymusu i z obawy o zdrowie. Kiedy zdejmujemy - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska