Mama pisze do Jacka Sutryka: Co innego obiecał pan rodzicom i dzieciom [LIST]

List Czytelnika
Udostępnij:
Pani Joanna, nasza Czytelniczka, napisała do prezydenta Jacka Sutyrka w sprawie miejsc w żłobkach. Przypomina wyborcze obietnice i konfrontuje je z rzeczywistością. I zadaje wiele celnych pytań. Zresztą przeczytajcie sami.

Oto cały list naszej Czytelniczki do Jacka Sutryka:

Szanowny Panie Prezydencie,

W lipcu 2019 roku urodziłam córkę. Nie ukrywam, iż od początku rekrutacja do żłobków budziła we mnie obawy. Pogodziłam się nawet z tym, iż córka może nie mieć szans na dostanie się do żłobka państwowego (za mało miejsc, za dużo chętnych). Liczyłam się z kosztami żłobka niepublicznego (800-1000 zł miesięczne). Na prywatny zwyczajnie mnie nie stać, dlatego też nie brałam go pod uwagę (średni koszt 1600-2000 zl miesięcznie). Rozmawiając z innymi Mamami mam odczucie, iż większość rodziców we Wrocławiu ma takie same obawy jak ja.

Na swoich spotkaniach wyborczych obiecywał Pan ponad 2 tysiące nowych miejsc w żłobkach. Mówił Pan:
- W sumie będziemy dysponować bazą ponad 7500 miejsc, co pozwoli nam objąć opieką 45 proc. dzieci. Dla porównania, średnia krajów Unii Europejskiej to 33 proc. dzieci objętych opieką żłobkową.

Cieszyłam się, że ktoś zainteresował się sprawą, która spędza sen z powiek wielu rodzicom.

Oczywistym jest, że obiecane 2 tys. dodatkowych miejsc nie będzie dostępnych od razu. Jednak jakie było moje zdziwienie, gdy sprawdzając nowo dodaną ofertę żłobków na rok 2020/2021 zobaczyłam, iż miejsc jest jedynie... 3171. Dla porównania: w zeszłym roku dostępnych miejsc było 3348. Daje nam to 177 mniej miejsc niż w zeszłym roku! Zaznaczam również, iż 220 miejsc w tym roku finansowanych jest z funduszy unijnych. W związku z tym nie wszyscy maja szanse na te miejsca się dostać (według regulaminu należy być bezrobotnym, bądź przebywać na urlopie macierzyńskim). Daje nam to realnie 2951 miejsc! Czyli 397 mniej niż w roku 2019/2020. Jak się ma do obietnic wyborczych? Dlaczego miejsc jest mniej?

Dlaczego przez wiele dni, tygodni, miesięcy w systemie były dostępne żłobki, które nie dostały dofinansowania? Zaznaczam, że nie jest to jeden czy dwa żłobki. Ale... 15! Dodam, iż oficjalnie. Nieoficjalnie mówi się nawet o 30 żłobkach. Część z nich nagle "zniknęła" z systemu. Według regulaminu rekrutacji otrzymuje się daną liczbę punktów na wstępie, a resztę zbiera się za czas oczekiwania. Jeżeli chcemy zmienić żłobek w systemie na inny - tracimy punkty za czas oczekiwania. Dodam, że mówimy tutaj o często dużej ilości punktów (nawet 150). Wielu rodziców jest obecnie w sytuacji patowej, ponieważ z możliwości wybrania trzech żłobków w systemie - wszystkie trzy które wybrali nie dostały dotacji. W tym momencie muszą zmienić żłobki na inne, tracąc przy tym punkty za czas oczekiwania. Jeżeli dwoje rodziców pracuje i nie są rodzina wielodzietną (czyli sytuacja większości rodzin, które się rekrutują) otrzymują 370 pkt. Dlaczego nikt nie poinformował rodziców wcześniej? Gdyby wiedzieli - nie wybraliby tych żłobków. Dlaczego my rodzice mamy tracić w takim przypadku punkty zebrane za czas oczekiwania? Powinny być one zachowane. Rekrutując się do systemu żłobki te dotacje posiadały.

System rekrutacji również posiada swoje problemy. Często się on zawiesza, wprowadza błędy. Np. próbowałam zmienić córce w systemie jeden żłobek, jednak z powodu błędu systemu zmieniło mi na zupełnie inny, którego nie wybierałam. Poprawić już tego nie mogłam, ponieważ istnieje w systemie rekrutacji 72 godzinna karencja. Muszę więc odczekać 72 godziny, aby wprowadzić kolejną zmianę. Kontaktowałam się telefonicznie z urzędem w tej sprawie, jednak nikt nie potrafił mi pomóc, ani odpowiedzieć na moje pytania. Otrzymałam informację, aby zgłosić sprawę emailem. Odpowiedzi jednak brak... Nie wspomnę już nawet o pamiętnej sprawie z zeszłego roku, gdy wielu rodziców dostało informację, że ich dzieci otrzymały miejsce w żłobku, a ostatecznie tych miejsc nie było.

Obiecywał Pan również, iż we wszystkich żłobkach będą obowiązywać identyczne opłaty. Szkoda tylko, iż oznacza to, że opłaty poszły w górę i cena w niebezpiecznie szybkim tempie zbliża się do cen żłobków niepublicznych. We wrześniu 2019 roku były pierwsze podwyżki - ok 100-150 zł miesięcznie więcej. Zaś w styczniu 2020 roku kolejne. Ostatecznie w ciągu 1,5 roku ze stawki żłobka państwowego ok 350 zł miesięcznie rodzice płacą 550 zł.

W jednej ze swoich obietnic wyborczych mówił Pan: - Nie będę wprowadzał utrudnień dla kierowców, bez jednoczesnej alternatywy w postaci usprawnienia komunikacji publicznej. Skupię się na likwidacji zbędnych utrudnień dla kierowców, powodujących korki.

Jak to się ma do obecnej sytuacji? Wielu rodziców nie ma praktycznie żadnych szans na to, aby ich dzieci dostały się do żłobkow w rejonie ich zamieszkania. Powstają nowe osiedla, wprowadzają się na nie młode rodziny z dziećmi, lecz miejsc do opieki brak. Rodziny te w takim momencie szukają żłobków do których ich dzieci mają możliwość się dostać. Zmusza ich to do transportu autem przez miasto. Większość na komunikację miejską się nie decyduje, ponieważ obawiają się opóźnień w transporcie, przez co spóźnią się do pracy. Ja również z moim mężem jesteśmy zmuszeni do takiej sytuacji. Córka nie ma szans dostać się do żłobka przy naszym miejscu zamieszkania. Powód? Nie wystarczająca liczba punktów. Mimo, iż rekrutacji pilnowałam i córkę zapisałam już do żłobka od 20 tygodnia życia. Prawdopodobnie codziennie będziemy zmuszeni dojeżdżać ponad 13km do żłobka w jedną stronę.

Liczba żłobków w rejonach Wrocławia jest nierówna.

FABRYCZNA - 32 żłobki
Państwowe - 7 żłobków
Niepubliczne - 25 żłobków

KRZYKI - 45 żłobków
Państwowe - 4 żłobki
Niepubliczne - 41 żłobkow

PSIE POLE - 21 żłobkow (!)
Państwowe - 2 żłobki
Niepubliczne - 19 żłobkow

STARE MIASTO - 4 żłobki (!!!!!)
Państwowe - 2 żłobki
Niepubliczne - 2 żłobki

ŚRÓDMIEŚCIE - 12 żłobków (!!!)
Państwowe - 2 żłobki
Niepubliczne - 10 żłobków

Dodam, że na powyższej liście znajdują się również żłobki w remoncie (np. państwowy żłobek przy ul. Krowiej), jak i te, które mają kontynuację dotacji, więc nie przyjmują w tym roku nowych dzieci.

Skąd biorą się te podziały? Kto o tym decyduje? Czy ktoś to sprawdza? Na jakiej podstawie przydzielane są dotacje do żłobków niepublicznych?

Mam nadzieję, że uda się zapanować nad rekrutacją do żłobków i od września każda mama będzie mogła oddać swoją pociechę w dobre ręce i wrócić do pracy. Jak my kobiety mamy wrócić do pracy, z kim zostawić pod opieką swoje dzieci, za co mamy się utrzymać?

Pytań jest wiele, czy znajdą się na nie odpowiedzi?

Czy Wrocław jako miasto jest gotowe na stworzenie nowych, potrzebnych miejsc od września?

Z poważaniem,

(nazwisko do wiadomości redakcji)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

////

Tak to jest jak się wybiera na Prezydenta singla.

W
Wasz Java?

Dziękuję za głosy.

Prima aprilis

s
sytryk MUSI ODEJŚĆ

Żłobki,żłobki trelemorele.Ważne,że sutryk poprowadzi marsz pederastów,lesbijek,zboczeńców.To jest sukces prezydenta,przepraszam-marionetki.

s
ssutryk WON
Tymczasem sutryk ogłasza przetarg na przebudowę dziedzińca UM. Na inwestycję zamierza przeznaczyć bagatela 2 mln zł. 6 kwietnia 2020r. odbył się przetarg. Wpłynęła tylko jedna oferta. Firma Brukpol wyceniła inwestycję na 1.773,039,16 zł. Przeciętny Kowalski nawet nie dowie się o tym, bo jest przejęty śledzeniem wiadomości o pandemii. A nasz prezydent jest doskonały tylko w opowiadaniu bajek dzieciom i sucharów dorosłym. Niestety przetarg

ZP/PN20/2020/WOU to nie żart.
G
Gość

Buspasy są i wystarczy.

G
Gość
29 maja, 18:42, Gość:

Droga autorko listu do Gazety Robotniczej. Otrzymuje Pani 500 co wiąże się z ograniczeniem funduszy samorządowych. Już Pani wie dlaczego nie ma żłobka, czy nie?

Ty ekonomisto a la Petru, pomyśl spokojnie:

1. Skarbnik PO - niejaki Rostkowski - mówił odnośnie do 500plus, że pieniędzy tych nie ma i nie będzie, więc przy rządach PO byś nie zobaczył ani żłobka ani 500plus. Poza tym świadczenie to i tak prawie w całości jest konsumowane i wraca do budżetu, ale mniejsza z tym.

2. Ale wróćmy do samorządu - wytłumacz mi zasadność wydania 10 mln na stadion. Stadion - fanaberia Dutkiewicza - od samego początku generuje straty. Stadion ma spółkę dedykowaną temu, aby strat nie było, ale ona też generuje straty, więc miasto wydaje kupę kasy na coś, z czego mało kto ma pożytek...

Nadal uważasz, że samorząd powinien dostać więcej kasy?

P.S. Na mikropożyczkę czeka się we Wrocławiu ponad 5 tyg., mimo że miasto dostaje 25 PLN za każdy wniosek. Mało?

G
Gość

Droga autorko listu do Gazety Robotniczej. Otrzymuje Pani 500 co wiąże się z ograniczeniem funduszy samorządowych. Już Pani wie dlaczego nie ma żłobka, czy nie?

G
Gość

Myślę, że autorka listu jest typową wrocławianką młodego, instagramowego pokolenia wyborców Sutryka.

Bo taki fajny, młody, dobrze wyglądający na zdjęciach, i kotka przygarnie, i na maraton się wybierze, taki żurnalowy goguś. Nic tylko brać.

A potem dziewczynę dopada realne życie, zostaje matką i zaczyna się cyrk z dzieckiem od żłobka do matury ...

G
Gość

Przed wyborami było wiadome, że z obietnic sutryka nic nie wyjdzie. Macie czego chcieliście.

G
Gość
28 maja, 23:07, Ag9:

A na kogo pani głosowała? Na kłamcę Sutryka. To teraz nie zadawać pytań, bo zbanuje na fb jak wszystkich, którzy go nie wychwalają.

portal wroclaw.pl też ukrywa zwykłe ale niewygodne dla tego Pana pytania ... jak ze Gebelsa

G
Gość
29 maja, 06:16, Mieszkaniec:

Sutryk ma wywalone jaja na mieszkańców miasta pozorant z PO ich wszystkich należało by wywiez na taczkach,wyprowadzają tylko nasze pieniądze żeby się bogacić a nas mają za totalnych głupców tyle że my sami im na to pozwalamy, a to jest najgorsze. Pozdro

29 maja, 9:40, Pewnik:

Po pierwsze, J. Sutryk jest z Nowoczesnej.

A po drugie?

G
Gość

No proszę, a gdzie są ruchy miejskie ? Tak walczą o niekoszenie trawników, więcej ścieżek rowerowych - czy pochylą się na tym problemem ? Niedawno prezydent apelował do płacenia podatków we Wrocławiu, ale opisana w liście sytuacja rodziny zachęca raczej do przeprowadzki do gmin ościennych. Ciekawe, czy jak zwykle, gdy pojawiają się trudne tematy dla urzędników z Ratusza, to nagle zapadają oni na głuchotę.

M
Mama
28 maja, 23:20, MARIO:

Nie stać mnie na dzieciara to go nie robię!!! Nie rozumiem DLACZEGO rodzicom się wydaje, że to Gmina/Miasto/Państwo ma im dzieciary wychowywać i nianczyc?!?! Namnożyłas się to wychowuj i pilnuj albo tatusia Pogoń do wychowywania i pilnowania- dzieciar mają swoje rodziców - a jak chcesz robić karierę to się nie mnoż !!! To się nazywa KAPITALIZM !!!

Co ty gadasz facet. Ogarnij j się i wyluzuj a najlepiej nie odzywaj w temacie który Cię nie dotyczy. Jakie stać nie stać, jakie wychować. Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje kontaktu z rówieśnikami nie to powinien zapewnić żłobek. Stać czy nie stać nie ma nic wspólnego z powołaniem dziecka do żłobka bo mogę być na urlopie bezpłatnym a dziecko mieć w żłobku

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie