MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mama 4 plus – kto może otrzymać matczyną emeryturę i w jakiej kwocie? Sprawdź, czy przysługuje Ci rodzicielskie świadczenie uzupełniające

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Najubożsi rodzice co najmniej czwórki dzieci mogą liczyć na dodatkowe świadczenia. To tzw. emerytura matczyna, znana też jako program Mama 4 Plus. Świadczenie jest przyznawane również ojcom. Kto może się ubiegać o matczyną emeryturę? Sprawdźcie szczegóły!CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->
Najubożsi rodzice co najmniej czwórki dzieci mogą liczyć na dodatkowe świadczenia. To tzw. emerytura matczyna, znana też jako program Mama 4 Plus. Świadczenie jest przyznawane również ojcom. Kto może się ubiegać o matczyną emeryturę? Sprawdźcie szczegóły!CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->Anna Shvets / Pexels.com
Niektórzy rodzice co najmniej czwórki dzieci mogą starać się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę, znana też jako program Mama 4 Plus. Wbrew swojej nazwie dodatek bywa również przyznawany ojcom. Maksymalnie świadczenie może wynosić 1250,88 zł brutto, czyli 1066,24 zł netto. Kto może ubiegać się o matczyną emeryturę? Liczy się nie tylko liczba potomstwa. Trzeba też spełnić inne kryteria. Oto szczegóły!

ZOBACZ: ZUS Poradnik dla emeryta - Ile wyniesie moja emerytura?

Masz czworo dzieci? Możesz otrzymać dodatkowo ponad 1200 zł

Opieka nad czwórką dzieci może pochłonąć sporo czasu i wiązać się z rezygnacją z pracy na długi czas. Konsekwencją tego może być potem dramatycznie niska emerytura i brak niezbędnych środków do utrzymania. By jednak nie zniechęcać kobiet do rodzenia dzieci, wprowadzono świadczenie Mama 4 plus. Mogą z niego skorzystać emeryci, których comiesięczne świadczenie z ZUS jest równe zeru lub poniżej najniższej emerytury, która od 1 marca 2021 r. wynosi 1250,88 zł i jest co roku waloryzowana.

Dla kogo program Mama 4 plus? Jakie warunki trzeba spełnić?

Jak czytamy na stronie ZUS, program Mama 4 plus jest przeznaczony dla osób, które przez wychowywanie co najmniej czwórki dzieci „zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły”, a dziś żyją na granicy ubóstwa, nie mając prawa do świadczeń nawet na minimalnym poziomie. Mama 4 plus ma zapewnić im podstawowe środki do życia. Z programu korzystają dziś prawie 73 tys. osób.

Czytaj więcej

Program określany jest też jako rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Mogą z niego skorzystać osoby, które:

 • wychowały co najmniej czworo dzieci,
 • osiągnęły wiek emerytalny (w przypadku kobiet to 60 lat, mężczyzn – 65 lat),
 • nie posiadają niezbędnych środków utrzymania,
 • mieszkają w Polsce,
 • przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 lat) mają tzw. ośrodek interesów życiowych w Polsce.

Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające mogą składać również posiadający prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy są obywatelami: państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, a także cudzoziemcy legalnie przebywający na terytorium Polski – czytamy na stronie zus.pl. Cudzoziemiec starający się o świadczenie musi mieć zalegalizowany pobyt w Polsce i spełnić warunek posiadania tutaj ośrodka interesów życiowych przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16. roku życia).

Trwa głosowanie...

Czy jesteś "za" waloryzacją programu 500 Plus?

Jaka jest wysokość świadczenia Mama 4 plus?

Kwota zależy od wysokości emerytury i tym samym podlega corocznej waloryzacji. Wsparcie otrzymują osoby z najniższą bądź zerową emeryturą. Przed wypłatą ZUS lub KRUS może zbadać sytuację dochodową świadczeniobiorcy.

Ile zatem wynosi świadczenie Mama 4 plus?

 • Gdy osoba zainteresowana nie ma prawa do emerytury lub renty, rodzicielskie świadczenie uzupełniające otrzymuje w wysokości najniższej emerytury (1250,88 zł brutto od 1 marca 2021 r.).
 • Gdy pobiera emeryturę lub rentę niższą od kwoty najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie będzie tę różnicę uzupełniać.

Emerytura matczyna tylko dla kobiet?

Wskazywać mogłaby na to nazwa świadczenia, jednak przysługuje ono także ojcu co najmniej czwórki dzieci. Ojciec ma prawo do matczynej emerytury tylko w przypadku śmierci matki, porzucenia przez nią dzieci, albo gdy „przez długi czas ich nie wychowywała”, jak czytamy na stronie ZUS.

Polecamy

Wnioski o Mama 4 plus. Co trzeba wiedzieć?

Po spełnieniu wspomnianych warunków należy złożyć wniosek o świadczenie. O matczyną emeryturę można wnioskować w ZUS lub KRUS.

Druk wniosku do ZUS można znaleźć w salach obsługi klientów ZUS lub na stronie zus.pl. Od stycznia 2022 r. do wniosku nie trzeba już dołączać krajowych aktów urodzenia dziecka. Do wniosku należy dołączyć:

 • numery PESEL dzieci,
 • oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej oraz innych okolicznościach, których ustalenie jest niezbędne do przyznania świadczenia,
 • orzeczenie sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem, jeżeli takowa jest sprawowana,
 • zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający urodzenie dziecka, jeżeli akt urodzenia dziecka nie jest sporządzony w polskim rejestrze stanu cywilnego,
 • inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.
Znajdź dodatkową pracę na emeryturzeJeśli dorabiamy, będąc na emeryturze, możemy złożyć wniosek o ponownie przeliczenie świadczenia.

Chcesz mieć wyższą emeryturę? Oto najlepsze sposoby. Dzięki ...

Ustawa z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym weszła w życie 1 marca 2019 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Mama 4 plus – kto może otrzymać matczyną emeryturę i w jakiej kwocie? Sprawdź, czy przysługuje Ci rodzicielskie świadczenie uzupełniające - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska