Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małpia ospa już Polsce. Czy może dotrzeć do Wrocławia? Ponoć to tylko kwestia czasu

Monika Fajge
Monika Fajge
Minister Zdrowia poinformował o pierwszym potwierdzonym przypadku małpiej ospy w Polsce.
Minister Zdrowia poinformował o pierwszym potwierdzonym przypadku małpiej ospy w Polsce. Lukasz Kaczanowski/Polska Press - zdjęcie ilustracyjne
Pierwszy przypadek małpiej ospy pojawił się w Polsce. Gdzie? Tego na razie nie wiadomo. Wygląda jednak na to, że nie na Dolnym Śląsku.

Spis treści

Małpia ospa już w Polsce

O pierwszym potwierdzonym przypadku małpiej ospy w naszym kraju poinformował dziś (10 czerwca) minister zdrowia Adam Niedzielski. Zdiagnozowany pacjent przebywa w izolacji.

- Mieliśmy około 10 podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane - przyznał szef MZ.

Gdzie przebywa zakażony pacjent ani skąd pochodzą “badane próbki”, tego ministerstwo nie zdradza. Rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej we Wrocławiu zapewnia jednak, że nie chodzi o Dolny Śląsk.

- Na razie na terenie naszego województwa nie było przypadku małpiej ospy. Nie otrzymaliśmy takiej informacji - powiedział nam Magdalena Mieszkowska, rzecznik prasowy WSSE.

Wyjaśniła też, że postępowanie służb sanitarnych, w przypadku wszystkich chorób zakaźnych, w tym małpiej ospy, jest takie samo.

- Osoba zakażona zostaje objęta kwarantanną, izolowane są też osoby, które miały z nią kontakt. Przeprowadzamy wywiad epidemiologiczny - tłumaczy Mieszkowska.

We Wrocławiu pacjentami “zakaźnymi” zajmuje się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej.

- Mogę potwierdzić, że przypadku małpiej ospy na oddziale zakaźnym naszej placówki nie ma. Niewykluczone jednak, że prędzej czy później się pojawi. Musimy być na to przygotowani - mówi Anna Poznańska, rzecznik prasowy szpitala. - W dzisiejszych czasach, szczególnie teraz, w okresie letnim, kiedy dużo i swobodnie podróżujemy, jest to kwestią czasu. Podobnie było z koronawirusem. Mamy jednak nadzieję, że wirus małpiej ospy uda się “zdusić w zarodku” - dodaje.

Pod koniec maja w Dzienniku Ustaw opublikowano trzy rozporządzenia dotyczące małpiej ospy

  • Pierwsze - włącza małpia ospę do wykazu chorób zakaźnych i obejmuje przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
  • Drugie - nakłada obowiązek zgłaszania przez lekarza lub felczera przypadków podejrzenia lub rozpoznania ospy małpiej lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego. Zgłoszenia należy dokonać telefonicznie oraz potwierdzić w postaci papierowej lub elektronicznej.
  • Trzecie - wprowadza obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na ospę małpią, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na ospę małpią. Wprowadza też obowiązek kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w przypadku narażenia na ospę małpią lub pozostawania w styczności z wirusem ospy małpiej.

Wirus małpiej ospy szybko się rozprzestrzenia.

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa. Do tej pory przypadki zakażenia tym wirusem zarejestrowano m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Włoszech, Portugalii, a także Wielkiej Brytanii, Austrii i w Szwecji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska