- Od pierwszych dni epidemii mieliśmy świadomość tego, że sytuacja, w której się znaleźliśmy jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych i schorowanych. Dlatego to ich ochrona stała się jednym z priorytetów naszego resortu- tłumaczyła w piątek podczas konferencji prasowej minister Marlena Maląg.

- Od pierwszych dni epidemii mieliśmy świadomość tego, że sytuacja, w której się znaleźliśmy jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych i schorowanych. Dlatego to ich ochrona stała się jednym z priorytetów naszego resortu – mówiła podczas piątkowej konferencji prasowej minister Marlena Maląg.

- Od początku rządów sprawy naszych emerytów są, były i będą dla nas najważniejsze.

Przede wszystkim jest to solidarność międzypokoleniowa. Cały pakiet wsparcia dla emerytów i rencistów w roku 2021 tj. ok. 36 mld zł- wyliczała.- Cieszymy się z tego, że działania rządu Zjednoczonej Prawicy, w sposób wymierny przełożyły się na to, że seniorzy w Polsce mają dziś godne warunki życia na emeryturze- tłumaczyła.

Z danych Ministerstwa wynika, że 49 proc. Polaków po 60. roku życia ocenia swoją sytuację bytową jako dobrą. Siła nabywcza emerytury minimalnej od 2015 r. wzrosła o 28,8 proc., natomiast emerytury przeciętnej – o 8 proc.

- Od 1 marca tego roku emeryci otrzymają zwaloryzowane emerytury. Łączna wartość zwaloryzowanych świadczeń emerytalnych wraz z 13. i 14. emeryturą w tym roku wyniesie ok. 36 mld złotych – poinformowała. Jak tłumaczyła, poprzez waloryzację rozszerzamy grupę świadczeniobiorców świadczenia 500 zł dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. – Podnieśliśmy tu próg dochodowy z 1 700,00 do 1 772,08 zł, to wartość powyżej planowanych założeń. Dzięki zasadzie złotówka za złotówkę, wprowadzonej przy 14. emeryturze, skuteczniej wesprzemy osoby w gorszej sytuacji finansowej- mówiła.

Z kolei sekretarz stanu w MRiPS Stanisław Szwed poinformował, że w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2025 na program Senior+ przeznaczonych zostanie 300 mln zł, a na program Aktywni+, będący kontynuacją programu ASOS – 200 mln zł. - To daje razem 500 mln zł – mówił i dodał, że będą one służyły wspieraniu aktywności seniorów, zwiększaniu ich uczestnictwa w życiu społecznym i poprawie bezpieczeństwa.

Oferty do programu Aktywni+ będzie można składać od 4 do 26 marca.