„Małe kroki - wielkie zmiany” - kampania ochrony jakości powietrza i bioróżnorodności we Wrocławiu

Materiał partnera zewnętrznego
Kampania „Małe kroki - wielkie zmiany”, skierowana jest do mieszkańców Wrocławia oraz 10 gmin Dolnego Śląska. 14 listopada, w Dzień Czystego Powietrza, nastąpiło jej rozpoczęcie. Kampania potrwa do końca 2019 roku i ma – poprzez drobne zmiany w naszych codziennych nawykach – wpłynąć pozytywnie na jakość powietrza oraz ochronę poziomu bioróżnorodności w regionie.

„Małe kroki - wielkie zmiany”  to kampania edukacyjna, która ma uświadomić każdemu z nas, że nie tylko wielkie projekty inwestycyjne wpływają na poprawę jakości powietrza i zachowanie różnorodności biologicznej we Wrocławiu. Także nasze codzienne decyzje i działania, z pozoru niewielkie, mogą w znacznym stopniu pozytywnie oddziaływać na otaczające nas środowisko.

Ochrona środowiska to zadanie nas wszystkich. „Małe kroki” to przykłady dobrych praktyk, których stosowanie w codziennym życiu przez każdego z nas przyczyni się do poprawy środowiska, a tym samym naszego samopoczucia i zdrowia. Dotyczą wszystkich dziedzin naszej aktywności, więc każdy będzie mógł zastosować przynajmniej jedną z nich.

Jakie małe kroki możesz „postawić” dla poprawy jakości powietrza?

• Pomyśl nad zmianą sposobu ogrzewania w Twoim domu – podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej czy wymiana pieca węglowego na bardziej ekologiczny to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza przy obecnych możliwościach otrzymania dofinansowania. Na początek możesz zminimalizować zanieczyszczenie powietrza wybierając opał ze świadectwem jakości.
• Przeanalizuj, w jaki sposób korzystasz z samochodu – może okaże się, że jadąc komunikacją miejską zaoszczędzisz czas spędzany na staniu w korku i szukaniu miejsca parkingowego, a podczas jazdy znajdziesz wreszcie chwilę na przeczytanie ciekawej książki. Spróbuj łączyć różne środki lokomocji – komunikację miejską, kolej, rower, hulajnogę czy skuter, a na mniejszych dystansach częściej przemieszczaj się pieszo. Jeżeli musisz skorzystać z samochodu, zaplanuj trasę tak, by przewieźć więcej pasażerów.
Jakie małe kroki pozwolą zadbać o zieleń wokół nas?
• Zamiast wypalać trawy i liście - kompostuj je i wykorzystuj do nawożenia upraw, dzięki czemu warzywa będą smaczniejsze. Możesz też wrzucić odpady do brązowych worków lub pojemników na odpady zielone, dzięki czemu trafią do miejskiej kompostowni. Pozostaw w ogrodzie dziki zakątek z martwym drewnem i suchymi liśćmi – znajdzie tam schronienie wiele pożytecznych roślin i zwierząt, np. jeże, które odwdzięczą się nam pomagając w walce ze ślimakami.
• Posadź rośliny rodzime oraz miododajne (np. wrzos, malinę, lawendę, lipę drobnolistną, brzozę, dąb, jarzębinę) - stworzysz przyjazne miejsca dla owadów zapylających i ptaków. Pamiętaj, że idealnie wypielęgnowany ogród nie sprzyja bioróżnorodności. Dlatego nie eliminuj całkowicie chwastów z trawników – koniczyna czy mniszek lekarski to przyjazne środowisko dla pszczół i trzmieli. Możesz też wysiać mieszanki roślin łąkowych. Zbuduj domek dla owadów.
• Jeżeli nie masz swojego ogrodu lub działki, stwórz mały ogród na balkonie - do dekoracji mieszkania wybierz rośliny, które pochłoną zanieczyszczenia z powietrza i dodatkowo je nawilżą, jak paprocie i palmy, np. nefrolepis wyniosły czy daktylowiec kanaryjski.

To tylko kilka przykładowych pomysłów. Więcej propozycji „małych kroków” poznasz, śledząc działania prowadzone w internecie i w przestrzeni miejskiej oraz uczestnicząc w darmowych spotkaniach i warsztatach dla mieszkańców Wrocławia oraz okolic, prowadzonych w ramach kampanii.

Aby dowiedzieć się, co jeszcze możesz zrobić dla środowiska, zajrzyj na: www.wroclaw.pl/male-kroki oraz www.facebook.pl/malekrokiwroclaw

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska