Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mała Szwajcaria na Dolnym Śląsku - Międzygórze. Zachwycająca wieś, którą koniecznie trzeba odwiedzić!

Paulina Schulz
Paulina Schulz
Mała Szwajcaria na Dolnym Śląsku to, rzecz jasna, Międzygórze. Ta niewielka, ale wyjątkowo piękna miejscowość położona jest tuż pod szczytem Śnieżnik. Skąd nazwa "Mała Szwajcaria"?. Wszystko dzięki pięknym willom i pensjonatom wybudowanym w stylu tyrolskim.
Mała Szwajcaria na Dolnym Śląsku to, rzecz jasna, Międzygórze. Ta niewielka, ale wyjątkowo piękna miejscowość położona jest tuż pod szczytem Śnieżnik. Skąd nazwa "Mała Szwajcaria"?. Wszystko dzięki pięknym willom i pensjonatom wybudowanym w stylu tyrolskim. Paulina Schulz
Ta niewielka, ale wyjątkowo piękna miejscowość położona jest na Dolnym Śląsku, tuż pod szczytem Śnieżnik. Skąd nazwa "mała Szwajcaria"?. Wszystko dzięki pięknym willom i pensjonatom wybudowanym w stylu tyrolskim. Niedawno ta magiczna miejscowość oficjalnie została okrzyknięta mianem najpiękniejszej wsi na Dolnym Śląsku. O jaką wieś chodzi? Przeczytajcie poniżej.

Spis treści

Mała Szwajcaria, perła Dolnego Śląska

Wieś Międzygórze powstała już w XVI wieku i położona jest w Sudetach Wschodnich. Pierwszymi jej mieszkańcami byli drwale i węglarze wydobywający żelazo. Z biegiem lat coraz bardziej opłacalnymi profesjami było tkactwo i leśnictwo. Niemal 300 lat od powstania wieś zaczęła zmieniać się nie do poznania. W 1840 roku niderlandzka księżna Marianna Oriańska wykupiła całą okolicę i uczyniła z niej ośrodek wypoczynkowy.

Zobacz również: Oto najpiękniejsza wieś Dolnego Śląska 2023

W II połowie XIX wieku powstawały tu pierwsze zabytkowe wille w stylu tyrolskim (inaczej szwajcarskim). Takie budownictwo obejmuje pensjonaty i wille na kilka kondygnacji. Liczy się tu obecność wielu tarasów i balkonów. Fasady budynków są bogato zdobione dekoracjami snycerskimi wycinanymi z drewna. Fundamentem jest najczęściej wysoka, kamienna podmurówka. Jest ona niezbędna, ponieważ wille w stylu tyrolskim najczęściej budowane są w górach.

Międzygórze jest jednym z wzorowych przykładów stylu szwajcarskiego w Polsce.

Atrakcje Międzygórza

Międzygórze może stanowić doskonałym punktem na początek górskich wycieczek. Możecie się tu wybrać na szczyt Śnieżnika lub wieżę widokową oddaną do użytku w 2021 roku. W samej wiosce nie brakuje atrakcji. Znajdują się tu również:

  • Drewniany kościół św. Józefa Oblubieńca, który jest jednym z czterech w okolicy.
  • Ogród Bajek, czyli skansen z drewnianymi rzeźbami i ozdobami przedstawiające bajkowe postacie.
  • Największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika - Wodospad Wilczki.
  • Perełki architektoniczne, czyli m.in. budynek sanatorium "Gigant" z 1882 roku i drewniany pensjonat "Alpejski Dwór". Obie budowle znajdują się przy ulicy Sanatoryjnej.

Międzygórze planem filmowym

W międzygórskich wnętrzach willi i pensjonatów kręcono kilka filmów i seriali. Goszczono aktorów polskiego kina. Realizowano tu kultowy i nadal emitowany serial "Cztery Pancerni i Pies". Wieś pojawia się w scenach, w których Janek Kos poluje na niemiecki czołg, walczy w udawanej bójce z Grigorijem, albo próbuje zaciągnąć się do wojska w pierwszym odcinku.

Szlaki z Międzygórza

[lista]
[*] Szlak czerwony na Śnieżnik.
[*] Szlak niebieski na Przełęcz Puchaczówka.
[*] Szlak niebieski na Przełęcz Śnieżnicką.
[*] Szlak zielony na Przełęcz Śnieżnicką.
[*] Szlak zielony na Czarną Górę.[/lista

Noclegi w Międzygórzu

Wspaniałe wille i pensjonaty są powszechnie dostępne dla gości i turystów. Dostępnych jest ponad 1000 miejsc noclegowych w różnym standardzie. Znajdą tu coś dla siebie osoby spacerujących po górach, szukających spokoju od miejskiego zgiełku lub próbujących skosztować regionalnej kuchni.

Jak dojechać do Międzygórza?

Międzygórze to jedna z wsi, do której prowadzi droga krajowa nr 33 z Kłodzka. Trasa wiedzie na dwa sposoby - można skręcić nieco wcześniej, na Wilkanów i dalej gminną drogą. Można też kontynuować jazdę DK nr 33 i dojechać do Domaszkowa. Nadłożycie nieco drogi, ale jest to bezpieczniejsza trasa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska