Jacek Kmiecik
@magdalenafrech/Instagram
Polska tenisistka Magdalena Fręch (100. miejsce w światowym rankingu) znakomicie spisała się w kwalifikacjach WTA Mutua Madrid Open 2023. W swoim drugim finałowym już meczu, zapewniającym awans do turnieju głównego hiszpańskiego „tysięcznika”, 25-letnia łodzianka pokonała reprezentantkę gospodarzy, Alionę Bolsovą Zadoinov (130. WTA) 6:4, 7:5.

Wcześniej zawodniczki zmierzyły się w turnieju w Tunisie w 2014 roku w pierwszej rundzie kwalifikacjii i wówczas Bolsova pokonała Polkę 6:1, 6:4.

Drugi pojedynek tych tenisistek trwał ponad 2 godziny, w tym pierwszy set – 53 minuty, a drugi – godzinę i 10 minut.

W pierwszym secie Fręch porwadziła już 5:2

Fręch rozpoczęła od wygrania swojego podania. Hiszpanka wyrównała, a następnie obie tenisistki zdobyły po gemie. Kolejne podanie padło łupem Magdy i w szóstym gemie udało jej się przełamać rywalkę, po czym znowu wygrała swój serwis i prowadziła aż 5:2. Aliona tanio skóry jednak nie sprzedała – zgarnęła dwa następne gemy, jednak przy trzecim przy podaniu Polki nie dała już rady i łodzianka mogła zapisać set na swoje konto.

W drugim secie przy stanie 1:4 Fręch udało się wrócić

W drugiej odsłonie Fręch zaczęła jak na początku meczu, ale Bolsova szybko wyrównała, a po niezwykle zaciętym trzecim gemie wykorzystując trzeciego break pointa zyskała przewagę. Potem łatwo odskoczyła na 4:1 i gdy wydawało się, że doprowadzi do wyrównania w setach, nastąpiła reinkarnacja Magdy, która wygrała cztery kolejne gemy. Mając trzy piłki na kolejne przełamanie nie udało jej się jednak postawić kropki nad i. Musiała poczekać do swojego podania, w którym obroniła trzy break pointy i zakończyła mecz efektownym zwycięstwem.

Już trzeci „tysięcznik” Fręch w tym sezonie

Dla Magdaleny to już trzeci w tym roku „tysięcznik” po Indian Wells i Miami Open, w którym zagra w głównej drabince. W Kalifornii Fręch odpadła w drugiej rundzie po boju z Tunezyjką Ons Jabeur 6:4, 4:6, 1:6, a na Florydzie przegrała w trzeciej rundzie z Rosjanką Warwarą Graczową 1:6, 2:6.

Do turnieju głównego Madrid Open łodzianka zakwalifikowała się pokonując najpierw Serbkę Olgę Danilović (136. WTA) 2:6, 6:3, 7:5, a następnie Hiszpankę Bolsovą Zadoinov 6:4, 7:5, która wcześniej uporała się z Francuzką Diane Parry (106. WTA) 7:5, 5:7, 6:3.

Trzy Polki w turnieju głównym Madrid Open

W turnieju głównym na odkrytych kortach ziemnych w Parku Manzanares w stolicy Hiszpanii wobec awansu Fręch wystąpią trzy reprezentantki Polski. Numer jeden światowego tenisa Iga Świątek oraz 19. na liście WTA, rozstawiona w Madrycie z „siedemnastką” Magda Linette zagrają od drugiej rundy. Fręch natomiast już jutro, to jest w środę, 26 kwietnia, w pierwszej rundzie, zagra o awans do 1/32 finału z Włoszką Jasmine Paolini (68. WTA). W drugiej rundzie na zwyciężczynię tego pojedynku czeka już rozstawiona z „trójką” Amerykanka Jessica Pegula.