Lwówek Śląski: Ciekawe wystawy do obejrzenia w ratuszu

  Lwówek Śląski: Ciekawe wystawy do obejrzenia w ratuszu

  ALKA

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W Sali Ławy Sądowej ratusza we Lwówku Śl. można obejrzeć wystawę historyczną pod tytułem "Szlakiem rezydencji Sudetów Zachodnich". Składa się ona z czterech tablic, na których zgromadzono kilkadziesiąt ilustracji przedstawiających dwory, zamki i pałace na obszarze Dolnego Śląska. Wszystkie eksponaty pochodzą z końca XIX i początku XX wieku.
  Dzięki zgromadzonym tu rysunkom, litografiom, zdjęciom i pocztówkom oraz wyczerpującym opisom można dowiedzieć zarówno o wyglądzie jak i historii rezydencji w tym regionie.

  Pomysłodawcą wystawy jest Szymon Wrzesiński, nauczyciel z Gimnazjum im. Jana Pawła II we Lwówku Śl., z którego zbiorów pochodzą wszystkie eksponaty. W jej przygotowaniu brała udział Aleksandra Szymanowicz-Bogdan, specjalista ds. Prowadzenia Placówki Historyczno-Muzealnej. Powód zorganizowania nietypowej ekspozycji był zarówno promocyjny jak i proedukacyjny.

  - Sądzę, że możliwość ujrzenia wielu okolicznych zabytków w nieco innej formie pozwoli choć na chwilę zadumać się nad niedocenianym i wciąż niszczonym pięknem naszych okolic. Większość dworów i pałaców została przecież rozgrabiona i celowo zniszczona po ostatniej wojnie przez naszych rodaków - mówi Szymon Wrzesiński.

  Warto dodać, iż ekspozycja poświęcona rezydencjom Sudetów Zachodnich nie jest jedyną w lwóweckim ratuszu. W sieni budynku można zobaczyć ciekawą relację fotograficzną z XII. Lata Agatowego autorstwa Cezarego Wikilika, zaś już 24 listopada zostaną wystawione prace malarskie dzieci z Chrastawy i Lwówka Śląskiego.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo