Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzie na kopule wieży bazyliki św. Elżbiety. Co się tam dzieje?

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Remont dachu bazyliki św Elżbiety we Wrocławiu.
Remont dachu bazyliki św Elżbiety we Wrocławiu. Gazeta Wrocławska
Teren wokół Kościoła Garnizonowego w centrum Wrocławia został ogrodzony, a na dachu bazyliki pojawili się pracownicy. "Co się tam dzieje?" - pytają nasi Czytelnicy. Wyjaśniamy poniżej.

Firma budowlana, która na zlecenie wojska remontuje dach, zaczęła prace od wymiany blaszanego poszycia wieży bazyliki. W środę (3 lutego) na wieży kościoła pojawiło się kilku robotników na linach. Jak poinformowano nas w kościelnej kancelarii, później przyjdzie czas na naprawę całego dachu. Koszt tych prac to 750 tysięcy złotych. Plac przed wejściem do bazyliki został ogrodzony taśmą.

Przypomnijmy. W kwietniu 2019 roku zakończył się remont elewacji, a bazylika pod wezwaniem św. Elżbiety Węgierskiej zyskała wygląd jak z początku XIV wieku, gdy powstawała. Prace sfinansowało wojsko. Należący do armii Rejonowy Zarząd Infrastruktury we Wrocławiu wydał na ten cel 5 mln 100 tys. zł. Elewacja była przeglądana i odnawiana centymetr po centymetrze. Cegła i kamień zostały poddane hydrofobizacji, czyli zabezpieczono je przed wnikaniem wody. Położona została nowa fuga cementowo-wapienna.

Kościół Garnizonowy p.w. Św. Elżbiety jest XIV wieczną bazyliką, wybudowaną około 1320 r. w stylu gotyckim. Jest jedną z najstarszych i największych świątyń Wrocławia. Fundatorem kościoła był książę Bolesław III. W 1946 r. świątynia została przejęta na potrzeby wojska i w ten sposób otrzymała status Kościoła Garnizonowego. 4 czerwca 1960 r. wskutek wyładowania atmosferycznego zapaliła się sygnaturka. Spaleniu uległa część wieży oraz zniszczona została część dachu. Po remoncie udostępniono taras widokowy dla turystów i wycieczkowiczów. 20 września 1975 r. wybuchł pożar, który objął górną część wieży kościoła. Całkowicie spalił się renesansowy hełm wieży. Zniszczone zostały: kamienna balustrada tarasu i kamienne baldachimy. W trakcie prac remontowych wybuchł drugi pożar o wiele tragiczniejszy w skutkach. 9 czerwca 1976r. ogień objął cały kościół. Odbudowa świątyni ruszyła dopiero w 1981r. Wojsko przejęło rolę inwestora głównego. Nadzór nad badaniami, dokumentacją i odbudową przekazano Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. W 1997 roku udostępniono dla turystów po wielu latach przerwy taras widokowy znajdujący się na wieży kościoła, skąd można oglądać panoramę Wrocławia i okolic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska