Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubisz rabarbar? Uważaj, żeby go nie przedawkować - to niebezpieczne

Strefa Agro
Ciasto drożdżowe z rabarbarem...mmm. Lubimy, prawda? Jeśli zjemy jeden kawałek, będzie pysznie i zdrowo. Rabarbar zawiera jednak - poza korzystnymi właściwościami - substancje, które spożywane w nadmiarze mogą mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Kto powinien go unikać?

Sezon na rabarbar w Polsce trwa od wiosny do połowy roku. Wczesną wiosną ma najbardziej korzystny skład chemiczny. "Warto jednak wiedzieć, że rabarbar choć jest warzywem bogatym w cenne składniki odżywcze, nie powinien być spożywany w dużych ilościach, zwłaszcza przez osoby cierpiące na choroby nerek, osteoporozę, reumatyzm czy niedokrwistość", przestrzega Alicja Ponder, doktorantka w Katedrze Żywności Funkcjonalnej, Ekologicznej i Towaroznawstwa SGGW w artykule na blogu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Rabarbar ogrodowy inaczej jest zwany rzewieniem. Częścią jadalną są łodygi, które mają specyficzny słodko-kwaśny smak i doskonale nadają się jako składnik kompotów, ciast czy wina.

Rabarbar ma bogaty skład chemiczny i niską wartość energetyczną (zaledwie 9 kcal w 100 g świeżej masy), niski indeks glikemiczny (15), dlatego mogą go jeść cukrzycy. Ma również wysoką zawartość błonnika pokarmowego (3,2 g w 100 g świeżej masy), "usprawnia pracę jelit i pomaga usuwać zalegające w organizmie toksyny. W łodygach rabarbaru znajduje się wiele minerałów i witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także związki o działaniu biologicznie czynnym (w szczególności polifenole), które neutralizują wolne rodniki i w ten sposób łagodzą skutki stresu oksydacyjnego. Jest w nich również sporo witaminy E oraz witamin z grupy B, a także składników mineralnych (wapnia, potasu i żelaza). Charakterystyczny kwaśny smak wynika z wysokiej zawartości witaminy C (9,0 mg w 100 g świeżej masy)", wyjaśnia doktorantka SGGW.

Rabarbar lepiej jeść z umiarem. Omawiane warzywo zawiera mnóstwo zalet, ale ma też w sobie substancje, które spożywane w nadmiarze mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka, a są to kwas szczawiowy i rapontycyna.

"Kwasu szczawiowego powinny unikać przede wszystkim osoby z problemami nefrologicznymi, gdyż zwłaszcza u nich nadmiar tej substancji może skutkować wytworzeniem się w nerkach kryształów szczawianów. Ponadto kwas szczawiowy jest zaliczany do substancji antyodżywczych – nadmierne jego spożycie może spowodować w organizmie niedobór wapnia, żelaza i magnezu. Z tego powodu rabarbar nie jest zalecany osobom cierpiącym na osteoporozę, niedokrwistość czy reumatyzm. Z kolei zawarta w tym warzywie rapontycyna ma działanie podobne do estrogenów, więc przy nadmiernym stężeniu w organizmie może powodować zaburzenia hormonalne", wyjaśnia Alicja Ponder.

Po rabarbar sięgamy rozsądnie

Lubisz rabarbar? Uważaj, żeby go nie przedawkować - to niebezpieczne
pixabay.com

Źródło: www.akademiadobregosmaku.sggw.pl

wideo: x-news/Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasztet z białej fasoli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubisz rabarbar? Uważaj, żeby go nie przedawkować - to niebezpieczne - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska