Lubin: Szkielet mostu już wisi nad torami

Agata Grzelińska
Robotnicy budowlani i kolejarze musieli skoordynować kursy pociągów z montażem elementów mostu
Robotnicy budowlani i kolejarze musieli skoordynować kursy pociągów z montażem elementów mostu Piotr Krzyżanowski
Udostępnij:
Są duże szanse, że Budimex, który buduje obwodnicę południową Lubina, zakończy ją szybciej. Zgodnie z umową droga ma powstać w ciągu dwóch lat, jednak firma umówiła się z władzami miasta, że spróbuje wykonać inwestycję w ciągu roku.

Droga o długości 3,5 km połączy osiedla Ustronie i Przylesie. Mieszkańcy Lubina śledzą postępy na placu budowy.

- Przejeżdżam tam nieraz i obserwuję, że robotnicy uwijają się sprawnie - mówi lubinianin Andrzej Dobroń. - Widać już efekty ich pracy.

Wczoraj zakończyło się stawianie konstrukcji wiaduktu nad torami kolejowymi. Wielkie żelbetowe podpory wykonano w Niemczech. Do Lubina 30-metrowe, ważące kilkanaście ton bele dotarły nocą z niedzieli na poniedziałek.

- Prace przy ich montażu trwały tylko trzy dni i były wykonywane bez wyłączania torów z ruchu - podkreśla Krzysztof Maj, rzecznik prezydenta Lubina.

Na czas wznoszenia konstrukcji częściowo ograniczano ruch pociągów, cyklicznie wyłączany był prąd w trakcjach kolejowych. PKP wymagały, by Budimex odpowiednio przeszkolił swoich ludzi, pracujących w pobliżu torów i trakcji elektrycznych. Firma musiała uzyskać też specjalne zezwolenia od PKP i odpowiedni sprzęt, np. dźwig, którym betonowe elementy były przenoszone ponad liniami elektrycznymi.

Poszło sprawnie. Konstrukcja wiaduktu, na której zostanie teraz położona nawierzchnia jezdni, stanęła zgodnie z planem. Kończy się również szalowanie i wylewanie betonowego mostu nad potokiem Baczyna. Jeszcze zanim ruszyły roboty, Budimex zakładał, że lubińska obwodnica będzie inwestycją trudniejszą od innych, bo po-wstającą na terenach górniczych.

Mierzące 30 m betonowe bele dotarły do Lubina nocą z niedzieli na poniedziałek

- Trzeba wykonać m.in. sporo przezbrojeń i wzmocnić grunt specjalnymi materacami i kolumnami żwirowymi - zapowiadał Artur Popko z Budimeksu.

Potrzebne są też bardziej wytrzymałe materiały. - Na przykład podpory wiaduktu są specjalnie wzmocnione - dodaje Maj.

Pierwszą próbę wytrzymałości szalunki pod most nad rzeczką przeszły na początku sierpnia, gdy ulewne deszcze zalały częściowo plac budowy. Wydawało się, że woda spowoduje spore uszkodzenia i opóźnienia. Na szczęście szkody okazały się mniejsze, niż się spodziewano. A spowolnienie trwało tylko jeden dzień. Geodeci i geolodzy musieli dokładnie posprawdzać szalunki i grunt.

Utrudnieniem dla kierowców jest teraz przede wszystkim zamknięte skrzyżowanie ulic Chocianowskiej i Starego Lubina. Rzecznik prezydenta zapowiada, że zostanie ono otwarte do końca września.
Planowany koszt inwestycji to 68,5 mln zł.

- Obwodnica budowana jest za pieniądze własne Lubina - podkreśla Robert Raczyński, prezydent Lubina.

Na razie jednak miasto ma tylko połowę potrzebnej kwoty i musi szukać funduszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie