Lubin: Dyrektorka MOPS skazana za mobbing

Agata Grzelińska
Po ogłoszeniu wyroku oskarżona powiedziała dziennikarzom, że zamierza się od niego odwołać.
Po ogłoszeniu wyroku oskarżona powiedziała dziennikarzom, że zamierza się od niego odwołać. Agata Grzeilńska
Udostępnij:
W poniedziałek w Sądzie Rejonowym w Lubinie zakończył się proces Urszuli R., byłej dyrektorki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, oskarżonej o mobbing.

Sąd uznał, że jest winna. Musi zapłacić 16 tys. zł grzywny, koszty sądowe, a także zapłacić oskarżycielkom posiłkowym Annie Dziedziulo i Marcie Tkaczyk 4 tys. zł jako zwrot kosztów poniesionych na pełnomocnika. R. ma też 5-letni zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w instytucjach samorządowych i państwowych.

Sąd nie miał wątpliwości, że Urszula R. uporczywie, złośliwie i długotrwale, bo 2 lata i 9 miesięcy, naruszała prawa pracowników. Metody miała przeróżne.M. in. szykanowała ich, groziła zwolnieniem, nakładała absurdalne kary, sprawdzała wiedzę, robiąc klasówki, wzywała na rozmowy i kazała godzinami czekać pod drzwiami gabinetu, krytykowała życie prywatne, pozbawiała premii, przenosiła na stanowiska poniżej kwalifikacji lub przeciwnie - wyznaczała zadania ponad kompetencje pracowników. Jednej z pracownic, którą przeniosła na inne stanowisko, wyjaśniła: "Bo nie podoba mi się pani gęba."

Sędzia Magdalena Bielecka, uzasadniając wyrok, wspominała też o negatywnym wpływie, jaki była dyrektorka wywarła na zdrowie i stan psychiczny podległych pracowników. Wiele z nich szukało pomocy u psychologów, psychiatrów, prawników. Do dziś wśród pracowników panuje podział na tych, których była szefowa prześladowała i tych, których faworyzowała.
- W poradni zdrowia psychicznego w Lubinie w pewnym okresie pomocy szukało tak wielu pracowników MOPS-u, że zaczęto tam mówić o syndromie MOPS-u - mówiła sędzia Bielecka.

Sędzia wspomniała też o opinii biegłych psychiatrów na temat stanu emocjonalnego oskarżonej. Ich zdaniem ma ona osobowość paranoiczną, zaburzenia kontroli emocji, skłonność do impulsywnych zachowań, wyolbrzymione poczucie własnej wartości.

Urszula R. wysłuchała wyroku i uzasadnienia z kamienną twarzą. Po wyjściu z sali zgodziła się skomentować sprawę. Zapowiedziała, że odwoła się od wyroku pierwszej instancji.
- Poczekamy na uzasadnienie i odwołamy się. To dopiero pierwsza instancja - mówiła z uśmiecham.

Pracownice MOPS wciąż nie mogą się otrząsnąć z koszmaru. Trudno było im się wypowiadać.
- Ważne, że uznano, że zostało popełnione przestępstwo - mówi Anna Dziedziulo. - Tyle czekałyśmy na ten wyrok, a teraz nie wiem, co powiedzieć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
nIKT
CO 10 LAT ??? JA PRACUJĘ 10 LAT I MY JESTEŚMY MATOŁAMI A PANIUSIA ZA NAS WSZYSTKO ROBIE CHOC SAMA NIE OBSŁUGUJE KOMPA I NIE CZYTAŁA NIGDY USTAWY ;)))) ALE MA CHOLERNE ZNAJOMOŚCI
x
xyz
Przyczyną toksycznych zachowań kierownictwa w MOPS-ach jest stary system zarządzania zasobami ludzkimi, czas najwyższy zmienić mentalność i popracować nad tym . Dopóki będzie rządzić system koleżeństwa 55+ ta mentalność nie zmieni się i nadal będą sygnały mobbingu .
Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest zwiększenie kary za mobbing w instytucjach państwowych i edukacja pracowników, ponieważ nadal boją się przedstawiać sprawy realnie wolą żyć w hipokryzji z obawy przed utratą pracy.
x
xyz
W mops kier0wnikami powinne być osoby , ktore reprezentują pewien poziom a nie panie zajmujące się w głównej mierze plotkami z zycia prywatnego pracowników socjalnych, kierowniczki wychodzą kilkanaście razy w ciągu pracy na papierosa i plotkują, wtm samym czasie pracownicy socjalni chcą załatwić sprawy służbowe a nie mogą, czekają nieraz kilka dni aby załatiwić sprawy , należałoby się przyjrzeć pracy kierowników, bo jak się coś wydazry to mówią , że to pracownik socjalny zawinił to absurd.
p
pracownicy socjalni milczą
większość kierowników mops stosuje mobbing jedna pracownicy socjalni boją się o tym mówić robią dobrą minę do złej gry. Powinno się zmieniać co 10 lat kierowników bo później to tylko czewrpią satysfakcję z mobbingu pracowników socjalnych którzy chcą dobrze pracować a kierownicy nie wpuszczają ich do gabinetu i nie chą załatwiać spraw , ktore tylko kierownicy mogą podpisywać a pracownicy socjalni czują się gorzej niż petenci bo im się zamyka drzwi przed nosem.
p
pracownicy socjalni milczą
większość kierowników mops stosuje mobbing jedna pracownicy socjalni boją się o tym mówić robią dobrą minę do złej gry. Powinno się zmieniać co 10 lat kierowników bo później to tylko czewrpią satysfakcję z mobbingu pracowników socjalnych którzy chcą dobrze pracować a kierownicy nie wpuszczają ich do gabinetu i nie chą załatwiać spraw , ktore tylko kierownicy mogą podpisywać a pracownicy socjalni czują się gorzej niż petenci bo im się zamyka drzwi przed nosem.
p
przemoc
to skandal, że szefowie mops ok. 55 lat zamiast zarządzać instytucją państwową profesjonalnie to zajmiją się w pracy sprawami prywatnymi a pracownicy socjalni sa traktowani jak intruzy , które muszą wysłuchiwać sfrustrowane kierowniczki stosujace przemoc słowną.
j
ja
szmata niech zdycha
S
SKYD
Pszepraszam, a czyje to słowa? :)
l
lubinianin
również Ci, którzy z nadania( z tzw. klucza, koligacji rodzinnych, politycznych) ją tam nadali!
To nieprawdopodobne ,że ominie kara tych , którzy pośrednio przyczynili się do tego,że niespełna rozumu baba zajmowała tak odpowiedzialne stanowisko!
Poszukać winnych i ukarać za taki stan rzeczy jaki miał miejsce!
,
Proszę pamiętać, kto celowo robi , aby ten kraj był jak pisesz "porąbany ". To są te same "siły", które w latach 20-tych ub. wieku usadowiły pierdolo....go "chemika ze Szwajcarii" na stanowisku prezydenta. Co prawda, po paru dniach "pagib", ale ta sutuacja trwa do dziś !!! Walka trwa, aj waj...Szalom.... bracia w "jednakowej wierze"... - "Mam pięcioro dzieci, lubię polować, od dziewiątego pokolenia jestem hrabią... kocham Polskę" . Panie "Hammurabi ", czyje to słowa ?
H
Hammurabi
Im wiecej czytam informacji z Polski tym bardziej chce mi sie rzygac na ten pieprzony kraj porabanych i skundlonych ludzi.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie