LOT odmraża połączenia z Wrocławiem. Będzie sporo zmian

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Samolot PLL LOT na wrocławskim lotnisku.
Samolot PLL LOT na wrocławskim lotnisku. Pawel Relikowski / Polskapress
Udostępnij:
Polskie Linie Lotnicze LOT zapowiedziały wznowienie od 1 czerwca części krajowych lotów pasażerskich, w tym z Warszawy do Wrocławia. Sporo się zmieni jeżeli chodzi o odprawy i samo podróżowanie.

W sumie przez pierwsze dwa tygodnie realizowane będą połączenia w ramach ośmiu krajowych portów lotniczych. Zapowiedziano sporo zmian w procedurze odpraw i samego podróżowania.

W pierwszych dwóch tygodniach czerwca pasażerowie będą mogli skorzystać z połączeń LOT-u, na trasie:

  • z Warszawy do Gdańska – do trzech razy dziennie;
  • z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry – do dwóch razy dziennie;
  • z Krakowa do Gdańska – jeden raz dziennie.

"Realizację kolejnych etapów przywracania połączeń rozkładowych Polskie Linie Lotnicze LOT będą komunikowały na bieżąco. Są one uzależnione od rekomendacji polskich i europejskich instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo sanitarne, a także ograniczeń nakładanych przez państwa docelowe" - czytamy w komunikacie przewoźnika.

Na pokładzie samolotów ma obowiązywać specjalna procedura #BezpiecznyLOT, wypracowana między innymi w oparciu o rekomendacje Głównego Inspektora Sanitarnego.

Procedura obejmuje zarówno zasady bezpieczeństwa obowiązujące na pokładzie samolotu, jak i podczas całej ścieżki, którą pasażer przemierza od chwili dotarcia na lotnisko.

Główne zmiany w samolotach to:

- Filtry typu HEPA (High Efficiency Particulate-Air), w które wyposażono samoloty LOTu usuwają 99,9 proc. bakterii i wirusów unoszących się w powietrzu. Dodatkowo pokład, schowki ponad siedzeniami oraz luki bagażowe są regularnie dezynfekowane za pomocą specjalnych środków biobójczych.
- Załogi pokładowe obsługujące pasażerów podczas lotu zostaną wyposażone w maseczki i rękawiczki.
- Wszyscy pasażerowie udający się w podróż samolotami LOT-u będą zobowiązani do zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki przez cały czas trwania lotu.
- W ramach serwisu pokładowego będzie miała zastosowanie zasada „no contact", ograniczająca bezpośrednie interakcje pasażerów z załogą. Napoje i przekąski serwowane będą w indywidualnych opakowaniach.
- W celu zminimalizowania kontaktu oraz usprawnienia wejścia do samolotu, pasażerowie otrzymają możliwość przewozu jednej sztuki bagażu podręcznego w wymiarach 55 cm/40 cm/23 cm i zwiększonej wadze do 10 kg (plecak, torebkę, laptop lub reklamówkę z zakupami).

PLL LOT we współpracy z zarządem przedsiębiorstwa Porty Lotnicze, Głównym Inspektoratem Sanitarnym i dyrekcjami lotnisk krajowych wypracował spójne procedury bezpieczeństwa dla lotów.

Główne zmiany na lotniskach to:

  • kontrolne pomiary temperatury przy wejściu do terminali
  • odizolowanie pasażerów przylatujących i wylatujących,
  • dystans przestrzenny w gate'ach i podczas boardingu
  • ograniczenie dostępnej infrastruktury (sklepów, saloników biznesowych)
  • dostęp do środków antybakteryjnych i płatnych dyspenserów z maseczkami ochronnymi czy obowiązek zakrywania ust i nosa

Jak poinformowano, w ramach ograniczania kontaktu pasażerów z obsługą lotniska, LOT pracuje także nad zastąpieniem dotychczasowych procedur mechanizmami samoobsługowymi m.in. obowiązkową odprawą on-line oraz samodzielnym boardingiem. Szczegółowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące na lotniskach mają zostać przedstawione pasażerom do 25 maja.

Lot kusi niskimi cenami i rabatami

W ramach wznowionej siatki koszt zakupu biletu w jedną stronę bez bagażu zaczyna się już od 99 zł - czytamy na stronie przewoźnika. Jeżeli z powodu zawieszenia połączeń lotniczych czyjś lot został odwołany, może skorzystać ze wznowionych rejsów na preferencyjnych warunkach, bądź zmienić termin swojej podróży.

Jeśli lot zaplanowany między 15 marca a 15 czerwca został odwołany, pasażer może bezpłatnie wymienić bilet na jeden z rejsów w ramach nowej siatki LOTu - warunkiem jest zachowanie tej samej trasy podróży. Za skorzystanie ze zmiany otrzyma dodatkowo kod uprawniający do 30 proc. rabatu od taryfy podczas kolejnej podróży.

Jeśli lot został odwołany, klient może wybrać nową trasę lotu w ramach dostępnych połączeń krajowych - zmiana ta będzie wiązała się z ponownym przeliczeniem ceny biletu i ewentualną dopłatą różnicy zgodnie z aktualną taryfą. W przypadku konieczności dopłaty, przewoźnik deklaruje odliczenie od wyceny 200 zł.

Posiadacze ważnych biletów mogą zmienić termin i/lub trasę swojej podróży. Bezpłatna zmiana będzie wiązała się z ponownym przeliczeniem ceny biletu i ewentualną dopłatą różnicy zgodnie z aktualną taryfą. W przypadku konieczności dopłaty można liczyć na upust w wysokości 200 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Procedury sanitarne które wdrażają dopiero TERAZ, powinny być STANDARDEM od lat w każdych międzynarodowych połączeniach.

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie