18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

List do prezydenta: Drogi Rafale, nie jest za późno

Anna Sanecka, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu "Między Wschodem a Zachodem"Zaktualizowano 
Krystyna Meissner i Rafał Dutkiewicz
Krystyna Meissner i Rafał Dutkiewicz Wojtek Wilczyński/ Gazeta Wrocławska
Drogi Rafale, Od kilku lat piszę do Ciebie kolejne listy, grzecznie rozpoczynając je zwrotem "Szanowny Panie Prezydencie". Piszę i staram się nie pamiętać o tym, że niemal 21 lat temu bardzo intensywnie zaangażowana byłam w Twoją pierwszą kampanię wyborczą, a na kilkunastoosobowej liście byłeś moim ulubionym kandydatem. Jakoś naiwnie wydawało mi się wtedy, że się zaprzyjaźniliśmy.

Piszę te listy jako dyrektor Międzynarodowego Festiwalu "Miedzy Wschodem a Zachodem", walcząc o uwagę Twoją i Twoich urzędników dla organizowanej przeze mnie imprezy. O uwagę, zainteresowanie i wsparcie finansowe. Piszę, a te listy pozostają bez echa. Trudno, widocznie miasto, które zwie się miastem spotkań i promuje się swoją rzekomą wielokulturowością nie jest zainteresowane wspieraniem prawosławnego Festiwalu. Widocznie niewłaściwa Kancelaria Arcybiskupa jest organizatorem tej imprezy, a w ramach Dzielnicy Wzajemnego Szacunku reprezentujemy to wyznanie, którego miasto nie zamierza wspierać. Poddałam się i postanowiłam nie walczyć, choć myślę, że będzie to ze startą dla mieszkańców Wrocławia, którzy wiernie towarzyszyli nam od pierwszej edycji Festiwalu oraz dla miasta, które jako Europejska Stolica Kultury powinno przecież chcieć prezentować możliwie wiele obliczy kultury.

Ten list piszę więc, nie jako dyrektor niechcianego przez miasto mniejszościowego Festiwalu, ale jako dawna znajoma i mieszkanka Wrocławia. I bardzo liczę, że wysłuchasz jednak tego "głosu z ludu". Piszę, bo nie mogę milczeć, patrząc na to, co dzieje się wokół przyszłości Teatru Współczesnego i jego znakomitego dyrektora, Krystyny Meissner. Media huczą, dziennikarze pytają zdziwieni "dlaczego?", a wrocławscy widzowie niczego z całej tej sytuacji nie rozumieją. O atmosferze w samym teatrze, ani o niekomfortowym położeniu, w jakim znalazła się dyrektor Meissner, wolę nawet nie myśleć. Być może teatr przy Rzeźniczej (i jego dyrektorka) nie ma odpowiedniego błogosławieństwa odpowiedniego Kardynała, ale ma wspaniały zespół, godny pozazdroszczenia repertuar i pełną widownię nawet przy spektaklach granych od siedmiu sezonów. To tylko nieliczne z zasług i osiągnięć, jakie można przypisać Krystynie Meissner. Czy naprawdę Wrocław stać na zaprzepaszczenie takiego kapitału? Czy fakt, a może raczej pretekst, wygaśnięcia kontraktu dyrektor Meissner, to wystarczający powód do przeprowadzania nikomu nie potrzebnej rewolucji? Czy naprawdę łatwiej jest szukać nowego dyrektora teatru, który zagwarantuje, że utrzyma on wysoki poziom i nie starci na znaczeniu, czy może jednak lepiej kontynuować współpracę, która przez 13 lat służyła i miastu, i teatrowi? Teatr Współczesny to nie tylko bardzo wyraźny i mocny punkt na mapie kulturalnej miasta, to świetnie prowadzona instytucja, która stała się już znakiem firmowym, wizytówką Wrocławia, zaś Krystyna Meissner jest klasą sama dla siebie. Jej doskonały gust i klarowna wizja artystyczna, pozwalają na osiągnięcie trudnej równowagi między wysokimi walorami artystycznymi prezentowanych przy Rzeźniczej spektakli, a oferowaniem sztuki przez duże "S" dla widowni szerszej niż wąskie grono "wtajemniczonych" i znawców.

Rafale, przestań wreszcie zaglądać w metrykę Krystyny Meissner. Zajrzyj raczej do jej teatru, żeby zobaczyć, że to teatr, gdzie do kasy stoją kolejki, spektakle grane są przy kompletach publiczności, a widzowie ten teatr po prostu kochają.

Myślę, że nie jest jeszcze zbyt późno, aby cofnąć tę niefortunną decyzję, przeprosić Krystynę Meissner za zamieszanie i całą tę niezręczną sytuację oraz zaproponować jej dalsze kierowanie teatrem przy Rzeźniczej. Wierzę w jej mądrość i wielkie serce. Wierzę, że jeśli zostanie o to poproszona, nie odmówi i zostanie we Wrocławiu i we Współczesnym. Dla dobra miasta, teatru, zespołu i widzów.

To byłaby słuszna i potrzebna decyzja, Drogi Rafale, Szanowny Panie Prezydencie.

Serdecznie Cię pozdrawiam

Anna Sanecka

polecane: Flesz - Co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 34

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

f
fan Wrocławia

Widzę kompletny brak zrozumienia tego co piszę. Na siłę próbujecie udowodnić, że coś gdzieś nie gra, że ktoś gdzieś coś ukradł itd. I ok, nie będę z tym dyskutował. Nie znam szczegółów wszystkich transakcji, Wy też nie znacie. Być może gdzieś ktoś jakiś wałek zrobił. Chodzi mi o zupełnie o coś innego. Czytam tutaj, że Dutkiewicz czy Zdrojewski przynoszą wstyd Wrocławianom w Polsce, że we Wrocławiu dzieje się jakaś tragedia i w ogóle. Zatem oświadczam, że odbiór Wrocławia w Polsce jest prosty: "Wrocław to miasto rozwijające się ponadprzeciętnie, ilość inwestycji w tym mieście przekracza marzenia mieszkańców innych miast, a wszystko dlatego, że mają świetnego włodarza Dutkiewicza". Możecie się z tym nie zgadzać, mieć wątpliwości jednak to są fakty. Od kilku lat nie mieszkam na stałe we Wrocku, podróżuję po kraju i za każdym razem słyszę takie opinie. Proponuję poczytać artykuł o tym, co Stuhr mówi o Wrocławiu z pozycji Krakusa. Odnosząc się do tego ile poszczególne spółki zarabiają na poszczególnych stadionach to należy zwrócić uwagę, że Poznań już dawno się nie buduje, jakieś dwa lata, a to oznacza zupełnie inne koszty. Gdańsk też się już wybudował. Ponadto zadam pytanie ile się wydarzyło na tych stadionach w zeszłym roku? Porównajmy to z imprezami wrocławskimi i ich skalą. Coś mi się wydaję, że cały czas dyskutuje z PISiorami, bo chodzi tutaj jedynie, ażeby napluć nas.ać na swój ogródek i to, że mimo wszystko coś się buduje, coś się tworzy...

f
fan Wrocławia

Tak się składa, że strzał wybitnie kulą w płot. Nie, nie jestem z budżetówki, nie mam żadnych układów we Wrocławiu i nie mam żadnych interesów w tym aby kogokolwiek chwalić. To co Pan/Pani twierdzi to jedynie czysta projekcja i konfabulacja. Osobiście wolę opierać się na faktach, aniżeli na projekcjach, łatwiej wówczas o kontakt z rzeczywistością. Swojemu rozmówcy proponuję to samo, a może wówczas otoczenie nabierze więcej kolorytu. Z treści poniższego posta wynika, że kredyty mieć jest źle, że inwestować z kredytów jeszcze gorzej. Takie konserwatywne podejście poprowadzi nas na pewno do przodu... Zatem wszystko co wybudowano w ostatnich latach, wszystko co się buduje jest nam niepotrzebne, tak? Że lepiej było uniknąć kredytu i nie wybudować, albo odkładać w skarpetę latami i zrobić to później? Wówczas mielibyśmy wspomnianą Afrykę.
Uwielbiam hasła w stylu :"jak te inwestycje przebiegały to wszyscy wiemy. Wszystko zapłacone jest podwójnie". Zapewne tak było, zapłacone podwójnie i Pan/Pani to wie. Mało tego wszyscy wiedzą:). No ja nie wiem, nie widziałem faktur, projektów, wymagań technicznych. Akurat pracuję w branży budowlanej, często przy dużych inwestycjach i bawi mnie jak później czytam artykuły i opinie czytelników. Nie ma zielonego pojęcia jak przebiega proces inwestycyjny, jakie są zależności a komentuje. Ech taka polska rzeczywistość, znać się na wszystkim. Jak wykonawca nie płaci podwykonawcy to też wina Dutkiewicza.
A najzabawniejsze, że najwięcej tego typu pyskówek pada ze strony osób, które podatków to akurat z tytułu dochodów płacą najmniej, siedzą w domach, nie konsumują niczego poza podstawowymi potrzebami i mają minimalny wpływ na dochód tego kraju.

-

Zapewne Jan ma na myśli siebie :)

B
Biskupia

do Fana Wrocławia: Jesteś zapewne osobą która zrobiła pieniądze na tym rozwoju miasta które opisujesz, a za które my podatkami będziemy spłacać kredyty. Zapewne pracownik budżetówki, bo tylko oni są tacy dumni z tych szwindli Wrocławskich. Nic nikomu nie dano w prezencie. Włodarze brali kredyty. Kredyty muszą spłacać podatnicy. Czyli wszyscy mamy współudział w tym Waszym sukcesie. Aby płacić podatki mamy swoje firmy, Polskie firmy, a te sa traktowane jak gówno przez ustawodawcę i włodarzy. w związku z tym jak my nie płacimy podatków to Dudi zaliczy plajtę. Troszkę mniej buty w tych opisach więcej realizmu. Bo jak te inwestycje przebiegały to wszyscy wiemy. Wszystko zapłacone jest podwójnie. Kilka osób w mieście nabiło kabzę reszta: stadion, Park Wodny nawet nie otrzymało wynagrodzeń za swoją prace jak to u Polaków bywa. Lepiej porównywać do Afryki porównanie będzie jeszcze bardziej korzystne dla Pana?pani.

B
Biskupia

Do Borsuka: tu nie chodzi o nienawiść. Mam swoje sprawdzone środowisko i nie szukam niczego więcej. Ale jeżeli mówimy o politykach, którzy blokują nasze interesy, a interes otwieramy dla dobra rodziny, czyli cała rodzina cierpi bo jest okradana z budżetu. Jeżeli coś piszę to mam na to pewne papiery. jestem samodzielna, płacę podatki i oczekuje od włodarzy tego miasta respektowania prawa. Tymczasem oni kradną gdzie popadnie, mając za sobą wymiar sprawiedliwości. Oczywiście jestem świadoma, że błąd tkwi w Ich złym pochodzeniu i wychowaniu. Tą kradzież wynieśli z domu,, Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąca''. Zresztą nie jestem przykuta do łóżka, decyzja należy do mnie gdzie będę prowadziła działalność i kto z mojej pracy skorzysta. Polacy zabijają kurę znoszącą złote jajka, mało z tej kury nawet nie umieją ugotować zwykłej zupy.Ponadto są bezkrytyczni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

-

Swego czasu bardzo obniżył loty Teatr Polski i ten stan niestety trwa do dzisiaj - na scenie pełna nadęcia parada bufonów, którzy uwierzyli w swój geniusz. Szkoda, bo za czasów Przegrodzkiego to była naprawdę wspaniała scena.
Równie przykra historia spotkała Operetkę w związku z Teatrem Muzycznym Capital - kto pamięta, ten wie o czym piszę.
Młodzi się nie sprawdzili.

Natomiast kiedyś wyjątkowo marny Teatr Współczesny prezentuje dzisiaj wysoki poziom.
Dlatego zwykły rozsądek podpowiada, by po raz kolejny nie niszczyć tego, co jest dobre i pozostawić obecną dyrektor jako osobę kompetentną i sprawdzoną.
Dość dynamicznych eksperymentów w imię młodości.

J
Jan

W Polsce jest grono nietykalnych. Do nich zalicza się pani dyrektor Teatru Współczesnego. Czy są to ludzie nie do zastąpienia? Oczywiście nie. Jest więc lobby, które pilnuje interesów swoich tzw. autorytetów ijeżeli ktoś ich ruszy , zaczynają hucpe, a do tego mają swich ludzi i media. Nie brakuje w Polsce młodych i doświadczonych ludzi, a nie tylko pani Meissner. Nie pozwolą o niczym zadecydować kompetentnym osobom, o czym wcześniej sami nie zadecydują. Nie dajmy sobie robić wodę z mózgu. Życzę wszystkim odwagi i zwykłego rozsądku.Jan

B
Borsuk

Oho i tu Cię znalazłem. Nie ma ludzi bez wad. Pewnie i Pan Zdrojewski ma liczne. Ale zastanów się. Nie można wszystkich nienawidzić. To jest , jak stwierdziłeś/aś w innym poście, Polactwo.

p
pytek

"...ktoś kompetentny..." KTO jest tam kompetentny? Chociaż jedno nazwisko proszę!

M
Max

Wszystko to prawda. Dodaj śliczną fontannę. Tylko ludzie chodzą po dziurawych chodnikach, auta jeżdżą po zakorkowanych ulicach, nie ma gdzie dzieci do żłobka i przedszkola zapisać, na ulicach poza centrum brudno i wpierdziel można dostać, żebraków i żuli masa, w mieszkaniach komunalnych zamieszkuje element, a młode małżeństwo z dzieckiem nie ma gdzie mieszkać........ itd, itp

B
Biskupai

Scyzoryk w kieszeni się otwiera. Zdrojewski wielbiony. Uroczyście oświadczam Zdrojewski tak samo okradał miasto jak Dudi. Zdroju zadłużył miasto, tak że jeszcze moje dzieci będą spłacały długi dla tego miasta nie zrobił nic. Przypominam, że to Zdrojewski posadził Dudiego na stołku i długo jeszcze czyścili papiery. Zapraszam do witryn Biskupia. Tam uwieczniona jest miłość Dudiego i Zdroja. Wybory są po to aby budować opozycję.

Oceniasz już Wrocław z perspektywy Warszawy - nie jako mieszkaniec, dlatego tak pięknie wygląda - o to właśnie chodzi Dutkiewiczowi, o dynamiczny PR, żeby tak lukrowanie wyglądało z zewnątrz.
Nic nie wiesz o życiu w tym mieście.
A o edukacji... szkoda słów, poczytaj sobie dzisiejszy artykuł o zamykaniu szkół (tych dających podstawy, o których się nie mówi za granicami). Wyższe uczelnie dają Dutkiewiczowi blichtr (niezasłużony).

f
fan Wrocławia

Czytam te narzekania i pyskówki i nie rozumiem Was drodzy czytelnicy. Czy Wy naprawdę nie widzicie ile się zmieniło przez ostatnie lata? Czy nie spostrzegacie ile firm weszło do miasta uruchamiając nowe miejsca pracy. Wrocław jest w czołówce w Polsce jeśli chodzi o dynamikę rozwoju, cała Polska patrzy na Wrocław z zazdrością ile się tu dzieje. Trzeba by chyba było ruszyć swoje cztery litery w nasz przepiękny kraj i zobaczyć jak wyglądają inne miasta. Tak się składa, że od trzech lat zmuszony zostałem do tymczasowej emigracji do stolicy i z tej perspektywy oceniam Wrocław bardzo dobrze. Wiele osób chciałoby mieć obwodnicę autostradową (TRZY PASY!!!) wokół miasta, wiele osób chciałoby ażeby budowali im drugą obwodnicę tworząc ring. Wiele osób chciałoby mieć dostęp do kultury i rozrywki na takim poziomie jak Wrocław (m.in. Narodowe Forum Muzyki, odremontowana Hala Stulecia), do tego nowoczesny stadion, tętniący życiem rynek, świetne knajpy, nowe lotnisko, nowy dworzec, czy mam wyliczać dalej? A edukacja, czy ktoś nie zauważa inwestycji Politechniki? Dlaczego Cambridge chce przysyłać tu swoich studentów do nowoczesnych laboratoriów i to widzi, a my nie? Inwestycje w EIT+, pytam kto w Polsce inwestuje w ten sposób w naukę, w nowe technologie i biznes? Które miasto? W którym mieście budują afrykanarium z potężnym akwarium? Podpowiem, w wielu miastach ale za granicą. Ludzie, jako nieliczni w Polsce wiecie jak wygląda autostrada i potraficie z niej korzystać. Do Europy macie dwa kroki a mówicie rzeczy, jakbyście z ciemnogrodu byli. Planuję wrócić do mojego ukochanego miasta, opuszczając go opuszczałem miasto ludzi pełnych energii i optymizmu. Mam nadzieję, że wrócę i spotka mnie to samo, a poniższe komentarze są wypadkiem maruderów, którzy standardowo stanowią jedynie pewien procent pesymistów, którzy jeszcze nigdy nie pchnęli świata do przodu...

a
az

za prezent w postaci Dudkiewicza!!!!! Dlaczego nam to zrobił???

G
Gaga

Pozostawił miasto zadłużone do maksymalnych granic i z kolosalnym bezrobociem. Zero inwestycji, jedynie odnowiony Rynek no i oczywiście rozdmuchany PR. W gadce zawsze był dobry.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3