Lipiec w tym roku oznacza albo upał, albo powódź

Alina Gierak
Jelenia Góra. Rzeka Kamienna już nie zatopi zakładów i domostw. Trwa regulacja koryta
Jelenia Góra. Rzeka Kamienna już nie zatopi zakładów i domostw. Trwa regulacja koryta Marcin Oliva Soto
Udostępnij:
W Jeleniej Górze i Legnicy z obawą patrzą w niebo. 13 lat temu lipcowe ulewy siały spustoszenie

Mieszkańcy Jeleniej Góry, Legnicy, Świdnicy oraz Kłodzka mają dość lipca.

- To jakiś przeklęty miesiąc - mówi Paulina Lasocka-Śniegucka, lokatorka domu przy ul. Wiejskiej w Jeleniej Górze. Dobrze pamięta, jak 13 lat temu walczyła z sąsiadami, by ocalić dom i dobytek przed wodami rzeki Bóbr. Podobnie jak ludzie mieszkający w pobliżu drugiej szalejącej 13 lat temu w Jeleniej Górze rzeki Kamiennej. Zniszczyła wówczas ponad 30 budynków, kilkanaście dróg i dwa mosty. Teraz ma być nareszcie bezpiecznie.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej rozpoczął prace nad regulacją Kamiennej. Kosztować będą 8,5 mln zł i potrwają do końca przyszłego roku. Prace rozpoczęto w centrum Jeleniej Góry. Robotnicy będą się przemieszczać w kierunku Cieplic i Sobieszowa. Rzeka jest pogłębiana, wzmacniane są brzegi. Gdy te roboty zostaną zakończone, jeleniogórzanie może pokochają lipiec, bo przynajmniej nie będą bać się powodzi.

Wciąż nie będą spać spokojnie w Krosnowicach koło Kłodzka oraz w Marcinowicach i Szczepanowie pod Świdnicą. W ostatni weekend ratowali swoje domy przed zalaniem. Tak samo jak w lipcu 13 lat temu.
Lipiec to zły miesiąc także dla Legnicy. W lipcu i sierpniu 1977 roku centrum miasta zniszczyła wielka powódź. A 23 lipca 2009 roku wielka wichura zniszczyła prawie dwa tys. drzew i uszkodziła 300 dachów.

Dziesięć lat temu w lipcu była zupełnie inna pogoda

Marian Łydżba, meteorolog z biura prognoz Aura: Wielkie ulewy z burzami to efekt wcześniejszych wysokich temperatur. Tegoroczny lipiec jest rzeczywiście wyjątkowy. Z moich obserwacji wynika, że 10 lat temu 30-stopniowe upały przypadały na przełom maja i czerwca. Nawet wojsko wyjeżdżało na poligon letni w tych miesiącach. Lipiec był deszczowy i nieco chłodniejszy. Teraz nastąpiło przesunięcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
SirAdi
Już w szkole podstawowej dzieci uczą się, że najgorętszym miesiącem w kraju jest lipiec. Za to statystycznie najwieksza ilość opadów przypada na ... lipiec.
w
wrocławianin61
W tym roku powodzie - będą napewno. Wynika to z faktu braku odpwoiedniego utryzmywania infrastruktury technicznej. Jezeli dodać do tego ewidentne cyz wręcz kardynalne błędy w pojektowaniu i realizacji nowych inwestycji / budowa dróg z odwodnieniem lub budowa kanalziacji deszcowej + tak zwane rzekome oczyszczalnie ścieków / to ynik może być tylko ten jeden i ten sam w skutkach. Coż z tego ,że ja słuzbowo usiłuję zwrócić uwagę a nawet chcę udzielić pomocy i wyjaśnić / na odpowiedni staż zawodowy ponad 20 lat budowy na terenie Niemiec / elementarne zasady jak to powinno zafukncjono wać ale oswiadczam ani jeden BUrmistrz, ani jeden Prezydent, ani jeden dyrektor zarządu dróg, mpwik nie raczył nawet raz zatelefonować. W rozmowach indywidualnych słyszę,że przecież mamy specjalistów a po tym co będziemy robić za 5,10 i 20 lat jak wszystko będzie dobre fukcjoinować. Pryzpominam hasło z epoki komunizmu ; POLAK POTRAFI !!!
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie