Likwidacja muzeum poczty na 100-lecie istnienia?

mk
Urząd marszałkowski planuje przeniesienie muzeum poczty z Wrocławia do Lubina. - Dla naszego muzeum takie działanie oznacza jego likwidację - przekonują pracownicy i alarmują, że ogromne zbiory muzeum poczty w małym, lokalnym muzeum w Lubinie mogą zostać zniszczone.

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu w styczniu przyszłego roku będzie obchodzić jubileusz 100 lat istnienia. Jest jedynym w Polsce muzeum gromadzącym zabytki związane z polską pocztą, telekomunikacją i telegrafią oraz filatelistyką. Jego pracownicy w połowie listopada dowiedzieli się, że urząd marszałkowski, który zarządza tą instytucją, planuje przeniesienie zbiorów do Lubina.

Dla naszego muzeum takie działanie oznacza jego całkowitą likwidację - piszą muzealnicy i apelują do marszałka Cezarego Przybylskiego o zmianę decyzji.

Muzealnicy wskazują, że od 1921 r. zgromadzono 1,2 mln eksponatów, które teraz znajdują się w budynku poczty przy ul. Krasińskiego w dawnym budynku Poczty Głównej we Wrocławiu. 16 listopada zbiory muzeum poczty oglądał dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie, a 18 listopada marszałek województwa, jak twierdzą pracownicy wrocławskiego muzeum, rozmawiał o ich przejęciu z władzami Lubina.

Muzeum Historyczne w Lubinie zostało oficjalnie otwarte w maju 2018 r. Zwiedzającym oferuje stałe wystawy ukazujące dzieje miasta i regionu. Organizowane są również tematyczne wystawy czasowe. Pracownicy wrocławskiego muzeum poczty podkreślają, że Muzeum Historyczne nie jest instytucją o zasięgu ogólnopolskim.

Nie posiada ani właściwego zaplecza naukowego, ani merytorycznego do przejęcia zbiorów Muzeum o stuletniej tradycji; zbiorów interdyscyplinarnych, specjalistycznych i wymagających wiedzy i umiejętności fachowej kadry muzealniczej. W naszym mniemaniu zbiory Muzeum Poczty i Telekomunikacji zostaną w Lubinie zaprzepaszczone, może i zdewastowane przez niezapewnienie im należytej opieki muzealniczej, możliwe że ulegną trwałemu uszkodzeniu lub nawet zniszczeniu. To są nasze obawy o losy muzealiów i dziedzictwa kultury polskiej - piszą w swoim apelu o uratowanie wrocławskiej instytucji.

Urząd marszałkowski informuje, że na szczegóły jest za wcześnie.

Rozważamy formułę prowadzącą do przekazania Muzeum Poczty i Telekomunikacji Miastu Lubin. Trwają na ten temat rozmowy. Przekazanie instytucji miałoby miejsce nie wcześniej niż w połowie przyszłego roku. Budynek, w którym mieści się muzeum należy do Poczty Polskiej - mówi rzecznik prasowy marszałka.

Zwierzęta też potrafią się śmiać

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Partycja Partycja

Tylko debil podpisze się pod decyzją o przeniesieniu muzeum z jednego z najbardziej turystycznych miast w Polsce do wioski, o której nikt nie słyszał i nikt nie odwiedza.

G
Gość

czyturystów odwiedzających lubin w ciągu roku, da się policzyć na palcach dwóch rąk, czy wystarczy do tego tylko jedna ręka ?

G
Gość

Sutryk nie ma tu nic do powiedzenia - to decyzja urzędu marszałkowskiego

G
Gość
8 grudnia, 7:56, Gość:

Ja bym przeniósł urząd marszałkowski pod zbiornik Żelazny Most. Tam akurat jest miejsce dla Przybylskiego jego bandy.

8 grudnia, 09:11, olek_01:

czy wyście już do końca zidiocieli??

co chcecie zrobić z budynkiem ?

Nie zgadzam się !!!

Ten artykuł jest ze starej epoki czyli zanim redaktorki dowiedziały się że Niemiec już nie będzie płacił za jątrzenie.

Wróci do władzy we Wrocławiu PIS to się wróci muzeum do Wrocławia :)

N
Nie Idiota

Szkoda czasu na dyskusję. W 100% głupi pomysł. Jak zostanie zrealizowany - zostanie oceniony jako bezsensowny.

o
olek_01
8 grudnia, 7:56, Gość:

Ja bym przeniósł urząd marszałkowski pod zbiornik Żelazny Most. Tam akurat jest miejsce dla Przybylskiego jego bandy.

czy wyście już do końca zidiocieli??

co chcecie zrobić z budynkiem ?

Nie zgadzam się !!!

G
Gość

Przecież PP to jedno wielkie muzeum, każda placówka w mieście przenosi nas do innej epoki, każdej oprócz współczesności! Szkoda tylko że cały czas skupia się ona głównie na najgłębszym i mroczniejszym PRLu.

G
Gość
7 grudnia, 22:27, PIS da:

Wiadomo o co PISbolszewikom chodzi. Pewnie zamiast muzeum poczty bedzie muzeum imienia TW Balbiny

PISobsesji ciąg dalszy. Niektórzy widzą PIS nawet tam gdzie jego nie ma. Nie od dziś wiadomo że Marszałek Przybylski i PIS to dwa różne bieguny

G
Gość

Ja bym przeniósł urząd marszałkowski pod zbiornik Żelazny Most. Tam akurat jest miejsce dla Przybylskiego jego bandy.

s
samochton

Wiecie gdzie jest Mauzoleum Piastów Śląskich we Wrocławiu? Kto tam był? Niszczenie Wrocławia i robienie z Nas papki do urabiania trwa.

G
Gość
7 grudnia, 22:27, PIS da:

Wiadomo o co PISbolszewikom chodzi. Pewnie zamiast muzeum poczty bedzie muzeum imienia TW Balbiny

Przybylski to raczej nie PiS.

K
Katechetka

Co?! Wrocław schodzi na psy coraz bardziej. Jakiś kolejny Aparthotel tam powstanie? A później gadanie jak to komuniści zniszczyli kulturę, albo jak to "wybicie elit" podczas wojny do tego doprowadziło... Serio? Jak umiera ktoś z elit to innym wyłącza się kultura? I dlatego od 30 lat wszystko zmienia się albo w banki, albo w sklepy należące do koropracji, albo tandetne mieszkania pod wynajem.... Rany..... Ciekawe na kogo będą zwalać mizerię tej "epoki"?

Dodaj ogłoszenie