Liderzy polskiego biznesu i świata nauki będą kształcić rodzinnych przedsiębiorców

Materiał powstał we współpracy z Instytutem Heweliusza
We Wrocławiu powstaje Akademia Firm Rodzinnych. Projekt prowadzony przez Uniwersytet SWPS i Instytutu Heweliusza ma pomóc przeprowadzić firmy rodzinne przez proces sukcesji, zintegrować środowisko biznesowe i wzmocnić fundamenty polskich firm rodzinnych. W Akademii uczą cenieni wykładowcy i szefowie czołowych biznesów rodzinnych w Polsce.

Program objęła swoim patronatem organizacja zrzeszająca największe firmy rodzinne: FBN Poland. Współpraca między renomowaną organizacją, prywatną uczelnią wyższą i firmą wyspecjalizowaną w tworzeniu unikatowych programów menadżerskich stworzyła miejsce, gdzie teoria spotyka się z praktyką a firmy rodzinne znajdują nowe impulsy do rozwoju. - Akademia Firm Rodzinnych to moim zdaniem jedyne miejsce, które jest tak mocno dostrojone do specyfiki polskich firm rodzinnych. Pomaga Rodzinie mieć Firmę, a Firmie - mieć Rodzinę- zauważa Dariusz Duma, dyrektor wykonawczy FBN Poland.- Firmy zrzeszone w FBN - w Polsce i na świecie - wypracowały wiele narzędzi i metod, dzięki którym ład rodzinny i firmowy mogą się nawzajem wspierać, a doświadczeni managerowie i liderzy rodzin o tradycji sięgającej nawet kilkunastu pokoleń mogą być nieocenionym źródłem wsparcia i inspiracji w procesie poznawania i wdrażania tych doświadczeń w praktykę. Jesteśmy gotowi, by wszystkie te doświadczenia, wzbogacone o refleksję naukową związaną z biznesem rodzinnym, tworzoną w najlepszych ośrodkach na świecie, m.in. INSEAD i IMD Business School, przekazać w formie praktycznego programu na SWPS, który też przecież jest firmą rodzinną- podkreśla.

Akademia Firm Rodzinnych opiera się na trzech filarach: to zajęcia stacjonarne prowadzone przez wysokiej klasy specjalistów z zakresu psychologii społecznej, zarządzania, prawa, ekonomii a także lekcje przedsiębiorczości rodzinnej z nestorami i ambasadorami firm rodzinnych oraz program mentoringowy prowadzony przez znanych polskich przedsiębiorców. - Filozofia zarządzania w firmach rodzinnych w sektorze MŚP jest inna niż w korporacjach czy administracji publicznej. Determinuje ją stałość struktury właścicielskiej i zarządzającej, perspektywa długoterminowa i dążenie do biznesowej nieśmiertelności. Dużym atutem biznesu rodzinnego są także elastyczne działanie, szybkie dostosowanie do warunków rynkowych i imponująca decyzyjność- wylicza Ilona Byra, założycielka Instytutu Heweliusza.- Firmy rodzinne w Europie Zachodniej otoczone są opieką rządową i akademicką. Renomowane europejskie uczelnie posiadają dedykowane tej grupie programy studiów i szkoleń. W Polsce jesteśmy świadkami ważnego momentu przekazywania firm rodzinnych kolejnemu pokoleniu- dodaje.

Kiedy biznes i rodzina to jedno

Bez wątpienia firmy rodzinne są istotnym elementem polskiej gospodarki. Nie tylko tworzą miejsca pracy i płacą podatki, ale także kształtują gospodarczy wizerunek kraju i pomagają budować silne społeczności lokalne. Mają też specyficzne dla siebie problemy, spośród których przenikanie się życia rodzinnego i biznesowego a także troska o udana sukcesję wybijają się na pierwszy plan.- Praca w jakiejkolwiek mniejszej czy większej organizacji wiąże się z ryzykiem wystąpienia konfliktów, kłopotów, trudnych sytuacji. Podobnie jest w rodzinie - w niej także ścierają się różne punkty widzenia, odmienne interesy, konflikty pokoleniowe, problemy wynikające z trudności komunikacyjnych. Co się dzieje jednak wtedy, gdy wszystkie te elementy połączymy w jedną całość? Gdy współpracownik (szef, podwładny) w firmie jest jednocześnie bliższą czy dalszą osobą w znaczeniu członka rodziny? Nietrudno wyobrazić sobie, że suma komplikacji raczej się nie zmniejsza. Czy jednak zawsze tak musi być? W trakcie naszych zajęć przyglądamy się firmom rodzinnym, staramy się dostrzec w kryzysach - które pojawiają się zawsze - szansę na rozwój - która pojawia się tylko wtedy, gdy chcemy ją wykorzystać- podkreśla dr hab. Tomasz Grzyb, prof. Uniwersytetu SWPS.

W Akademii Firm Rodzinnych studenci dowiedzą się m.in. tego jak zaprojektować firmę na pokolenia, jak rozwiązywać konflikty, budować markę firmy oraz własną. Nauczą się jak zadbać o bezpieczeństwo prawne swojej firmy, jak nią zarządzać i poznają najlepsze praktyki świata biznesu. - Firmy rodzinne mają wspólne problemy i wspólne wyzwania. Praca nad nimi, wymiana doświadczeń i budowanie wzajemnych kontaktów rozwija całe środowisko, a jednocześnie pomaga unikać już raz popełnionych przez kogoś błędów. To buduje siłę całej polskiej gospodarki- mówi Wojciech Wróbel, właściciel Grupy Mercedes, który będzie jednym z mentorów Akademii Firm Rodzinnych.

Najlepsza kadra dla przedsiębiorców rodzinnych

Słuchaczy będą uczyć m.in. prof. dr hab. Dariusz Doliński oraz dr hab. Tomasz Grzyb, prof. Uniwersytetu SWPS ( wybitni psychologowie społeczni) Dariusz Duma (dyrektor wykonawczy FBN), Tadeusz Dulian (doradca firm rodzinnych CFBA, propagator Konstytucji Rodzinnych), dr inż. Robert Kamiński ( Politechnika Wrocławska), Piotr Dubno (prezes EXCELSIOR CAPITAL, firmy specjalizującej się m.in. scenariuszowej analizie ryzyka inwestycyjnego), Piotr Langer ( dyrektor HR Grupy Novartis w Polsce), Dominik Hunek ( adwokat, członek rad nadzorczych dużych polskich spółek), Kamil Wyszkowski ( specjalista ds. wyzwań globalnych, pracownik ONZ).

Słuchacze Akademii Firm Rodzinnych będą mieli także spotkania m.in. z Janem Kolańskim ( Colian- producent m.in. Helleny, Grześków czy Jerzyków), Tomaszem Kurzewskim ( ATM- producent seriali, filmów i reality show), Wojciechem Wróblem ( Grupa Wróbel- dealer Mercedesa i Mazdy), Adamem Rozwadowskim ( Enel- Med., notowane na GPW centrum medyczne z oddziałami w całym kraju) Jackiem Ptaszkiem ( JMP Flowers, jeden z największych producentów róż anturium i orchidei), Katarzyną Osadkowską ( Osadkowski S.A., jedna z czołowych firm na rynku rolnym) Karolem Proznerem ( Wielton S.A., Woop Automotive)

Program Akademii Firm Rodzinnych trwa 3,5 miesiąca i zaczyna się 28 listopada. Rekrutacja kończy się 16 listopada.

Szczegóły projektu na stronie Uniwersytetu SWPS: https://www.swps.pl/szkolenia/wroclaw/22488-akademia-firm-rodzinnych
https://instytut-heweliusza.pl

Dodaj ogłoszenie