Liczna obsada młodzieżowych mistrzostw Polski i juniorek w zapasach kobiet

PS
Zapaśniczki Klubu Sportowego Bloczek Team Pelplin wygrały klasyfikację drużynową Młodzieżowych Mistrzostw Polski, a wśród juniorek najlepsze były zawodniczki z klubu Cement-Gryf Chełm. Na starcie Młodzieżowych Mistrzostw Polski i Juniorek w zapasach kobiet stanęło blisko sto czterdzieści zawodniczek.

W rywalizacji młodzieżowej zapaśniczki Klubu Sportowego Bloczek Team Pelplin okazały się mało gościnne dla przyjezdnych ekip, a reprezentująca ten klub ubiegłoroczna mistrzyni Polski juniorek Agata Kazimierczak w dobrym stylu wygrała kategorię 53 kg. Wielkie widowisko stworzyły finalistki najniższej kategorii do 50 kg. Obrończyni mistrzowskiego tytułu Amanda Tomczyk (MLUKS Karlino) musiała się namęczyć, by zwyciężyć w pojedynku z Klaudią Czyzio (AZS AWF Warszawa). Wielkim hitem pelplińskiego czempionatu był finałowy bój w kategorii 57 kg, w którym zmierzyły się dwie aktualne wicemistrzyni Europy do lat 23. Ulubienica miejscowej publiczności Magdalena Głodek ponownie nie znalazła sposobu na świetnie walczącą tego dnia Patrycję Gil. Ostatecznie 10:0 wygrała zawodniczka WLKS Nowe Iganie Siedlce, dla której jest to trzeci tytuł mistrzowski wywalczony w tej grupie wiekowej.

Z bardzo dobrej strony pokazała się również triumfatorka kategorii 62 kg Paulina Danisz (ZKS Slavia Ruda Śląska), której dzielnie sekundował trener klubowy, były medalista mistrzostw świata i czterokrotny olimpijczyk Marek Garmulewicz. Ubiegłoroczna mistrzyni Polski juniorek Zuzanna Wólczyńska (WZS WKS Grunwald Poznań) w swoim młodzieżowym debiucie nie znalazła sobie równych i w dobrym stylu wygrała kategorię 68 kg. Z kolei świeżo upieczona mistrzyni Europy do lat 23 Wiktoria Chołuj (AKS Białogard) na kociewskich matach pokazała mistrzowską klasę zdecydowanie triumfując w kategorii 76 kg.

Blisko osiemdziesiąt zawodniczek z 36 klubów rywalizowało o medale w kategorii juniorek. Cztery zawodniczki – Julia Nowicka, Olha Padoshyk, Patrycja Słomska i Daniela Tkachuk – obroniły tytuły mistrzowskie wywalczone przed rokiem. Drużynowo najlepsze okazały się zapaśniczki z Chełma, które zdobyły siedem medali i pewnie obroniły tytuł mistrzowski wywalczony przed rokiem.

W turnieju uwagę przykuwała Natalia Walczak (MLUKS Karlino), która zdecydowanie triumfowała w kategorii 50 kg, wygrywając wszystkie pojedynki przed czasem. W kategorii 57 kg rywalizowały ze sobą dwie aktualne mistrzynie Polski. Julia Nowicka (AKS Białogard), która przed rokiem zdobyła złoto w wadze 55 kg, okazała się lepsza od Patrycji Strzelczyk (KS Bloczek Team Pelplin). Na wyróżnienie zasługuje również brązowa medalistka ostatnich mistrzostw Europy Aleksandra Witoś (LKS Orzeł Namysłów), która pewnie zdobyła mistrzostwo w kategorii 59 kg. Olha Podoshyk (Cement-Gryf Chełm) nie znalazła sobie równych w kategorii 62 kg, podobnie jak Patrycja Słomska (ZKS Slavia Ruda Śląska) walczącą w kategorii do 68 kg. Z kolei aktualna brązowa medalistka mistrzostw świata Daniela Tkachuk (Cement-Gryf Chełm) na pelplińskich matach walczyła niczym profesorka zapasów i bezapelacyjnie zdobyła złoto w kategorii 76 kg.

Krajowy czempionat był pierwszym sprawdzianem sił polskich zapasów w tej grupie wiekowej, a występ zawodniczek z pewnością będzie miał duże znaczenie przy wyborze składu reprezentacji Polski na zbliżające się mistrzostwa Europy, które pod koniec czerwca odbędą się w Rzymie. Sport zapaśniczy w Polsce wspiera Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.