LG Chem, IBM, Amazon – jak światowi giganci wpływają na Dolny Śląsk?

Materiał partnera zewnętrznego LG Chem
Prężny ośrodek akademicki, a więc otwartość na nowe idee, dobra infrastruktura drogowa i kolejowa oraz bliskość granicy z Niemcami – dzięki takim atutom Dolny Śląsk należy dziś do trzech regionów, obok Mazowsza i Śląska, które są najbardziej atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów.

Początki w latach 90. XX wieku były dość trudne, ale Dolny Śląsk zyskał wielką szansę, gdy utworzono specjalne strefy ekonomiczne, przede wszystkim wałbrzyską i legnicką. To tam ulokowały się pierwsze zakłady motoryzacyjnych gigantów: Toyoty i Volkswagena. W ślad za nimi pojawili się ich kooperanci i wkrótce ta branża bardzo się rozwinęła. Najnowszą inwestycją motoryzacyjną jest fabryka silników Mercedesa w Jaworze pod Legnicą.

Nadchodzi LG

Następny impuls też był związany z motoryzacją, choć ta historia jest bardziej skomplikowana. Bardzo atrakcyjne tereny inwestycyjne w gminie Kobierzyce pod Wrocławiem brał pod uwagę jako lokalizację swojej nowoczesnej fabryki samochodów koreański koncern Hyundai. Ostatecznie wybrał on jednak ofertę ze Słowacji. Województwo dolnośląskie musiało jeszcze trochę poczekać.

Dla ekspertów było jednak oczywiste, że wcześniej czy później wspomniane tereny przyciągną inne zagraniczne firmy i tak się stało. Pod Wrocławiem zainwestowały koreańskie spółki z grupy LG, przede wszystkim LG Electronics – powstają tam monitory i telewizory najnowszej generacji. Rozwija się również dolnośląski rynek pracy.

LG Chem, IBM, Amazon – jak światowi giganci wpływają na Dolny Śląsk?

Co ciekawe, motoryzacja w sposób pośredni jest tutaj obecna, bo niedawno w Biskupicach Podgórnych powstał zaawansowany technologicznie zakład spółki LG Chem Wrocław Energy, wytwarzający baterie litowo-jonowe do aut elektrycznych. Klientami LG Chem Wrocław Energy są światowe marki motoryzacyjne, takie jak Volkswagen, BMW, Audi czy Porsche.

Dolnośląska Dolina Krzemowa

W ostatnich latach widać mocną ekspansję znanych na całym świecie firm z branży informatycznej, finansowej i usług biznesowych. Wystarczy wymienić takich potentatów jak IBM, Hewlett Packard, Nokia czy BNY Mellon.

Znakomicie rozwijają się również polskie firmy informatyczne. Szacuje się, że w całej branży IT we Wrocławiu pracuje około 40 tys. osób, a to sprawia, że stolica Dolnego Śląska jest często nazywana polską Doliną Krzemową. Pracy we Wrocławiu szuka coraz więcej specjalistów z całego kraju.

O niezwykle szybkim rozwoju ekonomicznym i wielkim zainteresowaniu zagranicznych firm świadczy m.in. dynamika rozwoju rynku biurowego. We Wrocławiu nowoczesne biurowce rosną jak grzyby po deszczu – ich łączna powierzchnia przekroczyła już milion metrów kwadratowych. Pod tym względem Wrocław ustępuje tylko dwóm aglomeracjom: Warszawie i Krakowowi.

Amazon już tu jest

Pojawienie się na Dolnym Śląsku wielu gigantów światowej gospodarki potwierdza wielki potencjał regionu. Szczególnym wyznacznikiem tej mocnej pozycji stały się inwestycje amerykańskiego Amazona, który najpierw uruchomił pod Wrocławiem dwa zautomatyzowane centra dystrybucyjne, a w ostatnich tygodniach jeszcze trzecie – w Okmianach koło Chojnowa.

Obecność globalnych marek przyniosła regionowi wielkie korzyści, co znalazło także wyraz w podniesieniu standardu życia mieszkańców, a z Wrocławia uczyniło jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast w Europie.

Dodaj ogłoszenie