Letni Bieg Piastów 2021. Aura w Izerach była łaskawa (ZDJĘCIA, WYNIKI)

AIP
LETNI BIEG PIASTÓW 2021 (ZDJĘCIA, WYNIKI). Na pięknych trasach Gór Izerskich w Szklarskiej Porębie w sobotę i niedzielę (28 i 29 sierpnia) rozegrany został 9. Letni Bieg Piastów w biegach górskich i nordic walking. zdjęcia organizatora

LETNI BIEG PIASTÓW 2021 (ZDJĘCIA, WYNIKI)

Przez cały tydzień przed 9 Letnim Biegiem Piastów w Górach Izerskich lało. Niektóre odcinki trasy zamieniły się w błotniste bajora, także jej pierwszy kilometr. Kto zna Szklarską Porębę-Jakuszyce, wiedział, czego się spodziewać. Przewidujące totalne ulewy prognozy na szczęście się nie sprawdziły. Lało, ale tylko przez jakiś czas w sobotę. W niedzielę pokazało się nawet słońce. Temperatura wynosiła 10-12 stopni, nie wiało. Warunki do biegania były całkiem dobre.

300 ultrasów zmierzyło się z pięćdziesiątką z niewielką okładką. Startowali w grupach z uwagi na bezpieczeństwo covidowe. Paweł Szymański wpadł na metę z dużą przewagą nad resztą i wydawało się, że wygrał. Po 20 minutach finiszował Czech Vitezslav Solc, który wystartował z trzeciego sektora, 20 minut później, niż pierwszy. Biegł o 14 sekund krócej niż Paweł Szymański.

Wśród pań piękną walkę stoczyły Małgorzata Iwan i Nina Wieczorek. Przez pół dystansu biegły razem, później jednak pierwsza z nich oderwała się od rywalki i ukończyła rywalizację z siedmioma minutami przewagi.

Wiele ciekawego działo się za plecami najszybszych. W wieku 59 lat debiut na tak długim dystansie zaliczył znany z tras narciarskich w różnych częściach świata Piotr Dreslewski (ukończył m. in. biegi Worldloppet w Japonii i Chinach). Pierwszy raz pobiegły pół setki kilometrów panie w wieku 50 lat Liliana Markowska i Teresa Filipowska. Były bardzo dzielne – na trasie złapała je ulewa.

Sponsor, który prosił o anonimowość, ufundował krasnala dla ostatniego ultrasa sklasyfikowanego w końcowych wynikach. Tę nagrodę otrzymał Cezary Drescik (czas: 8 godzin i 2 minuty).

Sebastian Chmara, ambasador programu „PKO Biegajmy Razem”, ukończył 12 km. Zawodnicy mieli okazję korzystać z jego rad przy wielu okazjach. Prowadził rozgrzewki i radził, jak należy rozkładać siły w trakcie biegu.

Wydarzeniem był także przyjazd wybitnego narciarza i biegacza wysokogórskiego Andrzeja Bargiela, który opowiedział o swojej drodze na najwyższe szczyty, jak również o swoich marzeniach. Każdy mógł zagadnąć go o różne ciekawe sprawy, jak i zrobić sobie z nim zdjęcie.

9 Letni Bieg Piastów został zorganizowany przez stowarzyszenie Bieg Piastów, ze wsparciem grona Sponsorów i Partnerów. Sponsorem Generalnym jest PKO Bank Polski, Sponsorem Głównym KGHM Polska Miedź SA, Sponsorem Technicznym Quest. Partnerem Technicznym jest Brubeck, Partnerem Motoryzacyjnym Volvo, a Partnerami: Interferie, Grinday, Termy Cieplickie, PKP Intercity, Dolny Śląsk, Miasto Jelenia Góra i Miasto Szklarska Poręba. Patroni honorowi to: Polski Komitet Olimpijski, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Patronem Medialnym jest Program i Polskiego Radia.