Lekkoatletyka. Wojciech Nowicki mistrzem Europy! Młoty niczym nocne naloty

Paweł Wiśniewski
Wojciech Nowicki mistrzem Europy!
Wojciech Nowicki mistrzem Europy! Paweł Relikowski / Monachium
Mistrz olimpijski (2020), wicemistrz świata (2022) - Wojciech Nowicki ponownie mistrzem Europy w rzucie młotem! Na „Olympiastadion München”, Polak zdeklasował rywali, posyłając sprzęt na odległość 82.00 m. To najlepszy tegoroczny wynik na świecie. Pięciokrotny mistrz świata, Paweł Fajdek zajął w Monachium czwarte miejsce z wynikiem 79.15 m.

Medal Wojciecha Nowickiego jest pierwszym zdobytym na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Monachium przez... mężczyznę. Wszystkie dotychczasowe pięć są autorstwa pań.
Srebrny medal zdobył Węgier Bence Halasz, który w trzeciej kolejce ustanowił znakomity rekord życiowy - 80.92 m (poprzedni wynosił 80.15 m). Po brąz sięgnął Norweg Eivind Henriksen - 79.45 m.
- Szkoda, że Pawła zabrakło na podium - podkreślił Wojciech Nowicki. - Do finału podszedłem jak na... treningu. Nie sądziłem, że rzucę tak daleko.
Seria mistrza Europy w Monachium: 78.95 - 80.90 - 80.91 - 80.66 - 82.00 - x

Paweł Fajdek zajął czwarte miejsce. Pierwsze dwa rzuty Polaka nie były mierzone. W kolejnych próbach uzyskał 78.43 m, 78.49 m, 79.03 m i 79.15 m. - Dzisiaj nie był mój dzień - powiedział Fajdek po konkursie.

Wojciech Nowicki - po swoim największym sukcesie w karierze czyli zdobyciu złota olimpijskiego, dokonał zmiany trenera. Malwinę Wojtulewicz-Sobierajską zastąpiła Joanna Fiodorow, która zakończyła karierę.