Lekkoatletyka. Swoboda i Czykier z minimami na halowe mistrzostwa świata

Ewa Swoboda
Ewa Swoboda fot. Andrzej Banaś
Aż 15 polskich lekkoatletów wystartowało w czwartek na halowym mitingu Czech Indoor Gala w Ostrwie. Choć było to dla wszystkich otwarcie lekkoatletycznego sezonu, to jednak już mamy dwa minima na halowe mistrzostwa świata w Birmingham (1-4 marca). Wywalczyli je Ewa Swoboda na 60 m i płotkarz Damian Czykier.

Swoboda wygrała zarówno bieg eliminacyjny, jak i finał. Młoda Polka jeszcze nie zaczynała sezonu z takim dobrym wynikiem (7.21). W biegach eliminacyjnych odpadły Agata Forkasiewicz i Magdalena Stefanowicz.

Pewny występu na mistrzostwach świata jest też Damian Czykier, który na 60 m przez płotki zajął trzecie miejsce z czasem 7.70. Piąty był Artur Noga (7.79), lecz to był za słaby wynik na kwalifikację.

Rekord Polski na nietypowym dystansie 300 m ustanowił Karol Zalewski. Wynikiem 32.60 poprawił rezultat wrocławianina Rafała Omelki, do którego należał poprzedni najlepszy wynik w kraju na tym dystansie. Zresztą zawodnik AZS-u AWF-u Wrocław ustanowił go również w Ostrawie. Przed Zalewskim finiszował reprezentant gospodarzy Pavel Maslak.

Czwarty w konkursie rzutu młotem był Konrad Bukowiecki (20.29 m). Sofia Ennaoui była siódma na 3000 m (8:53.63). Ósme miejsce w finale męskiego sprintu na 60 m zajął Remiguusz Olszewski (6.75).

Nie powiodło się naszym tyczkarzom. Ani Justyna Śmietanka, ani Robert Sobera nie zaliczyli ani jednej wysomości. Wrocławianin, który w 2016 roku został mistrzem Europy, w poprzednim roku przez długi czas leczył kontuzję i ostatecznie nie startował na mistrzostwach świata w Londynie.

Docelową imprezą dla naszych lekkoatletów będę w tym roku mistrzostwa Europy w Berlinie (7-12 sierpnia).