Lekkoatletyka. Polska zaproszona do lekkoatletycznego...

  Lekkoatletyka. Polska zaproszona do lekkoatletycznego Pucharu Świata w Londynie

  Jakub Guder

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Najlepsi lekkoatleci - tak jak na mistrzostwach świata w ubiegłym roku - znów spotkają się na Stadionie Olimpijskim w Londynie

  Najlepsi lekkoatleci - tak jak na mistrzostwach świata w ubiegłym roku - znów spotkają się na Stadionie Olimpijskim w Londynie ©fot. Andrzej Banaś

  Osiem najlepszych lekkoatletycznych nacji - w tym Polacy - wezmą udział w lekkoatletycznym meczu o Puchar Świata, który w dniach 14 i 15 lipca rozegrany zostanie na Stadionie Olimpijskim w Londynie. To olbrzymie wyróżnienie dla naszych sportowców.
  Najlepsi lekkoatleci - tak jak na mistrzostwach świata w ubiegłym roku - znów spotkają się na Stadionie Olimpijskim w Londynie

  Najlepsi lekkoatleci - tak jak na mistrzostwach świata w ubiegłym roku - znów spotkają się na Stadionie Olimpijskim w Londynie ©fot. Andrzej Banaś

  Brytyjczycy organizację nowej imprezy w lekkoatletycznym kalendarzu potwierdzili na początku lutego. Wtedy też podano listę ośmiu zaproszonych reprezentacji: USA, Wielką Brytanię, RPA, Francję, Chiny, Jamajkę, Niemcy oraz Polskę. Sportowcy - kobiety i mężczyźni - będą przez dwa dni rywalizować we wszystkich konkurencjach biegowych do 1500 m, w konkurencjach technicznych a także sztafetach 4x100 oraz 4x400.
  W sumie będzie to 17 startów. Pula nagród to 2 mln dolarów - zwycięska reprezentacja zgarnie blisko 1/4 z tego (450 tys. dolarów). Kolejne - odpowiednio mniej. Ósma drużyna dostanie 100 tys. dolarów. Wygraną oczywiście trzeba podzielić na wszystkich zawodników, czyli mniej więcej na 45 osób.

  Niels de Vos - szef Brytyjskiej Federacji Lekkoatletycznej - powiedział BBC, że każdego dnia spodziewa się po 55 tys. widzów na stadionie olimpijskim, gdzie w ubiegłym roku rozegrano zresztą mistrzostwa świata. Problemem może być piłkarski mundial w Rosji, którego finał zaplanowano właśnie na 15 lipca. - Ludzie kochają medale, flagi i państwa i to właśnie dostaną. Każda konkurencja będzie konkurencją medalową - odpowiada de Vos.

  Organizując tę imprezę Brytyjczycy chcą wykorzystać boom na lekkoatletykę, jaki zapanował u nich po ostatnich mistrzostwach świata. - To jedna z najbardziej ekscytujących i innowacyjnych imprez, jakie widzieliśmy w sporcie - zachwala Sebastian Coe, przewodniczący IAAF.

  Zaproszenie do udziału w World Cup to wielki zaszczyt dla Polski, ponieważ nowa impreza lekkoatletyczna ogranicza się do najlepszych drużyn z całego świata. Dodatkową atrakcją jest fakt, że Puchar Świata odbędzie się w Londynie, dokąd powracamy z fantastycznymi wspomnieniami po ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata IAAF, w których Polska zdobyła 8 medali - mówi Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

  Docelową imprezą w tym sezonie są mistrzostwa Europy, która rozegrane zostaną na Stadionie Olimpijskim w Berlinie (7-12 sierpnia).

  ZOBACZ TAKŻE:
  Józef Lisowski, trener naszej sztafety: Kto by się czegoś takiego spodziewał?


  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo