Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekka atletyka: W piątek początek halowych mistrzostw Europy. Na ile medali liczymy?

Wojciech Koerber / Press Focus / x-news
Przed kilkoma dniami tyczkarz Piotr Lisek (OSOT Szczecin) wyskoczył do centrum handlowego Werre-Park w niemieckim Bad Oeynhausen po halowy rekord Polski (5,90).
Przed kilkoma dniami tyczkarz Piotr Lisek (OSOT Szczecin) wyskoczył do centrum handlowego Werre-Park w niemieckim Bad Oeynhausen po halowy rekord Polski (5,90). Paweł Łacheta
Trzy medale zdobyli Polacy na poprzednich halowych Mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce w Goeteborgu. Teraz na trzy krążki będziemy złorzeczyć i kręcić nosami. Bo dziennikarski nos każe nam liczyć na więcej. Dużo więcej?

Dwa lata temu w Szwecji po jednym krążku wrzucili do woreczka Adam Kszczot (800 m – złoto), Anna Rogowska (tyczka – srebro) i Katarzyna Broniatowska (1 500 m – brąz). W Pradze dwojga pierwszych podczas rywalizacji zabraknie. Kszczota rozłożyło choróbsko, a Rogowskiej odłożyły się w kościach lata galerniczej pracy i kilkanaście dni temu poinformowała o zakończeniu kariery. Nie musi się jednak frustrować brakiem zajęć. Podczas praskiej imprezy 34-letnia była tyczkarka, medalistka IO, MŚ i ME, będzie ekspertem TVP. Broniatowska natomiast powalczy o kolejny sportowy sukces, m.in. z rodaczką Sofią Ennaoui, która podczas lutowych HMP w Toruniu zabrała jej złoto. Zacznijmy jednak od bardziej żelaznych szans na krążki.

Po zakończeniu kariery przez Rogowską poziom krajowej tyczki kobiecej obniżył się w sposób drastyczny. Patrz ostatnie HMP, gdzie do złota Justynie Śmietance wystarczył rezultat 4,10, będący zresztą jej nowym rekordem życiowym. Zatem wróciliśmy piętro niżej. Gdy jednak chodzi o męską tyczkę, jest dwóch takich, co pragną ukraść Księżyc. I wzajemnie się tą rywalizacją windują na szczyty światowych rankingów. Otóż przed kilkoma dniami Piotr Lisek (OSOT Szczecin) wyskoczył do centrum handlowego Werre-Park w niemieckim Bad Oeynhausen po halowy rekord Polski (5,90). Dodajmy, że pokonał tę wysokość w pierwszej próbie i dał sobie spokój, by nie tracić amunicji przed kluczową imprezą. Co ciekawe, poprzedni rekord pod dachem również należał do Liska i został ustanowiony kilkanaście dni wcześniej, bo 11 lutego w Dessau-Roßlau (5,87). Forma jest zatem wysoka i stabilna, a do absolutnego rekordu kraju Pawła Wojciechowskiego brakuje tylko centymetra.

W tym roku wyżej od Polaka skakał jedynie Francuz Renaud Lavillenie (6,02), ale to przecież wybitna persona i rekordzista świata (6,16). A tym rywalem Liska jest Robert Sobera z wrocławskiego AZS-u AWF-u, który 14 lutego w Berlinie wyniósł swoją życiówkę na poziom 5,81. Też ma chrapkę na pudło, podobnie jak m.in. młodszy brat Lavillenie – Valentin (5,80).

Zdrowa rywalizacja na krajowym podwórku już od dłuższego czasu winduje też poziom naszego żeńskiego skoku wzwyż. Z najlepszym tegorocznym wynikiem na świecie wybrała się do Pragi Kamila Lićwinko (2,02), będąca skaczącą reklamą samej siebie, a przy okazji swojego męża, Michała, bo to on ją na co dzień musztruje. Ostatnio nawiązał współpracę z Centrum Dietetyki Stosowanej w Białymstoku i efekt jest imponujący. Jak twierdzi trener, Kamila zgubiła kilka kilogramów, a on sam blisko 15. Ze swoim życiowym partnerem, Dawidem Pyrą, trenuje również wrocławianka Justyna Kasprzycka (AZS AWF), choć ostatnio została kilka centymetrów w tyle, tzn. niżej. Musiała bowiem skupić się na obowiązakach związanych z przyjęciem do wojska. Najgroźniejszą rywalką naszych pań winna być Rosjanka Maria Kuczyna, a do występu szykuje się także 36-letnia Hiszpanka Ruth Beitia, która w HME wystartuje po raz siódmy, a od pięciu edycji plasuje się na pudle (2-3-2-2-1). To także zeszłoroczna mistrzyni Starego Kontynentu z Zurychu (2,01, stadion).

Nie tylko Lićwinko poszukała rezerw w sposobie żywienia. To samo uczynił Marcin Lewandowski, zasięgając języka u specjalistów w Holandii. Odrzucił chipsy, frytki, tłuste rzeczy i chudnie w oczach (63 kg), za to – jak podkreśla - „czuje, że jest lufa”. Moc. Pod nieobecność Kszczota będzie chciał przebiec 800 metrów na złoty medal. - Najlepsze wyniki osiąga się między 28. a 32. życia. Wszystko, co najlepsze, przede mną – wierzy 28-latek. Panie dojrzewają szybciej, więc 24-letnia Joanna Jóźwik też liczy w Pradze na podium. Tym bardziej, że po brąz ME sięgnęła już przed rokiem na otwartym stadionie.

O złoto winna walczyć męska sztafeta 4x400 m z Rafałem Omelko (AZS AWF Wrocław), Łukaszem Krawczukiem, Jakubem Krzewiną (obaj Śląsk Wrocław), a także młodym Karolem Zalewskim (AZSUWM Olsztyn), który od dłuższego czasu przechodzi proces przestawiania się z 200 metrów na 400. Indywidualnie o złoto z Czechem Pavlem Maslakiem pewnie jeszcze nie powalczy, lecz jest to materiał na pierwsze strony sportowych gazet. Żeńska sztafeta 4x400 metrów? Tegoroczna średnia wyników naszych pań plasuje ekipę na trzecim miejscu w Europie. Zatem i tu wiara w sukces jest.

Kula mężczyzn? Tomasz Majewski liże rany po operacji kręgosłupa, a młodsi koledzy muszą jeszcze podjeść nieco chleba. Choć podczas HMP aż trzech z nich przekroczyło granicę 20. metra: były młodzieżowy mistrz Europy Jakub Szyszkowski (20,55), Rafał Kownatke (20,07) oraz zeszłoroczny mistrz świata juniorów Konrad Bukowiecki (20,02).

Ipamiętajmy o jednym. Nasza królowa sportu bywa ostatnio tak łaskawa, że sypie też miłymi niespodziankami. A delegacją wysłaliśmy do Pragi sporą (45 zawodników, podobnie jak Rosjanie). Liczniejszą wystawiają tylko gospodarze (46).

33. HME w Pradze

Finały - piątek: godz. 17.25 - kula M; 17.35 - 800 m K (pięciobój); 17.55 - w dal M; 18.35 - 60 m ppł K; 18.55 - 60 m ppł M.

Sobota: 16.30 - wzwyż K; 16.45 - w dal K; 17.00 - tyczka M; 18.15 - kula K; 18.40 - trójskok M; 18.50 - 3 000 m K; 19.10 - 400 m K; 19.30 - 400 m M; 19.45 - 3 000 m M.

Niedziela: 15.12 - 800 m K; 15.30 - 800 m M; 15.40 - wzwyż M; 15.45 - 1 000 m M (siedmiobój); 16.05 - tyczka K; 16.10 - 1 500 m K; 16.25 - trójskok K; 16.30 - 1 500 m K; 16.55 - 60 m K; 17.15 - 60 m M; 17.35 - 4x400 m K; 17.55 - 4x400 m M.

Transmisje w TVP1, TVP2, TVP Sport, na portalu sport.tvp.pl oraz w Eurosporcie 2 (powtórki w Eurosporcie).

STARTUJĄ HME W LEKKIEJ ATLETYCE

Źródło filmu: Press Focus/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska