Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarz ze wsi pod Wrocławiem na tydzień zatrzymał służbę zdrowia w Polsce. Co teraz zamierza?

Malwina Gadawa, Marcin Rybak
Lekarz z wioski Udanin pod Środą Śląską - doktor Jacek Krajewski - jest dziś najbardziej znanym medykiem w Polsce. Urodził się w Dzierżoniowie, mieszka w Jaworze. Szefuje Porozumieniu Zielonogórskiemu. Potężnej organizacji lekarzy rodzinnych, która od lat stawia pod ścianą ministrów zdrowia.
Lekarz z wioski Udanin pod Środą Śląską - doktor Jacek Krajewski - jest dziś najbardziej znanym medykiem w Polsce. Urodził się w Dzierżoniowie, mieszka w Jaworze. Szefuje Porozumieniu Zielonogórskiemu. Potężnej organizacji lekarzy rodzinnych, która od lat stawia pod ścianą ministrów zdrowia. Fot. Piotr Smoliński
Lekarz z wioski Udanin pod Środą Śląską - doktor Jacek Krajewski - jest dziś najbardziej znanym medykiem w Polsce. Urodził się w Dzierżoniowie, mieszka w Jaworze. Szefuje Porozumieniu Zielonogórskiemu. Potężnej organizacji lekarzy rodzinnych, która od lat stawia pod ścianą ministrów zdrowia.

Najnowszy konflikt Porozumienia z resortem spowodował zamknięcie wielu przychodni w całej Polsce w pierwszych dniach 2015 roku. Porozumienie ma wielkie biznesowe plany. Zarejestrowana we Wrocławiu spółka Medicalconcept tworzy ogólnopolską sieć przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Ma się nazywać Polska Korporacja Medyczna, a przystąpić do niej będą mogły przychodnie zrzeszone w Porozumieniu.

Wrocławska firma ma być mózgiem i głównym właścicielem nowego przedsięwzięcia biznesowego. Jeśli się uda, stanie się potężną siłą na rynku usług medycznych. Doktor Krajewski przekonuje nas, że pacjenci nie powinni się bać, że Korporacja zmonopolizuje rynek przychodni POZ. - Dzięki niej - zapewnia - pacjentom będzie lepiej, a nie gorzej.

Cała wieś kocha swojego lekarza rodzinnego

Mieszkańcy Udanina przez ostatnie dni swojego lekarza oglądali w telewizji - na warszawskich konferencjach prasowych. Nie było go w ich przychodni. I choć mieli zamknięte drzwi gabinetu, a pomocy musieli szukać gdzie indziej, gorąco mu kibicowali.
- To wspaniały człowiek i lekarz. Nigdy nie odniósł się źle do pacjentów. Zawsze ma czas i dokładnie bada. U mojej mamy wykrył chorobę Alzheimera - opowiada pani Renata Sajan, mieszkanka Świdnicy, która przyjeżdża do gminy Udanin opiekować się właśnie chorą mamą.

- Doktor Krajewski nigdy nie wypisuje samych recept, zawsze chce porozmawiać z pacjentem lub go zbadać - dodaje pani Renata.

Mieszkańcy stoją murem za doktorem Krajewskim. Nikt złego słowa o nim nie powie. Wszyscy podczas konfliktu Porozumienia Zielonogórskiego z ministrem zdrowia trzymali kciuki za swojego rodzinnego lekarza, a nie za ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

DOKTOR KRAJEWSKI NA PREZYDENTA POLSKI - BO MA GADANE - CZYTAJ NA KOLEJNEJ STRONIE

- Interesuje się. Wszystkich pacjentów słucha. Nie jest opryskliwy. Mój mąż powiedział, oglądając doktora Krajewskiego w telewizji, że powinien kandydować w wyborach na prezydenta Polski, bo ma gadane - mówi pani Beata.

I zaraz dodaje, że jest wdzięczna doktorowi Jackowi Krajewskiemu, bo u jej kilkumiesięczne córki dopiero on wykrył chorobę.
- Jeździłam z nią po wielu lekarzach. Żaden nie wiedział, co jest mojemu dziecku. Dopiero on postawił trafną diagnozę. Córka miała problemy z nerkami i gdyby w porę nie trafiła do szpitala, mogło być różnie - opowiada pani Beata. Jedyną rzeczą, jaka ją denerwuje w przychodni w Udaninie, są długie kolejki. - Na wizytę trzeba trochę czekać. To bywa uciążliwe, ale najwidoczniej na razie inaczej nie może być - mówi.

- Ja już jestem na emeryturze, nie stać mnie na chorowanie, więc nie chodzę do lekarza - mówi pan Jan Tomaszewski. - Trudno się połapać, o co wszystkim chodziło w tym sporze, ale dzięki Bogu w końcu otworzyli przychodnie - dodaje.

Do doktora po autograf
Czwartek, 8 stycznia. Dzień po podpisaniu porozumienia resortu zdrowia z Porozumieniem Zielonogórskim. Poczekalnia przychodni w Udaninie pęka w szwach. Wszyscy czekali na swojego bohatera. Tak tu nazywają Jacka Krajew-skiego.
- Mój syn powiedział, że przyjdzie po autograf do pana Jacka. Wszyscy uważamy, że to lekarze mieli rację w całym tym zamieszaniu, bo walczyli o dobro pacjenta - mówi jedna z kobiet w kolejce. Inna dodaje, że pamięta, jak Jacek Krajewski jeździł karetką. - Raz zabrało mnie pogotowie. Byłam wtedy bardzo chora, ale wszystko dobrze się skończyło. Ostatnio przypomniałam mu tę historię.

- Pan doktor jest tutaj od początku. Znamy się wszyscy bardzo dobrze. Mamy do niego zaufanie - mówią.
Doktor do przychodni przyjeżdża z domu w Jaworze kilka minut przed godziną 9.00.
- Najważniejsze, że przychodnie zostały otwarte i możemy pracować - mówi.
- A nie można było wcześniej się porozumieć?
- Gdyby to było możliwe, nie zamykalibyśmy gabinetów - mówi Krajewski. I przekonuje, że cała wina leży po stronie ministerstwa zdrowia.

POLSKA KORPORACJA MEDYCZNA - CZYTAJ NA KOLEJNEJ STRONIE
Polska Korporacja Medyczna
Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz zarzucał działaczom z PZ, że mieszają role lekarzy i biznesmenów. Mówił o firmie Medicalconcept. W jej władzach zasiadają ludzie związani z Porozumieniem.

To spółka zarejestrowana we Wrocławiu. Jej siedzibą jest przychodnia przy ul. Żelaznej. Dziś firma ma 261 udziałowców, milion złotych kapitału i wielkie plany.

Medicalconcept chce do 2033 roku zebrać 10 milionów złotych kapitału. Ta firma ma zarządzać inną spółką - Polską Korporacją Medyczną.

Ma to być wielka ogólnopolska sieć przychodni działających pod wspólną marką. Wrocławska firma ma nią zrządzać i być głównym akcjonariuszem.

- Medicalconcept przede wszystkim ma nam pomóc w zdobyciu pieniędzy z Unii Europejskiej. Jesteśmy wyposażeni tak, jak inne przychodnie w Polsce, ale do standardów europejskich jeszcze nam daleko - mówi Jacek Krajewski. - Kupno aparatu USG to wydatek rzędu 100 tys. zł. Teraz pacjenci muszą czasami czekać tygodniami na badania. Chcemy to zmienić. Spółkę - dodaje Krajewski - interesują pacjenci mający abonamenty lub pakiety ubezpieczeniowe.

Medicalconcept powstała w 2010 roku w Kłodzku. Do października 2013 była po prostu małą spółką prowadzącą gabinet z aparatem USG.

Nigdy nie przyniosła zysku. Jesienią 2013 przejęli ją działacze Porozumienia. Przenieśli ją do Wrocławia i zaczęli przygotowywać wielki projekt.

Prezentacja Medicalconcept: Członkowie władz firmy Medicalconcept organizują w całej Polsce prezentacje dla lekarzy. Pokazują zalety przystąpienia do projektu sieci przychodni zarządzanej przez Medicalconcept. Autorzy prezentacji piszą, że na usługi medyczne w Polsce w 2013 roku przeznaczono 104 mld zł. W tym "30 procent to świadczenia komercyjne z tendencją wzrostu 7 proc. rocznie". Inny cytat - wielkimi czerwonymi literami: "Silne podmioty sieci medycznych zabiegać będą o coraz większe kontrakty z NFZ". Zaś w "piśmie przewodnim - zaproszeniu na spotkanie dotyczące przedsięwzięcia" czytamy: "Tylko teraz albo nigdy mamy realną szanse stworzyć największą w Polsce sieć przychodni lekarskich".

Tylko dla porozumienia. W dokumentach sądowych spółki Medicalconcept znaleźliśmy "wytyczne" do tworzenia Polskiej Korporacji Medycznej. Ma być spółką akcyjną z siedzibą w Łodzi. Uprzywilejowane akcje będą należały do wrocławskiej firmy, by Medicalcon-cept miał głos decyzyjny w spółce. Spośród pięciu członków Rady Nadzorczej Medical-concept będzie obsadzała dwóch, a jednego Porozumienie Zielonogórskie. Do tego wrocławska firma będzie mogła wskazać "strategicznych udziałowców", którzy obejmą do 30 procent akcji w sieci. "Akcje [Korporacji - M.R.] obejmują podmioty zrzeszone w Porozumieniu Zielonogórskim. Zasada może być zmieniona decyzją Walnego Zgromadzenia PKM" - przeczytać można w "wytycznych".

Obywatel honorowy Krajewski: Jacek Krajewski w 2011 r. został Honorowym Obywatelem Jawora. To tu zaczynał karierę w 1985 r. jako lekarz miejscowego szpitala. Pięć lat później został radnym w Jaworze. Od 1994 do 1997 był przewodniczącym rady miasta. Wymyślił słynne już dzisiaj Międzynarodowe Targi Chleba, co roku organizowane latem w Jaworze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska