Legnica/Lubin: Szkoły po letnim liftingu

Tomasz Woźniak
Przy I LO w Lubinie kończą budowę boiska sportowego
Przy I LO w Lubinie kończą budowę boiska sportowego Piotr Krzyżanowski
Udostępnij:
1 mln 300 tys. zł wydano w Legnicy na remonty szkół. Placówki są już gotowe na start roku szkolnego. Po wakacjach młodzież z Legnicy i Lubina wróci do odnowionych szkół

1 września naukę w legnickich szkołach rozpocznie 15,9 tys. uczniów i 1844 przedszkolaków. Do pierwszych klas szkół podstawowych przyjdzie 808 uczniów, o 36 mniej niż rok temu. Do liceów ogólnokształcących przyjdzie 1095 uczniów, a 144 do szkół prywatnych. Wśród nowych licealistów blisko połowa ma świadectwa z wyróżnieniem, a ośmiu było laureatami centralnych etapów olimpiad.

- Liczba uczniów podejmujących naukę w klasach pierwszych będzie się obniżać. Ta tendencja utrzyma się do roku 2017/18 - tłumaczy Tadeusz Spendowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego.

W tym roku zlikwidowano kilka szkół dla dorosłych. Przyczyną był brak chętnych. Za to przybyło technikum przy Zespole Szkół Medycznych, które kształci w zawodzie fryzjera.

Przybywa nauczycieli dyplomowanych, a więc najlepiej opłacanych. Po wakacyjnych konkursach jest ich już ponad 55 proc. - 791 osób, a kolejnych 300 nauczycieli jest na stażu. W tym roku awanse otrzymało 108 pracowników szkół.

O tym, jak mały budżet przeznaczono na remonty, przekonało się V LO. Pieniędzy starczyło tam na odnowienie jednej elewacji. Na szczęście zdołano wyremontować chodnik na podwórzu szkolnym.
- Do 10 września dokończymy drobny fragment od strony ulicy Senatorskiej - zapewnia Edward Dorosz, dyrektor V LO.

Z większych inwestycji, zakończono budowę boiska przy Gimnazjum nr 4 (Zamek Piastowski) i SP 9. Na początku jesieni zostanie też oddane boisko sportowe dla utalentowanej młodzieży przy Zespole Szkół Budowlanych.

Z bieżących remontów, najwięcej pieniędzy kosztowało nowe wejście do budynku SP 6 i budowa chodnika dla przechodniów. Przez szkołę prowadzi bowiem skrót do centrum miasta.

W SP 9 dodatkowo wymieniono zużytą instalację wodną i kanalizacyjną. W Pogotowiu Opiekuńczym przy ul. Wojska Polskiego zakończono malowanie sal i korytarzy, a we wrześniu rozpocznie się remont dachu. Będzie kosztować 114 tys. zł.

W powiecie lubińskim, naukę w klasach pierwszych szkół ponadgimnazjalnych rozpocznie 1100 uczniów. Wszystkich uczniów jest tam 5200.

Nowością jest klasa policyjna przy Zespole Szkół nr 2. Największą inwestycją była budowa boiska przy I Liceum Ogólnokształcącym w Lubinie.

Urząd miejski w Lubinie, mimo że podlegają mu jedynie szkoły podstawowe i gimnazja, na letnie remonty wydał 2 mln zł.

Największe inwestycje i remonty to termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 14, elewacja Gimnazjum nr 4 i remont stołówki w Gimnazjum nr 3.

W lubińskich podstawówkach i gimnazjach naukę zacznie ok. 6 tys. uczniów, a 646 pójdzie do pierwszych klas podstawówek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie